AAAABTc6_jBcIzrNLjsPsjDdUf4Gg5OM2GNzbZmjuVnLgG_Tq0aOXwzp0bSBXUNw4YorErNMmw2hl_hS7h1jeUpG9f6kmBJm-1

GUNPOWDER MILKSHAKE – Ucuz Gun-fu | Film İncelemesi

Gunpowder Milkshake, Navot Papushado tarafından yönetilen, senaryosu Ehud Lavski ve Papushado tarafından ortaklaşa yazılan 2021 aksiyon gerilim filmi. Film, Karen Gillan‘ı genç bir kızı kurtarmak için uzun süredir görüşmediği suikastçı annesi ve eski suikastçı meslektaşları ile takım kurmasıyla başlıyor.

Diğer suikastçılar Ralph Ineson, Adam Nagaitis, Michael Smiley ve Paul Giamatti de başrolde. Karen Gillan’ın annesi rolünde Lena Headey bulunurken, suikastçı meslektaşlarında da Michelle Yeoh, Carla Gugino ve Angela Bassett gibi oyuncular bulunuyor.

Gunpowder Milkshake: Bu “Türler” Fazla Oldu Artık

Gunpowder-Milkshake-Karen-Gillan-fight-scene
Karen Gillan – Gunpowder Milkshake

Sam, annesi suikastçi olan 12 yaşında bir çocuk. Annesi Scarlet yüksek düzey bir suikastçi olarak görev yapıyor ve kızı Sam’i terk etmek zorunda bırakılıyor. Sam, annesinin çalıştığı acımasız şirket tarafından büyütülür ve yetişkin olunca da annesinin izinden gitme kararı alır. Şimdi ise 15 yılın ardından Sam, bir tetikçi olur. Ama gücünü, annesinin çalıştığı korkunç şirketi yok etmekte kullanacaktır. Bu yolda hem karşısına türlü sorunlar çıkar hem de annesinin arkadaşlarıyla tanışır.

Dövüş Kategorisinde Yer Alan Çerezlik – Gunpowder Milkshake Film İncelemesi (SPOILER)

2219946
Lena Headey ve Karen Gillan

Gunpowder Milkshake, birkaç filmin üstüne geldiği için beğenilmeme ihtimali daha fazla ama tek sorunu bu değil. Ciddi bir ambiyans sorunu var. Sonuçta bu bir gerilim ve aksiyon filmi. Zaten filmin içine oldukça mizah karıştırılmış, bunu görerek bile filmin aksiyon tarafını iyi vermeliyiz diye düşünmek lazım. Filmin ara sıra ciddi bir havası var fakat bazen de çok ciddiyetsiz. Böyle şey olmaz demiyorum. Sonuçta piyasada bu durumu bize başarıyla sunan birçok film var.

Fakat işte Gunpowder Milkshake bu kısımda sınıfta kalmış gibi gözüküyor. Tek bir bir tarafı tercih etmiş olsalardı belki filmi daha başarılı yapabilirlerdi. Demek istediğim; filmin harmanlanmış hali değil de tek başına ciddi versiyonu veya tek başına mizahi versiyonu olsaydı başarabilirlerdi.

Gunpowder Milkshake – Oyunculuk

Lena Headey ve Karen Gillan kendilerine hangi rol verildiyse onu oynamışlar. Yani ekstra harika bir oyunculuk sergilemiyor her ikisi de. Fakat bu film için zaten aşırı derecede bir oyunculuğa da gerek yoktu. Yerinde oynamışlar güzel olmuş. Diğer oyuncuları aslında oldukça sevdim. Diğer oynadıkları yapımlara da bir göz atacağım sanırım. Birkaç kadın karakteri bayağı bir beğendim.

Gunpowder Milkshake – Benzerlik

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu tür filmler çoğaldı ve çoğalmaya da devam ediyor gördüğünüz gibi. Bu kötü bir şey değil ama Gun-fu türünün temelinden uzak. Bu tür gittikçe değişmeye devam ediyor ama bir yandan da temelini yavaş yavaş kaybediyor.

Kick-Ass gibi bir film bu mizahi ve ciddiyetin yattığı o aralıktan çıkmayı kolayca başarmıştı. Bunu başarmasında çizgi romanlarının da etkisi vardır elbet. Gunpowder Milkshake bir tık ona benziyor ama başarısız versiyonu.

Diğer Gun-fu Ürünleri Kıyaslaması

Bunun dışında zaten John Wick, Equalizer, The Boondock Saints, Atomic Blonde gibi birçok yapıma benziyor. Çünkü Gun-fu türündeki filmler gittikçe çoğalıyor dediğim gibi. Gun-fu dediğimiz türün tanımına ise, tek veya iki kişinin yirmi veya daha fazla adamı yalnız başına halletmesi diyebiliriz sanırım.

Bu türdeki bir filmin yapılması uzaktan bakınca gerçekten kolay gelir. Fakat hem mantığı hem de o aksiyonu bir arada tutacak bir şeyler lazım. John Wick veya Equalizer’ın yaptığı da bu. Biz bu filmleri bu yüzden seviyoruz. Aksiyonu ve mantığı da bir kenara atarsak geriye kalan en büyük etmenin atmosfer olduğunu görüyoruz. Yani Gunpowder Milkshake bir John Wick değil tabii ki.

Kaldı ki bunun yanında akılda kalıcı sahneler olması gerekiyor. Gunpowder Milkshake filminde benim akılda kalan sahnem, filmin başındaki kafe sahnesiydi. Onun dışında bir de kütüphane sahnesi var ki o da “Continental Otel” sahnelerine benzediği için aklımda kaldı.

daha çok seyretse de hem okuyor, hem dinliyor.