Keep Talking and Nobody Explodes: Büyüyünce Bomba İmha Etmek İstiyorum | Oyun İncelemesi

Polisiye dizileri ve filmlerinde görürdük hep, bir bomba imha ekibi olurdu. Arka planda heyecanlı müzik verirlerdi bombayı patlamasına tam 1 saniye kala çözerlerdi. Hatta yeşil mi yoksa kırmızı kabloyu mu keseceğine bir türlü karar veremezdi ana karakterimiz. İşte bu oyun size o ekipten birisi olma şansı veriyor. Daha da güzeli ekibinizi kendiniz kuruyorsunuz. Evet arkadaşlar, bu yazımda bir bomba imha oyunu olan Keep Talking and Nobody Explodes oyununu anlatacağım.

5 Saniye Daha Olsa Bombayı Çözmüştük…

Keep Talking and Nobody Explodes en az iki kişi oynanabiliyor. Oyunumuz level sisteminde ilerliyor. Bölüm geçtikçe daha da zorlaşıyor. Genelde bir bombayı imha etmek için size verilen süre 3-5 dakika arasında değişiyor. Her bölümde önünüze farklı çeşit bir bomba geliyor. Bombaların üzerinde birkaç adet parça oluyor. Bu parçaların her birisi ayrı bir bilmece aslında.

Gelelim asıl soruna; bu bombayı nasıl çözeceksiniz ? Hatırlarsınız size demiştim ki en az iki kişi olmanız gerekiyor oyunu oynamak için. Şöyle ki, biriniz yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bombayı imha edecek kişi. Diğeriniz ise bu bombanın nasıl çözüleceğini bilen kişi. İşin en heyecanlı kısmı da birbirinizin ekranında neler olduğuna dair hiçbir fikriniz olmayacak. Keep Talking and Nobody Explodes’da eğer bombayı imha edecek kişi olmaya karar verdiyseniz masada buna benzer bir bomba bekliyor olacak. İlk olarak çok fazla bomba çeşidi olduğundan dolayı önünüzdeki bombayı arkadaşınıza tanıtmanız gerekecek. Mesela, bomba üzerindeki bulmacaların ne renk olduğunu, hangi kelimeler yazdığını veya kaç kablo olduğunu güzelce betimlemelisiniz. Ama sakın unutmayın zamanınız kısıtlı. Çok temiz bir iletişim kurmanız gerekiyor arkadaşınızla yoksa oyun boyunca sadece birbirinize bağırmış olursunuz ki bu da kriz yönetimi için pek de uygun olmaz.

Sıra geldi bombanın nasıl imha edileceğini bilmesi gereken arkadaşa. Önünde 20 civarı sayfası olan bir el kitabı olacak. Bu el kitabında bombanın üzerinde olabilecek tüm bulmacaların nasıl çözüleceğine dair bilgiler bulunuyor. Yukarıdaki resim el kitabından bir sayfa. Bu sayfalarda belli durumlarda yapılması gereken talimatlar var. Talimatları her zaman anlamak çok da kolay olmuyor. Bu sebepten aslında iki kişinin de üzerinde sağlam bir baskı oluyor. Bombayı gören kişi önündekini çok iyi tanımlaması gerekiyor. Aksi halde el kitabına bakan şahıs sayfaların arasında kaybolabilir. Dahası, panik yapıp yanlış cevaplar verebilir. Bunlar olmasın diye sakin kalın diyorum zaten. Ne kadar öyle desem de bu oyunda beni en çok içine çeken şey heyecanı ve kriz yönetimiydi.

Kaç Tane Bomba İmha Edebiliriz ki ?

Keep Talking and Nobody Explodes içerisinde çok fazla bomba alternatifi bulunan bir oyun. Bir diğer güzelliği de 2 kişiden başlayıp istediğiniz kişi sayısına kadar çıkabilir oyuncu sayısı. Çok da abartmayın derim ben yoksa işler çok karışabilir. 3-4 kişi bana çok ideal geldi. Çünkü hem birazcık karışıklık yaratıyor kişi sayısının artması hem de aslında iyi anlaşabilirseniz işi kolaylaştırabiliyor. Mesela bombayı imha edecek kişi hariç herkes rehbere bakacak. Zaten çözülmesi gereken birkaç bulmaca olduğu için herkes ayrı bulmacalara bakar ve hızlıca çözebilirsiniz bu şekilde.

Keep Talking and Nobody Explodes yapımında grafik diyebileceğiniz çok da bir şey yok. Zaten simülasyon oyunu olduğundan gereken heyecanı vermesi oyunu başarılı yapıyor. Karanlık ve ciddi bir ortam yapmaları bu yapım için yeterli olmuş diyebilirim.

Yakın zamanda sevgilinizle oynayabileceğiniz oyunlar listesi yapmıştım. Fakat o zaman hiç aklıma gelmemişti Keep Talking and Nobody Explodes. Şimdi düşününce o listeye çok da uyarmış. Bu sebepten bu yazımda bahsedeyim. Arkadaşınızla veya sevgilinizle çok keyif alabileceğiniz bir oyun. Zaten bu tarz kriz yönetme oyunları sevgililer için genelde çok heyecanlı olabiliyor. Eğer bakmak isterseniz o yazımı da buraya bırakayım, belki birilerinin ilgisini çeker.

Sakın Bomba İmha Rehberinizi Kaybetmeyin !

Eğer bakmak isterseniz diye sizinle bomba imha rehberini paylaşacağım. Fakat eğer bombayı imha etmeyi düşünüyorsanız çok da dikkatli okumayın ki aklınızda bir şey kalmasın. Sonrasında bombayı çözerken heyecanı kaçsın istemezsiniz.

Anlayacağınız üzere bomba imha rehberine internet üzerinden bakılıyor. Bu sebepten oyunu bir kişi alsa yetiyor. Kim bombayı çözmek isterse oyunu o kişi açar, diğerleri internet üzerinden rehbere bakarlar. Bu açıdan oyun çok ekonomik.

2015 yılında Steel Crate Games tarafından geliştirilip yayınlanan bu yapımın oldukça fazla ödülü var. 2015 ve 2016 yılında çoğu ödülü kazanarak diğer ödül adaylarına şans bile tanımadı. Keep Talking and Nobody Explodes Steam üzerinde 24 ₺(Temmuz 2021 Fiyatı), indirimlerde düştüğünü görmüştüm. Oyunun çok fazla kez ve farklı farklı insanlarla oynanabileceğini düşünürsek bana bu fiyat gayet normal geldi.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…