150 Kişi ile Oynanabilen Hayatta Kalma Oyunu H1Z1 PS4 Platformunda

Daybreak Game Company tarafından Free-to-Play olarak piyasaya sürülen Massive Multiplayer Battle Royal Tarzı bir Online oyun olan H1Z1 adlı oyun, 22 Mayıs’tan itibaren PlayStation 4’te de oynanabilecek. Bilindiği gibi bu oyun Steam üzerinde ücretsiz olarak erişilebiliyor. Bakalım H1Z1 ps4 versiyonu neler sunuyor?

İnsanları zombi benzeri bir yaratığa dönüştüren bir çeşit grip hastalığından etkilenen kişiler ile insanlığı kurtarmaya çalışan kişiler arasında amansız bir mücadele. 2015 yılının Ocak ayından PC için early-access olarak piyasaya sürülen H1Z1, 2016 Şubat ayında MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Game) tarzı bir sürüm ile H1Z1: Just Survive adıyla sunuldu.

Just Survive ile aksiyona odaklanılırken H1Z1: King of the Hill ile ise 150 kişiye varan haritalarda hayatta kalan son kişi olmaya çalışma tarzı bir oyun da piyasada yerini aldı. Son zamanlarda “battle royale” denilen, 100-150 kişilik haritalarda hayatta kalan son kişi olmaya çalışma amacına dayalı oyunlar bir hayli popüler olmaya başladı. H1Z1 da tıpkı Fortnite gibi ücretsiz bir ‘battle royale’ oyunu ancak bunda oyuncu sayısı 150.

h1z1

H1Z1 oyununun geçmişine baktık. Şimdi de bugününe ve geleceğine bakalım. Oyun içeriğine bakacak olursak paraşütle haritaya inen oyuncular etrafta toplayabildikleri malzemelerle ihtiyaç duydukları silah ve teçhizatı toplayıp hayatta kalmaya çalışıyor. Beşer kişilik gruplar halinde savaşmanın mümkün olduğu bir oyun modu da mevcut. Üstelik alan da giderek daralıyor. Aynı yerde uzun süre kalınca zehirli gaz yayılmaya başlıyor ve oyuncuları giderek daha da dar bir çemberin içine hapsediyor. Böyle olunca da birbirini öldürmek isteyen oyuncular giderek birbirlerine daha da yakın halde savaşmak zorunda kalıyor.

 

H1Z1 PS4 sürümünde KH43, Marauder, MK46, Combat Shotgun, CNQ-09 ve Scout Rifle olmak üzere 6 farklı silah türü mevcut. Japonya’da ne zaman piyasaya sürüleceği tam olarak belli değil ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan açıklama ile kısa zamanda oyuncuların karşısına çıkacağı duyuruldu. Sabırsızlıkla beklenen oyunlardan biri olacağına hiç şüphe yok. Bilidiği gibi Kore yapımı bir oyun olan Player Unknown’s BattleGround adlı oyun son bir iki yıl içinde oldukça büyük bir hit yakaladı. Battle Royale tarzı oyunların başlangıcı olduğu söylenemez ancak PUBG ve Fortnite, ve de H1Z1 gibi oyunlar sayesinde bu oyun türünün giderek daha da popüler olduğunu görebiliyoruz.