AIRPORT CEO – Havayolunu Yönetin – Oyun İncelemesi

Steam’e yeni gelen, fakat aslında yeni bir oyun olmayan Airport CEO, bir geliştirme ve yönetme oyunudur. Oyunda bir havayolu şirketinin CEO koltuğuna oturup çeşitli senaryolar altında şirketinizi yönetmeye çalışıyorsunuz.

Detayların İçinde Boğulmak

Airport CEO, diğer tüm iyi yönetim oyunlarında olduğu gibi en ince ayrıntının bile düşünüldüğü bir oyun.

Katların, duvarların, eşyaların, kapıların, uçak pistlerinin, taksi yollarının ve ulaşımda kullandığınız diğer tüm detaylar baştan sonra dizaynı size ait. Bunları sıfırdan inşa etmeniz gerekiyor. Oyundaki asıl göreviniz ise her şeyin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamak ve tabii ki personellerin maaşlarını tam zamanında ödeyebilmek.

KULE KULE, CEVAP VER KULE!

Havayolu şirketi dedik ama, aslında sorumluluk alanınız çok geniş. Yani sadece uçuş planlamalarından değil, terminalden, yer hizmetlerinden ve hatta uçakların tamiri ve bakımından da sorumluyuz. Tamir birimleri kurarak uçak pistlerimizi ve uçaklarımızın genel bakımlarını yaptırmalıyız. Yani işin hem müşteri tarafında memnuniyetinin sağlanması önemli, hem de organizasyonda hiç bir aksaklık olmaması. Hava kontrol birimi, uçuş organizasyonunuzu rahatlatırken, inşa edeceğiniz yapılar müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeli.

Terminal ve Binalar

Havaalanları, mega yapılara ev sahipliği yaptığı için, binaları düzenlemek ve havaalanını faaliyete geçirmek kuvvetli bir akıl gücü ve yetenek ister. Bir yolcunun yeme, içme, konaklama ve bagajlarının taşınması gibi bir sürü ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Terminalinizin iç yapısı da, aynı dış mimaride olduğu gibi zemini, duvarları, pencereleri ve kapıların yerleştirilmesi gibi bir sürü detaylara ev sahipliği yapıyor.

Personeller

Personellere ait bir çalışma ortamı oluşturup onlara özel yeme, içme, tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye yönelik binaları oluşturmanın yanı sıra vakit geçirebileceği özel alanlar inşa ederek onların morallerini arttırmanız gerekiyor. İşe aldığınız çalışanlarınızın özelliklerini kontrol etmeli ve onları doğru zamanda doğru işlerde görevlendirmelisiniz ya da işinize uygun çalışan tercih etmelisiniz.

Hava Yolunda CEO Olmak

CEO olmak verileri kontrol etmek, her şeyi detaylı incelemek demektir. Anlık durumlarda, operasyonlarda kritik kararlar vermek, terminal alanını düzenlemek, personelleri idare etmek ve yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bütçe hesabı yapmaktan bıktıysanız bir Mali İşler Müdürü alın. Uçuşları ayarlamaktan bıktınız mı? O zaman da bir bilişim departmanı kurun. Eğer bunu başaracak kadar organizasyonunuz geliştirirseniz, odanızda sakin bir şekilde oturup terminalinizin işleyişini izleyebilirsiniz. İyi eğlenceler!