GeForce Now İncelemesi: Türkiye Server’ının Nabzı

Herkese tekrardan merhabalar sayın Fanzade okurları. Eğer başlığı okuduysanız siz de farkındasınızdır ki bugün sizlerin karşısına bir oyun incelemesiyle gelmiyorum. Onun yerine, son günlerde adını fazlasıyla duyduğumuz GeForce Now’dan bahsetmek istiyorum. Peki nedir bu GeForce Now? Kısaca açıklamak gerekirse GeForce Now; Steam, Epic Games, UPlay veya GOG Galaxy gibi dijital platformlar üzerinden satın aldığınız, gerek bilgisayarınızda yer olmadığı gerek de sahip olduğunuz sistem kaldırmadığından oynayamadığınız oyunları, internet bağlantınız sayesinde oynayabilmenizi sağlayan bir sistem. Hatta bu sistem bir bilgisayara sahip olmanızı bile gerektirmiyor. Android motorlu telefonlarınız üzerinden bile kullanabiliyorsunuz. “İyi, güzel de nasıl oluyor o iş” diyebilirsiniz, çok da haklısınız. Onu da elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

GeForce Now’ın Bizden Talepleri

GeForce Now güçlü bir ana sunucuya bağlanan diğer ağların bu ana sunucunun donanım gücünden faydalanması prensibine dayalı bir sistem. Bu yolu kullanarak güçlü bir sisteme bağlanarak, kendi sisteminizde düşük grafik ayarlarında bile oynayamadığınız bazı oyunları rahatlıkla ultra grafiklerde oynayabiliyorsunuz. Tabi bunu yapabilmeniz için yüksek hızda ve sabit bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. GeForce Now servisini verimli şekilde kullanabilmek için en az 30, mümkünse 50 Mbps internet bağlantı hızına ihtiyacınız var. 30 Mbps hızda asgari olarak 1080 p çözünürlük ve 60 FPS oyun akışı sağlayabiliyorsunuz. Aslında ben evimde 50 mbps hızında bir internet paketi kullanıyorum. Ama internet sağlayıcı firma 18:00-20:00 saatleri arasında bu hızı 25 mbps’e çekiyor. Ama iyi tarafından bakmak gerekirse bu sayede sistemi hem minimum hem de optimum hızda tecrübe etme şansım oldu. Hadi gelin, şimdi size biraz bu tecrübelerimden bahsedeyim.

GeForce Now ile Assassin’s Creed Valhalla

GeForce’la İlk Deneyim

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ben de yeni bir kullanıcıyım. GeForce Now’ın Türkiye sunucusunu kullanıma açmasıyla beraber ben de üyeliğimi açtım. Türkiye serverı hakkında yaşananlardan da yazımın sonuna doğru bahsedeceğim. Ama şimdilik konumuz benim bu sistem üzerindeki tecrübelerim. Şu ana kadar sistem üzerinden üç oyunu toplamda 80 saate yakın bir süre oynama fırsatı buldum. Bu oyunlar Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed Valhalla ve Mount&Blade Bannerlord’du. Şimdi sizlere 25 ve 50 mbps hızlarda bu oyunlardaki tecrübemi akatarayım. 50 mbps hızda üç oyunda da GeForce Now kaynaklı hiçbir sorun yaşamadım. Tek yaşadığım sorun Cyberpunk’da, oyunun kendi optimizasyon sorunundan dolayı yaşadığım anlık fps düşüşleriydi. Ki onun da konumuzla bir alakası olduğu söylenemez.

Ayrıca GeForce Now üzerinden oynadığım Cyberpunk 2077 yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. https://fanzade.com/gamerhead/cyberpunk-2077-efsane-bir-oyun-olacakken-ortalamada-kalmak-oyun-incelemesi/

Cyberpunk 2077

Ayrıca şu noktada şundan bahsetmeliyim ki; modeminiz cihazınıza uzaksa veya başka bir nedenden internetiniz az çekiyorsa kesinlikle Ethernet kablosu kullanmanızı öneririm. Şayet ben bu nedenden dolayı 50 mbps hızda bile çok kötü bir bağlantı aldım. Aklınızda bulunsun. Neyse gel gelelim 25 mbps hızdaki tecrübeme. İnternet hızım 50 mbps’den 25’e düştüğünde istisnasız 3 oyunda da aynı sorunu yaşadım. Görüntü bir anda bulanıklaştı. Sanki Youtube’da 1080p kalitede izlediğiniz bir video, bir anda 480 p’ye düşmüş gibi bir hissiyat veriyor. Görüntü kalitesi belki oyunu oynanamaz kılacak kadar düşmüyor ama yine de fazlasıyla tat kaçırıcı olduğunu söyleyebilirim. Şahsen ben, GeForce Now’ı 25 mbps veya daha düşük hızda bir internetle kullanmanızı pek önermiyorum.

Mount and Blade II: Bannerlord

Gelelim Çok Tartışma Konusu Olan Gameplus ve Para Mevzusuna

Kendi tecrübelerim hakkında söyleyebileceklerim sanırım bu kadardı. Son olarak da biraz Türkiye sunucusunun açılması ve bu esnada gündeme gelen konulardan bahsedelim. Bilmeyenler için GeForce Now yaklaşık 5-6 yıldır ortada olan bir proje. Bildiğim kadarıyla da son 3-4 yıldır da insanlar tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bizim ülkemizde bu sıralar gündeme oturmasının sebebi ise Nvidia’nın Turkcell aracılığıyla açtığı Türkiye sunucusu. Turkcell bu iş için Gameplus adında bir platform oluşturdu.

Eski Kullanıcılar Tepkili

Eskiden GeForce Now’ın Türkiye’deki kullanıcıları direkt olarak GeForce Now’ın sitesi üzerinden üyelik satın alıyordu. Ve istedikleri sunucuya bağlanıp sistemi kullanabiliyorlardı. Ama artık GeForce Now’ın sitesi konumunuzdan dolayı sizi direkt Gameplus’ın sitesine yönlendiriyor. Yani bir nevi Türkiye sunucusundan üyelik almak zorunda bırakılıyorsunuz. Ve bundan dolayı Türkiye sunucusu üyeliğe açıldığında, insanlar o zamanlar ki GeForce Now üyeliğinden daha pahalı bir üyelik ücretine mecbur bırakıldılar. Ve haklı olarak da bu duruma tepki gösterdiler.

İnsanlar Türkiye sunucusunun açılacağını ilk duyduklarında bir hayli sevinmişlerdi. Çünkü GeForce Now’ın o zamanlar 5 dolar olan ücretinden daha düşük bir fiyat bekliyorlardı. Gameplus’ın açıkladığı aylık ücret, o zamanlar 5 doların yaklaşık 2 katı olan 75 TL oldu. Bundan dolayı çok büyük şikayetlere ve eleştirilere maruz kaldılar. Hatta ben de o eleştiren kişilerin başındaydım. Ama sonradan Mart’ın ortalarında GeForce Now aylık ücretini 10 dolara çıkardı. Ve dolar kurunun da yükselmesiyle en ucuza GeForce Now kullanan ülke biz olmuş olduk. Gameplus çalışanları muhtemelen bu zamdan daha erken haberdar oldu ve güncel bir fiyatla piyasaya çıkmak istedi. Kendi açılarından mantıklı bir hamle de olsa bu haberden bihaber olan bizler tarafından bir hayli eleştirildiler.

Evet dostlar şimdilik GeForce Now hakkında konuşacaklarım bu kadar. Üyeliğim yaklaşık 2 ay süreyle daha devam edecek. Eğer bu süreçte oyunlarda GeForce Now kaynaklı bir sorunla karşılaşırsam mutlaka yeni bir yazıyla karşınızda olurum. Şimdilik benden bu kadar efendim, sağlıkla, sıhhatle ve oyunla kalın.

GeForce Now’a üye olmak isteyen arkadaşlar için de Gameplus’ın sitesinin linki: https://gameplus.com.tr/

Merhabalar, ben Buğra Kocadağ. 20 yaşındayım, İTÜ'de İnşaat Mühendisliği öğrencisiyim. Spor oyunlarından tut araba yarışı oyunlarına, büyük bütçeli rpg oyunlarından tut indie simülasyon oyunlarına, kısacası tüm oyun türlerine karşı bir ilgim olduğunu söyleyebilirim. Genelde ortaçağ temalı kılıç, kalkan, ok yeri geldiğinde de büyüler kullandığımız third person oyunları oynamaktan daha çok keyif alırım ama kaliteli cyberpunk evrenlerinde geçen FPS oyunlarına da hayır demem. Derin senaryolu oyunları çok severim, Witcher evrenine bayılırım. Bunların dışında yeni bir GeForce Now kullanıcısıyım. Sizler beni genellikle güncel oyunlar hakkında yazdığım incelemelerimle tanıyacaksınız. Rivyalı Geralt abimizin de dediği gibi wind is howling...