Yeni Nesil Xbox Konsolu: XBOX PROJECT SCARLETT

Xbox One X’in “Dünya’nın en güçlü konsolu!” özelliğini elinden alacak olan yeni konsol yine Microsoft tarafından geldi. E3 2019 Xbox konferası sırasında herkesin tahmin ettiği gibi yeni nesil Xbox konsolu Xbox Project Scarlett tanıtıldı.

Yeni konsolun tasarımı konusunda herhangi bir fikir vermediler. Fakat halihazırda kullanılan Xbox One X ve S’den çok da farklı olmayacak bir tasarıma sahip olacağını düşünüyoruz. Artık günümüz teknolojisinde hızın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeni nesil konsollarda HDD’ye elveda diyeceğiz gibi gözüküyor. Çünkü Xbox Project Scarlett’ı ilk tanıtmaya başladıkları nokta SSD oldu. Artık yeni hesil bir SSD teknolojisi geliştirdiklerini duyurdular. Bu teknolojide SSD’nin aynı zamanda sanal RAM olarak kullanabildiklerini açıkladır. Ve bu sanal RAM’in şimdikine kıyasla 40 kat daha güçlü olduklarını iddia ediyorlar. Böylece oyunlarının yükleme ekranlarının oyun zevkimisini bölemeyecek kadar kısa olacağını söylüyorlar.

İşlemci olarak AMD Zen 2 ve RDNA mimarisini kullandıklarını ve Scarlet’ın One X’den 4 kat daha güçlü olduğunun sözünü verdiler. GDDR 6 ile daha önce hiç görmediğimiz çözünürlükleri ve kare hızlarını bize sunacaklarını iddia ettiler.

8K 120 FPS Oyun Deneyimi

xbox project scarlett

Yeni nesil Xbox Scarlett konsolu 8K çözünürlük, 120 FPS oyun deneyimi, değişken yenileme hızı ve ışın izleme  özellikleri ile bizlere inanılmaz oyun deneyimleri yaşatacak. Işın izleme(ray-tracing) RTX ile bizlere sunulan daha gerçekçi yansımalar ve oyun deneyimi anlamına geliyor.

Xbox Scarlet ile birlikte merakla beklenen HALO Infinite oyununun konsol ile birlikte 2020 yılında çıkacağı da duyuruldu.

Xbox Project Scarlett 2020 yılında biz oyunseverler ile buluşacak.

Sony PlayStation 5 ile ilgili 8K çözünürlük, 3D ses, SSD ve eski nesil oyunlarla uyumluluk desteği vereceği sözünü sizlere hatırlatmak isteriz. PlayStation 5 aynı zamanda 8 çekirdekli AMD Zen 3 ve ışın izleme teknolojileri barındıracak. Sony PS5 ile 4K da 120Hz yenileme hızı sunacağını da bizlere haber vermişti.