Catherine Classic : Seçimler ve Hatalar | Oyun İncelemesi

Catherine

Hayatımızda önemli seçimler almamız gereken zamanlar olur, her seçim bizi farklı yollara yönlendirir. Bazı seçimlerimize hata deriz pişmanlık gözüyle bakarız, bazıları ise başarıya dönüşür. İşte Catherine size bunu sunuyor. Bu seçimlerle size doğruyu ve yanlışı sorgulatacak bu yapım benim gözümde felsefik ve macera dolu bir puzzle oyunu. Spoiler vermeden en güzel şekilde anlatmaya çalışacağım, bu macera hakkında bakalım siz ne düşüneceksiniz ?

Kabusunuzda Boynuzunuz Çıkarsa Bilin ki bir Hata Yapmışsınız

Catherine anlayacağınız üzere farklı sonlara sahip. Yaptığınız seçimler ve haraketler sizi farklı sonlara sürükleyecek. Burada önemli olan sizin nasıl bir son isteyeceğiniz. Dürüst ve “doğru” seçimlerle mi ilerlemeyi seçersiniz yoksa yalanlarla “yanlış” seçimleri mi tercih edeceksiniz ? Doğru ve yanlış kelimeleri bana felsefik geliyor çünkü doğru ve yanlışa inanan birisi değilim, ama tabii ki belli sınırlar olmalı. Herkese göre doğru ve yanlış değişiklik gösterebiliyor. Catherine size bunu değerlendirme şansı da veriyor. Her önemli sorunun ardından size diğer oyuncuların neyi seçtiğini de gösteriyor. Bu sayede sizin de her ihtimali sorgulama şansınız oluyor.

Şöyle ki, oyunda bir gerçek hayat var ev ve barda geçen. Bir de kabuslar var. Kabuslarınızda önünüzde küplerden oluşan bir yokuş oluyor ve tehlikeli şeyler de. Arkanızda sizi yakalamaya çalışan bir yaratık ve bazı küplerin üstünde diken var. Dahası, kırılan küpler ve düşebileceğiniz boşluklar da var. Size bu oyunda sunulan kabiliyet ise bu küpleri hareket ettirebilmek. İşte oyunun puzzle kısmı da burada devreye giriyor. Küpleri öyle bir hareket ettireceksiniz ki hem başınıza bir şey gelmemeli hem de yukarı çıkmanızı sağlamalı. Gittikçe zorlaşan levellarla beraber gerçekten zorlu bir macera sizi bekliyor olacak. Hem puzzle’ı çözmeniz gerekiyor hem de bunu zamana karşı yapmanız gerekiyor. Bana sorarsanız işin heyecanı ve güzelliği burada.

Aldatmak ve Yalanların Cezası; Uykuda Sessiz bir Ölüm…

Şimdi sizlere birazcık bu “doğru” ve “yanlış” seçimlerden bahsedeyim. Merak etmeyin spoiler olmayacak. Aslında bu seçimlerin başlangıcı barda Catherine ile tanışmamızda başlıyor. İşin ilginç tarafı şu ki, ana karakterimiz Vincent’ın sevgilinin ismi de Katherine. Catherine karşınıza çıktığı andan itibaren seçimler ve hayatınız çok daha zorlaşıyor. Mesela, ilginç olmakla beraber bi o kadar da zor geçen kabuslarınız başlayacak. Kabusta ölmek demek gerçek hayatta da aynı anlama geliyor. Peki bu kabuslar neden başladı ve neden varlar ? Bu sorunun cevabını birazcık gizemli bırakacağım. Ama sizlere şunu diyebilirim, oyunun başlangıcında birkaç adamın ölümünden söz ediyorlardı. Uykusunda ölmüş olan bu adamların ortak bir özelliği var, hepsi yalan söylemişler ve sevgililerini aldatma eğiliminde bulunmuşlar. Belirtmek isterim ki sadece erkeklerin görme ihtimali olan bir kabus değil. Birazcık ilginç bir konu, okuyanların çoğu “ne alaka, ne biçim bir düşünce bu ?” diye düşünecek büyük ihtimalle. Ama konusu bu kadarla kalmıyor.

Catherine yapımında, etkileşime geçebileceğiniz birçok şey var. Bunlardan bir tanesi insanlar. Hem barda hem de kabuslarımızda karşılaşabileceğimiz ve konuşabileceğimiz insanlar bulunmakta. Bu insanların bazılarının hayatını değiştirme şansımız da var. Bu yüzden onlarla konuşurken dikkatli olun derim, seçeceğiniz sözler sadece sizin için değil onlar için de önemli olacaktır. Bir diğer etkileşime geçilebilecek şey ise alkol. Günlük hayatınızda yani bardayken eğer alkol alırsanız, kabuslarınızda yaratıktan kaçarken sizi çok hızlandıracak. Ben bunu oyunu oynarken bilmiyordum, size bu bilginin yarayabileceğini düşündüm.

Anime Tarzı Grafikler, Hoşunuza da Gidebilir

Grafikler animeleri gerçekten çok andırıyor. Hem çizim gibi duran bu grafikler 3D ve 2D olarak karşınıza çıkıyor. Oyunda duyguları anlatmayı çok iyi başarmışlar. Bunu da grafiklerle yaptıklarını düşünüyorum. Çünkü animasyonlar olsun, kasvetli ortam olsun bunları güzelce yaratabilmişler. Zaten bana kalırsa konu his aktarmaya gelince çizimlerle daha başarılı aktarılabiliyor genelde.

Catherinde’de karakterler ve yaratıklar olarak gerçekten bir çeşitlilik yapmışlar. Sizi sıkacak ve oyundan soğutacak herhangi bir şeye rastlamadım ben. Aksine, oyunu bir kez bitirmek beni tatmin etmedi. Tekrardan deneyimlemek istediğim çok fazla diyalog ve seçim var. Ayrıca, seçimlerimi değiştirip başka ne gibi sonlara ulaşacağımı da görmek istiyorum. Aynı zamanda oyunun vermeye çalıştığı ana fikir ve hayata dair pek çok şeyi sorgulatma fikri de bir o kadar hoşuma gitti.

Catherine3
C(K)atherine

Seslendirme Sanatçılarıyla Ön Planda

Catherine’in en büyük başarılarından birisi de mükemmel seslendirme sanatçılarıyla çalışmış olması. Sanki film izler gibi yapılmış sahneler, seslendirme sanatçısı ve karakterlerle bütünlenmiş bir şekilde ortaya koyulmuş. Özellikle bu tarz oyunlarda en önemli noktalardan birisi bu olur. Çünkü grafikler de gerçekçi değilken, seslendirme sanatçıları ve karakterler arasında bütünlüğü yaratmak normalden daha zor. Hiç şüphem olmadan söylüyorum ki, Catherine bunu çok iyi başarmış.

Catherine mi Katherine mi ?

Oyunda sonlara doğru işler kızışmaya başlayacak. Bilmediğiniz gerçekler ortaya çıkacak. Ve göreceksiniz ki verdiğiniz seçimler sayesinde veya yüzünden bu noktaya gelmişsiniz. Sonuçtan memnun kalacak mısınız ? Yoksa farklı son isteyip tekrardan mı oynayacaksınız ? Catherine’i mi, Katherine’i mi yoksa tamamen özgürlüğü mü seçeceksiniz ? Size belirtmeliyim ki Catherine yapımında toplam 8 adet farklı son bulunmakta. Bir de Catherine: Full Body var, ki bu oyun sadece PlayStation konsoluna çıktı. Catherine ile neredeyse aynı olan Full Body, 13 farklı sona sahip. Aynı zamanda konu daha derinlemesine incelenmiş diye biliyorum. Fakat bunun dışında ikisi neredeyse aynı oyun diyebilirim. Eğer isterseniz, mümkünse oyunu bitirdikten sonra, buradan tüm farklı sonlara nasıl ulaşacağınıza bakabilirsiniz.

Catherine2
Catherine vs Katherine

ATLUS tarafından geliştirilen bu yapım, Catherine, 2019 yılında SEGA aracılığıyla yayınlandı. Catherine, PlayStation, Xbox ve Windows’a çıktı. Ne yazık ki oyunun Türkçe dil desteği bulunmamakta Steam’de. Fiyatına gelirsek, Steam üzerinde 60 tl olan bu oyun birazcık pahalı diyebilirim. Yine de parasının karşılığını verdiğini düşünüyorum. Ne yazık ki, ülkemizde oyun fiyatları zaten normalin bir tık daha üstünde olduğundan kaliteli bir oyun oynamak isteyince ücret de ona göre fazla oluyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…