İki Yeni Oyun Servisi XCLOUD ve ORION!

Uzun bir süredir cloud üzerinden video oyun oynamak konuşulan bir teknolojiydi. Fakat Google’ın Stadia’yı resmi olarak lanse etmesinden sonra firmalar arasındaki rekabet arttı. Bu gece yapılan E3 2019 konferanslarında Microsoft xCloud, Bethesda Orion adı verilen iki yeni yayın servisi duyurdu.

Microsoft xCloud

Microsoft bu gece çok detaylandırmasa da resmi olarak kendi bulut oyun servisi xCloud’u duyurdu. Servis hakkında bildiğimiz şeylerden bahsetmek gerekirse xCloud’u isterseniz kendi Xbox konsolunuza bağlanıp yani PlayStation’da ki Remote Play özelliği gibi, isterseniz de Microsoft’un bulut sistemine bağlanarak oyunlarınızı oynayabileceksiniz. Microsoft oyundağınız oyunların bulut üzerinde daha yüksek perdormans vereceklerini iddia ediyor.

Hafta içinde Microsoft xCloud’un Xbox One jenerasyonundaki bütün oyunalra destek vereceğinide duyurmuştu. Bu da Stadia’nın en zayıf noktasına sağlam bir darbe vurmak oluyor çünkü Xbox One jenerasyonundaki oyun sayısı 3,500’den daha fazla.

xCloud sistemi Ekim ayında biz kullanıcılara sunulacak. Fiyatlandırma konusunda ise herhangi bir bilgi mevcut değil.

Bethesda’nın Orion’ı

Bethesda ise çok iddialı bir şekilde kendi sistemi Orion’ı tanıttı. Keza o da çok fazla bilgi vermedi. İddialarına göre Orion ile kare başına gecikemeyi %20 ve bant genişliği gereksinimini de %40 azaltmışlar. Şuan bu kadar genç bir sistem için ciddi sayılar bunlar. Bethesda Orion ile “algılanamaz gecikme”yi getireceklerinin sözünü de verdiler.

Bethesda yayınlama direktörü James Altman “Orion ile, oyuncular veri merkezlerine uzakta yaşasalar bile Doom’u 60fps 4K çözünürlükte gecikmesiz oynayacaklar.” dedi.

Stadia, xCloud ve Orion arasındaki rekabet keyifle izliyor olacağız. İşin sonunda bu işten faydalı çıkacak olan biz oyuncular gibi gözüküyor.