Hayao Miyazaki Filmleri İçinde En iyi 5 Film

Hayao Miyazaki filmleri

Üstad Hayao Miyazaki filmleri içinde yapılmış en iyi 5 filmi bu yazımızda sizlere paylaşıyoruz.
Not olarak belirtmek isteriz ki bu liste yazarın görüşleri üzerine yapılmıştır ve spoiler yoktur (ilk sahneler hariç).

5- My Neighbor Totoro

Komşum Totoro, iki kız kardeşin ve babalarının yeni bir eve taşındıktan sonra yaşadıkları maceraları ele alıyor. Bu yeni yerde ailecek güzel zaman geçirirken ve hastanede iyileşmekte olan annelerini beklerlerken, kardeşlerden küçük olanının, kitabındaki bir karakter olan Totoro ve arkadaşlarını gerçek hayatta da görmesi ile kardeşlerin tüm dünyaları değişiyor. Aşırı olumlu havası ve pozitif dünyası herkese göre olmasa da Komşum Totoro, kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Eğer küçük yaşta bir çocuğunuz var ise listeyi izlemeye tam tersinden başlayın ve ilk izleyeceğiniz Miyazaki filmi benim 5. Sıraya koyduğum Komşum Totoro olsun.

4- Kiki’s Delivery Service

Kendini bulma temalı filmlere verilebilecek en güzel örneklerden birisi olan Kiki’nin posta servisi, kesinlikle değerli bir Hayao Miyazaki filmi. Hikaye, genç cadı Kiki’nin, belirli yaşa gelen cadıların evlerinden ayrıldığı ve kendilerine bir meslek bulmaya çalıştıkları bir dünyada, kendisinin de yaşının gelmesi sebebiyle bilmediği bir şehre yolculuğa çıkmasını ele alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere, uçan süpürgesiyle adeta bir kargo firması gibi çalışan Kiki, hem farklı arkadaşlıklar ediniyor hem de kişisel gelişim konusunda önemli yol kat ediyor. Renkli dünyası ve Komşum Totoro’ya göre olay örgüsünün daha detaylı olması sebebiyle bu film listemizde 4. sırada.

3- Spirited Away

Ruhların Kaçışı, ilk kez Oscar alabilmeyi başarmış anime yapımı olarak tarihe geçen bir başyapıt. Filmin açılış sahnesi, Chihiro ve ailesinin araba ile yolculuk yaparken yanlış yola girmesi ve farketmeden kendilerini kimsenin olmadığı bir festival alanında bulmasıyla başlıyor. Aslında ruhlar dünyası olan bu festival alanından anne ve babasını kurtarmak isteyen Chihiro, ruhların arasında gizlice ilerleyip bir yol bulmaya çalışırken, Haku adlı bir ruh ona yardım ediyor. Yine her Miyazaki filminde olduğu gibi açgözlülük, sevgi, nefret gibi çeşitli duyguları işleyen filmde bulunan ruhların bazıları Komşum Totoro’dakiler ile aynı olması, bana Miyazaki’nin kendi evrenini kurmaya çalıştığını düşündürttü. Ruhların kaçışı listemizde 3. sırada.

2- Howl’s Moving Castle

Hayao Miyazaki filmleri listemizin ikinci sırasında bulunan Howl’ın Yürüyen Şatosu, bu filmler içinde belki de en sıcak hikayeyi anlatan yapım. Verdiği aile olmanın sıcaklığı duygusu (Calcifer’e selam) izleyenleri uzun süre derinden etkileyecek nitelikle. Filmin ilk sahnesinde genç kız kardeşlerin en büyüğü ve bir şapkacı olan Sophie, kötülüğüyle ün salmış büyücü büyücü Howl ile karşılaşıyor. Birlikte ufak bir zaman geçiren Sophie ve Howl’ın yolu filmin ilerleyen dakikalarında, Sophie’nin kötü bir cadı tarafından yaşlılık ile lanetlenmesi, bulunduğu şehri terketmesi ve kendini Howl’ın şatosunda bulmasıyla tekrar kesişiyor. Hikayenin kendisi kadar müzikleri de çok güzel olan Howl’ın Yürüyen Şatosu (Howl’s Moving Castle Theme’yı dinlemenizi tavsiye ederim), aslında Dyana Wynne’in aynı adlı kitabından uyarlama. Eğer filmi çok sevdiyseniz kitapları da okuyun derim, zira biraz farklı olsa da ayrrı evrende geçen fakat farklı hikayeleri anlatan üç adet kitap bulunuyor.

1- Princess Mononoke

Hayao Miyazaki filmleri arasında bir başkası ise Prenses Mononoke. Bana kalırsa Miyazaki’nin en ciddi animesi. Hikaye genç bir prens olan Ashitaka’nın öfkeli bir ruh ile mücadele ederken, ruhun lanetine uğraması sebebiyle halkını terk etmesi ve bir yolculuğa çıkması ile başlıyor. Daha sonra bütün bu öfkeye yine insanların yol açtığına, doğanın dengesinin bozulmasının ne kadar tehlikeli olduğuna değinen yapımda vahşi aksiyon sahneleri de mevcut. Bu filmin listenin en başında olmasının sebebi ise hem sorunlara değinirken daha realistik olması hem de karakterlerin salt iyi ve kötü yerine gri tonda olmaları. Princess Mononoke muhtemelen izlediğim en iyi Miyazaki yapıtı.