H1Z1 – Zombiler ve Hayatta Kalma Savaşı | Oyun İncelemesi

H1z1, oyuncuların çok kuşkuyla yaklaştığı bir şekilde girdi piyasaya. Erken erişim zombi oyunlarından dili yanan oyuncular ilk başta H1Z1‘i gördüklerinde gözlerini kaçırdı. Bu oyuncuların içinde ben de vardım tabi. Oyunu nerede görsem kötülüyordum ve diğerleri gibi olacağını söyleyip alacakları vazgeçirmeye çalışıyordum. Ta ki oyun elime geçene kadar. Geliştirici firma rolünü Sony üstlenmiş. Oyunun geliştirme süreci, oyuncu ilişkileri takdire şayan. Tutarlı şekilde gelen yamalar ile oyuna sürekli oynanabilir yeni şeyler ekleniyor. Hatta ben bu yazıyı yazarken yeni bir yama gelmiş bile olabilir. Bu gibi yamalarla oyunu canlı tutabilmek bu tür oyunlarda çok önemli.

“Güneşin doğuşunu yakından izlemek isteyenlere bu oyun çok iyi gelecek.”

Oyunda oynayabileceğimiz iki farklı mod var; Hayatta kalma ve Battle Royale. Battle Royale oyunun tadı tuzu diyebileceğimiz bir mod. Bence yapımcıların en zeki hamlesi olan bu modda 160 kişi içinden bir kişi hayatta kalmak için mücadele ediyor. Yapımcıların en zeki hamlesi dememin sebebi, hayatta kalma modunda yapacak çok şey yokken bile oyunu sürekli oynattıran hatta almanıza sebep olabilecek bir mod. Oyunun devamlılığını sağlayan bunun gibi küçük ayrıntılar, oyunun diğer benzeri oyunlardan sıyrılmasını sağlıyor.

Her an karşınıza ‘beşyüz var mı abi!?’ diyen bir zombi çıkabilir

Hayatta kalma modunda ise etraftaki işimize yarar şeyleri toplayarak yaşam mücadelesi veriyoruz. Yaşam mücadelesi sadece şuursuzca etrafta gezinen zombilere karşı değil. Tahmin edebileceğiniz üzere insanlara karşı da mücadele etmemiz gerekiyor. Sadece silahlarla değil dilinizle de savaşabiliyorsunuz. Şaşırdığınızı biliyorum ama yaptığınız teklifler, konuşmalar ile rakibinizle uzlaşabiliyorsunuz. Bütün bunların yanında az da olsa oyuncular ve zombiler dışında yaşayan bir dünya sizlere eşlik ediyor. Oyundaki zanaat sistemi ise çok güzel düşünülmüş. Mantığımızı kullanarak bulduğumuz eşya kombinasyonlarını keşfederek yeni işe yarar eşyalar buluyoruz. Crafting kısmı hayatta kalma modunun büyük bir kısmını etkiliyor ve bu da farklı eşyalar keşfederek oyunculara yeni imkanlar sunuyor.

295110_screenshots_2015-03-27_00003

H1Z1 “Sade ve anlaşılabilir envanter menüsü, kolayca menüler arası geçiş yapmamızı sağlıyor.”

Oyunculara sunduğu imkanlar ve sürekli gelişen altyapısı ile H1Z1 uzun dönemde bizleri bilgisayar ekranlarına kilitleyecek gibi duruyor.