Sanal Gerçeklik “THE VOID” ile Yaşanacak

Sanal Gerçeklik… Yıllardır bilimkurgu serilerine konu olan ve de gerçek dünyamıza en iyi şekilde uyarlanmaya çalışan bu gelişmenin ne zaman hayatımıza tam anlamı ile gireceğini birçok insan merak ediyor. Özellikle oyun dünyasında Nintendo, Sony ve Microsoft gibi firmaların hareket sensörü desteği ile çalışan oyun konsolları buna bir adımdı diyebiliriz. Tabi bunla yetinmek olmazdı. Bundan sonraki jenerasyonda yer edecek olan VR gözlükler için çalışmalar başladı. İlk prototipler bekleneni veremedi denebilir. Fakat oyun yapımcıları için gelecek vadeden çalışmalardan biri olması teknoloji şirketleri Samsung, Oculus, HTC, Google‘ın bu işte bulunmak istemelerini sağlıyor.

İşte The Void isimli mekanın kurucuları bu teknolojiyi farklı bir boyuta taşımak için kolları sıvamış. Business Insider’ın haberlerinde yer alan bilgiye göre Void şirketi önümüzdeki yıl yani 2016’nın başlarında Amerika’nın Utah eyaletinde dünyadaki ilk sanal gerçeklik temalı parkını açacak. Düşünülen bölge ise, Salt Lake City. Sonrasında dünya genelindeki büyük şirketlere de benzer merkezleri açmayı düşündüklerini belirtilmiş.

the void sanal gerçeklik

Şimdiye kadar en iyi VR deneyimini sadece Kickstarter sunumları ile görmüştük. Ancak The Void bunu bir adım ileriye taşıyacak gibi görünüyor. Çünkü amaçları oyun dünyasının bugüne kadar ortaya koyduğu sanal gerçeklik fikirlerini bir yerde toplayıp sunacak bir oyun parkını hizmete sunabilmek.

 The Void içerisinde kullanılacak bu deneyimi yaşamak isteyenlerin üzerine giyecekleri cihazlar

Rapture HMD (Head Mounted Display) Başlık: Her göz için 1080p’lik çözünürlük sağlıyor. Yüksek kalitede THX kulaklıkları ile sesleri gerçekci şekilde duyabiliyorsunuz. Ayrıca içerdiği mikrofon ile iletişimi rahatça sağlayabileceğiniz belirtiliyor.

Rapture VEST – Yelek: Oyunda alacağınız her etkileşim yelek üzerinde ayarlanmış belirli noktalara isabet ederek size geri dönüşünü çeşitli şekillerde sağlıyor.Aldığınız her lazer veya kurşun darbesi yelek üzerinden size titreşim olarak dönüyor.

Rapture GLOVES- Eldiven: Sistemin en önemli parçalarından biri. Duvarda bir kılıç gördünüz ve onu almak istiyorsunuz. İşte o hissiyatı yaşamanızı sağlayacak yegane parça bu eldiven. Anlayacağınız üzere çevredeki sanal objeler ile etkileşim haline geçmenizi sağlıyor.

Bu merkezlerde 4D etkisi ile karşılaşacak olan ziyaretçiler uzay istasyonlarından, ortaçağ savaş arenalarına kadar birçok farklı konumlarda bulunabilecekler. The Void Tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.