Netflix Korku Filmleri – UYKULARINIZ KAÇACAK!

Son dönemlerde prestijini kaybetmiş gibi gözükse de korku filmleri sinemanın vazgeçilmezi. “Benim için olmazsa olmaz” diyenlere Netflix’te bulabilecekleri en ürpertici korku filmlerinden kısa bir liste hazırladım. İşte Netflix Korku Filmleri Listesi.

DİĞERLERİ-The Others(2001)

The Others

Netflix korku filmleri listemizde ilk bahsedeceğimiz film “The Others”. Kocasını savaşta kaybetmiş olan Grace, güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve üç kişi uğrar: İhtiyar bir kadın, ihtiyar bir adam ve bir de dilsiz genç kız. Evi için yardımcılar aramakta olan Grace bu kişilere iş verir. Öte yandan, Grace’in kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inanmaktadır. Evin çevresini kaplayan yoğun sis yüzünden kasabayla irtibatları kesildiği sırada Grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır. İşte bu noktada eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar…

Diğerleri, korku sinemasının kült filmleri arasında yerini almayı başarmış harika bir korku-gerilim filmi. Kan ve vahşet öğeleri içermemesine rağmen korku, gerilim, huzursuzluk hissiyatını sonuna kadar yaşatıyor.

NEFESİNİ TUT-Don’t Breathe(2016)

Küçük hırsızlıklar yapan üç arkadaş Rocky, Alex ve Money gözlerini bu kez büyük bir hırsızlık olayına dikmişlerdir. Rocky ve Money sevgilidirler ve Alex ise Money’e ilgi duymaktadır. Amaçları son kez büyük bir soygun yapıp, yaşam şartlarını değiştirmektir. Büyük miktarda parasını olduğunu öğrendikleri eski bir asker olan kör bir adamın (Stephan Lang) ‘ın evini soymaya girişirler Fakat bu sandıkları gibi kolay olmayacaktı.

Nefesini Tut, gerçekten izlerken son dakikasına kadar nefesini tutacağınız bir film. Gerilim dozu 1 dakika bile düşmüyor. Benim son zamanlarda korku-gerilim türünde izlediğim en iyi film diyebilirim, sadece son sahnelerinde farklılıklar bekledim.

PEŞİMDEKİ ŞEYTAN-It Follows(2014)

Jay, yaşıtları gibi günlerini yakın arkadaşları ve ailesiyle geçiren sıradan bir gençtir. Bir gün hoşlandığı gençle birlikte şehir dışındaki bir harabeye gider ve sonrasında kendini baygın vaziyette bulur. Jay’in sıradan hayatı bu an itibarıyla deneyimlemeye başladığı tuhaf sanrılarla kabusa dönüşür. Peşindeki birileri ya da bir şeyler tarafından izlendiğine emindir. Arkadaşlarıyla bir araya gelip kendini izleyen ürkütücü şeyden kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Peşimdeki şeytan, korku sinemasının orijinal filmlerinden biri. Sürükleyicilik ve merak ettirme konusunda oldukça başarılı.

PARÇALANMIŞ-The Split(2017)

Çoklu Kişilik Bozukluğu’ndan mustarip genç adam Kevin’ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran adam kızların varlığı ile yavaş yavaş dağılmaya başlar. Farklı alter egolarının çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin’ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınmaya hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar.

M. Night Shyamalan kariyerinde çok iyi işler çıkarttıktan sonra maalesef istediği başarıyı tekrar yakalayamayan bir yönetmen. Bu filminde ise ben hala buradayım diyor adeta. İlgi çekici bir konu, muhteşem oyunculuklar ve kafaları karıştıran gergin dakikalar.

ANNABELLE: KÖTÜLÜĞÜN DOĞUŞU-Annabelle: Creation(2017)

Netflix korku filmleri listesi içindeki son önerimiz “Annabelle” Oyuncak bebek yapımıyla uğraşan bir adam ve eşi mükemmel bir aile hayatı sürerken büyük bir trajediyle karşı karşıya kalırlar. Küçük kızları hayatını kaybeder. Aradan birkaç yıl geçtiği halde acıyı atlatamayan çift kapanan bir yetimhanenin kızlarını ve görevli rahibesini evlerinde misafir olarak ağırlarlar. Ancak bu küçük kız grubu, özellikle de Janice, oyuncakçının yarattığı lanetli Annabelle’in hedefi olacaktır.

James Wan’in korku sinemasına armağanı Korku Seansı serisiyle birlikte gelen doğaüstü türünde gayet başarılı bir spin-off filmi. Her ne kadar bir Korku Seansı etkisi yaratmasa da tüyler ürpertici olduğu kesin.

Yazar Özel Tavsiyesi

DABBE: CİN ÇARPMASI(2013)

Kübra, kına gecesinde cinlerin saldırısına uğrar ve bedeni tanımlanmayan varlıklar tarafından ele geçirilir. Başına gelen bu esrarengiz olay yaşadığı köy Kıbledere için yeni bir şey değildir. Bu gizemli köy geçmişte define arama olayları sırasında lanetli bir olay yaşamış. Kübra’yı tedavi etmek için yola çıkan Ebru isimli bir psikiyatrist Kübra’nın eski bir arkadaşıdır. Psikiyatrist Ebru, bu tür vakalarda halkın ilk olarak başvurduğu cin çıkaran hocalardan biriyle birlikte çalışacak; Cinci Faruk Akat’ın cin çıkarma seansı sırasında genç kıza yaptıklarını kayıt altına alıp inceleyecektir. Böylece din ve bilimsel çözümler karşı karşıya gelir. Başlarda her şey yolunda gitse de köyün geçmişinde yaşanan olayların laneti herkesin yakasına yapışacaktır.

Dini ögeler, fazlasıyla çığlık ve kamera sallama, klişeler. Yine de benim için kendi içinde en tutarlı ve başarılı Türk korku filmidir.

Okur, yazar, izler