Steam Oyun Festivali İçin 5 Oyun Önerisi (Şubat 2021)

Selamlaaaar çok sevgili Fanzade Gamerhead takipçileri. Steam oyun festivali ile yüzlerce oyunun demosu bir süreliğine oynanmaya açıldı. Sizlere  benim dikkatimi çeken ve mutlaka denemeniz gereken 5 oyun önerisinde bulundum.  Lafı fazla uzatmadan hemen listemize göz atalım.

1-Timberborn

Timberborn, insanların  Dünya’yı kurak bir araziye çevirip yok olduktan sonra geriye kalan dünyada yaşam mücadelesi için evrimleşen kunduz kolonisi kontrol ettiğimiz şehir inşa oyunu.  Oyunun Steam  sayfası tanıtımında farklı kunduz ailelerinin seçilebileceği ve bu ailelerin kendilerine özel pasif yetenekleri olacağı belirtilmiş. Örneğin bazı kunduzlar mühendislikte harikalar yaratırken bazı kunduz aileleri ise dünyanın en iyi ürünlerini tarlalarında üretebiliyor. Oyunda genel olarak hammadde ahşap kullanılırken bazı yüksek seviye binalar için metal toplamanız gerekiyor, bunu da  eski dünyadan geriye kalanları yağmalamak için çöpçü kunduz göndermeniz gerekmekte. Şehirdeki her kunduzun ayrı ayrı simule edildiği yazıyor yani kunduzlarımızın doğup büyüdüğünü görebileceksiniz. Ayrıca bizler kunduz kolonisi yönetiyoruz suya hakim olmamız gerekiyor, bu yüzden şehrimize su kanalları açıp barajlar inşa etmemiz şart. Beklenmedik bir su baskını şehrinize bomba atmaktan farksız olacaktır. 

Oyun Cities Skyline ve Factorio karışımı gibi duruyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise erken erişimde oynanmaya açılacağı planlanıyor.  Şehir kurma oyunlarını seviyorsanız bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Oyuna bu Link ile ulaşabilirsiniz: https://store.steampowered.com/app/1062090/Timberborn/

timberborn ile ilgili görsel sonucu

2- Coromon

Çok güzel bir Pokemon klonu olan bu oyunumuzda Lux Solis  adlı şirket için çalışmaya başlayan bir coromon eğitmeniyiz. Hikaye tabanlı bu oyunda farklı coromon türlerini yakalayıp eğitme şansımız olacak, sıra tabanlı düellolara girmemiz gerekecek ve dünyanın en iyi “coromon” eğitmeni olmaya çalışacağız. Eğittiğimiz coromonlar seviye atladıkça kendi stratejinize göre dağıtabileceğiniz deneyim puanları kazanacaklar. Farklı iklim bölgelerine göre farklı coromonların bulunduğu bu güzel dünyada bol bol keşif yapacağımız bölgeler var. Oyunda 2 farklı kayıt slotu bulunduğu için farklı hikayelere sahip kayıtlar alabilirsiniz. Ayrıca bu demoda 25 seviye ye kadar ilerleyebiliyorsunuz. Oyun çıkış yaptığında kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.  Bu oyunun en güzel tarafı ise tamamen Türkçe dil desteği var. Evet evet yanlış okumadın. Demoda Türkçe dil desteği var.

Pokemon FireRed ya da GreenLeaf oynadıysanız ve bir pokemon hayranıysanız eminim çok beğeneceksiniz.

Oyuna bu Link ile ulaşabilirsiniz: https://store.steampowered.com/app/1218210/Coromon/

coromon ile ilgili görsel sonucu

3- Fate of Kai

Çizgi roman sayfalarında gezdiğimiz ve seçenekleri isteğimize göre değiştirdiğimiz ilginç bir oyun. Oyunun hikayesi kısaca şöyle. Kai uyandığı tarlada garip bir sandık buluyor. Sandığa dokunduğu anda lanetli bir zincir sandığı koluna kelepçeliyor. Kelepçenin üzerinde ise  sandığı büyük şatoya götürmesi gerektiğini . Gösteren bir işaret var.  Hemen hemen 10 dakikalık bir bir demosu var. Çizgi roman okumayı seviyorsanız kesinlikle deneyimlemeniz gereken bir oyun.

Oyuna bu Link ile ulaşabilirsiniz: https://store.steampowered.com/app/1426480/Fate_of_Kai/

fate of kai ile ilgili görsel sonucu

4-The Longest Road on Earth

Sanatsallığı ile ön plana çıkan bu oyunu günümüz dünyasına harika eleştirisel bir bakış atıyor.

İnsan şeklinde hayvanlar kendi hayatların sürdürürken bazen antika satıcısı yaşlı bir timsah bazen geçimini sağlamaya çalışan bir ayı bazen ise karlar içinde eğlenen yavru bir geyik oluyoruz.

Oynanış sırasında bir oyunda ilk defa gördüğüm ve beni çok etkileyen birkaç kamera açısı ile bile karşılaştım. Oyuna sizi bağlayan müzikleri ise tek kelime ile harika. Ortalama 15 dakika oynanılan demo size farklı bir bakış açısı kazandıracak.

Oyuna bu Link ile ulaşabilirsiniz: https://store.steampowered.com/app/1295790/The_Longest_Road_on_Earth/

5-Little Nightmares II

Little Nightmares II şeytani radyo dalgaları tarafından çarpıtılmış bir dünyada kısılan Mono adlı küçük bir çocuğu oynadığın merakla beklenen bir macera oyunudur. Mono yeni arkadaşı Six ile birlikte Radyo Dalgalarının kaynağını keşfetmek için yola koyuluyor.

Ortalama 40 dakikalık bir demo oynadım. Oyun çıktığı zaman ilk oyundan özlediğimiz o gerilim tadını çokça vereceğinden eminim. Ayrıca yanımızda bir arkadaşımızın olması oyunun oynanabilirliğini çok keyifli kılıyor. Fiyatı ilk oyunundan biraz daha pahalı olsa bile indirimlerde kaçırılmayacak bir oyun olduğunu şimdiden hissettim. Oyun 11 Şubat’ta tam erişime açılacak, bakalım beklediğimiz gibi olacak mı?

Oyuna bu Link ile ulaşabilirsiniz: https://store.steampowered.com/app/860510/Little_Nightmares_II/

Son Olarak

Eğer bu oyunları oynadıysanız yorumlarda bize deneyimlerinizden ve düşüncelerinizden bahsedin. Ayrıca sizin de bize Steam Oyun Festivali dahilinde mutlaka denemeniz gereken oyun dediğiniz öneriniz varsa çekinmeden belirtin.

Ha unutmadan,

Beni twitch.tv/xesdall

Fanzade yayıncılarımızı  twitch.tv/fanzade 

sayfalarından takip edebilirsiniz. Oyunlar oynayıp ilginç sohbetler döndürüyoruz

2002 yılından beri kasetli çakma atari ile başladığım oyun yolculuğuna büyük bir keyifle PC üzerinden devam etmekteyim. Oyun dünyası haberlerini ve yeni çıkan oyunları merakla takip ediyorum. Ayrıca bir süredir film okumaları yapmaya ve analiz etmeye başladım.