Stardew Valley – Oyun İnceleme

Stardew Valley

2016 yılında çıkışını gerçekleştirmiş ve piyasaya girdiği ilk hafta satış rakamlarında hiç beklenmedik bir yükseliş gerçekleştirmiştir. Peki insanlar bu oyuna neden bu kadar rağbet gösterdi? Şehir hayatından sıkılmış, her günü dört duvar arasında geçen bir genç, dedesinden miras kalmış çiftliği devralıp kendisine yeni bir hayat kurmak istiyor. İşte biz de bu hayatı canlandırıyoruz. Oyunun bize sunduğu bu huzur verici kasabada yeşillikler içinde hayatımızı sürdürüyoruz. Sorunun cevabı da işte burada. Huzur verici bir oyunu kim alıp oynamak istemez ki 🙂


Oyunun İçeriği

Bahsettiğim üzere oyunda bir genci canlandırıyoruz. RPG niteliklerinde yapılmış bu oyunun mantığı aslında çok basit bir görev sistemine dayanıyor. Görevleri yaptıkça oyunun para birimi olan ‘gold’ ve çeşitli ödüller kazanıyoruz.

   Peki bu kazandığımız gold ve ödüller ne işe yarıyor ?

  1. Tohumlar alıp evimizin bahçesinde kendimize tarla yapabiliyoruz. (Çok fazla türde meyve,bitki ve ağaç tohumu var yani rengarenk bir bahçeye sahip olabilirsiniz)
  2. Kılıçlar, iksirler, yemekler ve daha bir çok şey satın alabiliyoruz. (Oyunun birde mağara bölümü var ki bu bölümde kılıçlar çok işimize yarıyor. İlerleyen konularda anlatacağım)
  3. Çiftlik hayvanları satın alabiliyoruz ki bu da yemek sorunumuzu ciddi miktarda çözüyor.

Görev Sistemi Ve Hikaye

Oyunun belirli bir hikayesi yok ancak sürekli ilerleyen bir olay örgüsü var. Peki nedir bu olay örgüsü? Öncelikle her ne kadar yalnız yaşamayı seven biri olsanız da oyunda ilişki, evlilik ve çocuk büyütmek gibi bir takım özellikler mevcut. Tabii ki seçim yine size kalmış 🙂 Oyunun kendisine has bir savaş mekanizması var ve mağaraya girdiğinizde karşınıza çıkan yaratıkları öldürüp onlardan düşebilecek olan değerli eşyaları da kasabının kütüphanesine bağışlayabilirsiniz. Bu sizin ödül kazanmanızı sağlayacaktır. Mağara dedik de, nedir bu mağara sistemi? Kat kat inip maden toplayabileceğiniz ve derinliğe bağlı olarak karşınıza çıkacak çeşitli canavarları bünyesinde bulunduran bir sistemdir. Peki her şey iyi güzel ama ben daha eğlenceli şeyler arıyorum diyorsanız o zaman size bir de karnaval sistemini açıklayayım. Belirli tarihlerde gerçekleşen bu karnavalların asıl amacı, kasaba sakinleri ile çeşitli yarışmalarda zaman geçirmek ve eğlenmektir. Bu arada unutmadan oyunda balık da tutabiliyorsunuz 🙂

Özetle; Huzur, rahatlık ve eğlence istiyorsanız bu oyuna bir bakın derim.


Oyunun Görselleri

Çiftlik örneği (Çok hoş gözüküyor)
Mağara örneği (Canavarları da görüyoruz)
Karnaval örneği (Fotoğrafta gözüken Governor da valimiz oluyor)

 

Kış mevsimi örneği (Oyunda ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimleri yaşanıyor)
Evimizin iç görüntüsünden bir örnek (Fotoğrafta görülen evin geliştirilmiş hali, başlangıçta bu şekilde olmuyor maalesef)

Bağlantı Adresleri

Oyunun Steam Adresi

Stardew Valley Hakkında videolar

“Kendinize boş zamanlarımı hangi oyunu oynayarak geçirmeliyim diye soruyorsanız cevabım, Stardew Valley olacaktır. Bir şans verin derim :)”

Bir başka incelemede görüşmek üzere…


Oyunun Tanıtım Videoları