A Way Out: Hepimiz Parmaklıkların Arkasında Değil Miyiz ? | Oyun İncelemesi

Uzun zamandır oynamak istediğim bir oyun, A Way Out. Oynayamama nedenlerimden birisi fiyatının yüksek oluşuydu ama yakın zamanda Xbox Game Pass alıp bir çok oyunu deneyimlemeye karar verdim. O şekilde oyuna erişmek çok daha kolay ve hesaplı oldu diyebilirim. Hapishane teması çok hoşuma gitmişti ve anlamıştım ki oyunun iki ana karakteri arasında çok farklı bir ilişki olacaktı. Oyunun en önemli kısımlarından biri ise tek başına oynanamaması. Herkesin mutlaka bir arkadaşıyla deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum. Doğruyu söylemek gerekirse oyundan çok etkilendim ama hayal kırıklıklarım da oldu. O halde geçelim incelememize.

Kardeş Hapishaneden Çıktık da Sonra Ne Olacak ?

A Way Out yapımına hapishaneye girerek başlıyorsunuz anlayacağınız üzere. Hapishanede kavgaya karışmak kolay olacak ki direkt birileri beni dövmek istedi, hemen ikinci karakterimiz araya girip bana yardımcı oldu. İşte o zaman tanışıyoruz diğer ana karakterimizle. Bir şekilde bağ oluyor aramızda ve beraber hapishaneden kaçmak istiyoruz. İkimizin de dışarıda yapması gereken şeyler var sonuçta. Ama asıl önemlisi ortak bir amacımız oluyor. İkimizin de hayatını mahfeden bir kişi; Harvey. İşte bu adamı yok etmek uğruna birleşip hapishaneden kaçma planı yapıyoruz. Temel olarak oyun böyle ama tabi hapishaneden kaçtıktan sonra da çok şey yaşanıyor. Birbirine göz kulak olup, çok fazla kez kurtarıyorlar birbirlerini. Bu sayede aralarında güzel bir arkadaşlık bağı oluşuyor. Öyle bir bağ ki arkadaşınızla bu oyunu oynarken çok derinden hissediyorsunuz ve karakterlere daha da çok bağlanacağınızdan eminim.

Şu Oynanışın Güzelliğine Bakar Mısınız Lütfen

A Way Out öyle bir oyun ki gerçekten oynarken çok fazla zevk aldım. Ama öyle böyle değil, çok ayrı bir tattı oynayışı. Sinematiklerin güzelliği olsun, aksiyon sahnelerinin verdiği heyecan olsun, drama sahnelerindeki kapıldığımız hüzün ve daha bir çok hissiyatı en çok oynanışla verdiğini düşünüyorum bu oyunun. Neden derseniz sizi şöyle alıp anlatayım. Zaten oyunu ortadan ikiye bölünmüş bir şekilde oynuyorsunuz. Bir tarafta siz bir tarafta arkadaşınız olmak üzere. Ama bir aksiyon sahnesinde tüm ekran bir kişiye ait oldu, bir ben bir arkadaşım devraldı ekranı. Bu karakterler arası geçişi öyle sanatsal yapmışlar ki oynarken ağzım açık kaldı. Vay be neler yapmışlar dedim gerçekten. Neredeyse oyunun tamamında bu cümleyi kurdum diyebilirim, çünkü gerçekten oyunun mekanikleri de çok rahattı, zorluk seviyesi çok normaldi. Oturup keyifle oynanabilecek oyunlardan bir tanesi olduğuna size güvence veririm.

Tamam da bu Oyun Niye bu Kadar Etkileyici?

Bu yazımda spoiler vermek hiç istemiyorum o yüzden tabii ki oyunun etkileyici kısmını söyleyemem. Ama şunu söyleyebilirim ki oyunun 2 sonu var ulaşabileceğiniz. Burdan anlarsınız ki seçenekleriniz olacak. Size kalmış oyunu nasıl yönlendireceğiniz ama bazı gerçekleri öğrendikten sonra seçimler pek de kolay olmayacak. Bu sebepten A Way Out oynayacaklara şimdiden kolay gelsin diyeceğim.

Bir diğer değineceğim konu da müzikler olacak. Oyunun genel olarak atmosferik müzikleri çok başarılı. Aksiyon zamanı sizi gerim gerim gerdirecek tonlarda müzikler, hüzünlü sahnelerimiz girince de gözyaşlarınızı hızlandıracak tonda müzikler var. Bunlar zaten normal olacak tabii ki. Öyle mükemmel şah eser müzikler yok tabii ki. Ama diyeceğim şu ki oyunda müzikler görevini yapmış, ve ben daha çoğunu istemezdim müzik açısından. Bu yüzden başarılı buldum bu alanda da A Way Out oyununu.

Neden Hayal Kırıklığına Uğradım ?

Yazıda spoiler vermeyeceğim için üstünden geçerek hayal kırıklığımı aktarmaya çalışacağım. Oyunun hikayesi genel olarak başarılı. Seçimleri çok güzel yerlerde sunuyorlar. Ama oyunun sonu nedense beni tatmin etmedi. Doğruyu söylemek gerekirse, oyunun son sahnelerinde yeterince seçenek sunmadı gibi hissettim. Bu çok göreceli bir eleştiri zaten, benimle oynayan arkadaşım öyle düşünmedi. Ama nedense oyunun sonunda bir boşluk hissettim, bir şeyler eksikti. Diyeceksiniz tabi etkilendin mi, tabii ki etkilendim. Bu söylediğime rağmen oyunun sonu etkiledi ve başarılıydı. Adeta film izler gibi oynadık oyunu.

Tut elimi !

Bu sahne hala tüylerimi diken diken ediyor. Öyle bir güven oluşuyor ki iki karakterimiz arasında, işte bu şekilde hayatımızı ona teslim edebiliyoruz. Oyunun en güzel kısımlarından birisi de ölümle bir çok kere yüzleşip yoldaşımız tarafından kurtulmamız. İki karakter için de geçerli bu söylediğim.

Tatmin Edici Grafikler

Oyun 2018 yılında çıktı ve zamanına göre grafikleri de başarılı. Şu zamanda belki çok mükemmel diyebileceğimiz grafikler değil ama hala güzel geliyor oyunun grafikleri. Ortam ve çevre çok başarılıydı. Ben şahsen oyundan daha fazlasını istemezdim. Oyunun vermek istediği mesajın arkasında başarıyla duruyordu grafikler de. Sizi rahatsız edecek herhangi bir görüntü olacağını sanmam.

EA Yapmış Yine Yapacağını

23 Mart 2018 yılında çıktı A Way Out. EA şirketinin alt stüdyosu olan Hazelight geliştirdi bu oyunu. Hazelight zaten bu şekilde co-op oyunlarıyla meşhur oldu zamanımızda. Çok yakın bir zamanda, Mart 2021’de, bir co-op oyun daha çıkararak iyice gündeme geldi aslında. O oyun It Takes Two. Eminim bu tarz oyunları seviyorsanız ona da bayılacaksınızdır. Ben daha oynamadım ama oyuna bayılacağımdan şimdiden eminim. Eğer isterseniz It Takes Two yapımına da şuradan göz atabilirsiniz : https://fanzade.com/gamerhead/oyun-haber/it-takes-two/

A Way Out Steam üzerinde 199 tl, origin üzerinde 53 tl. Bu fiyatlar neden böyle derseniz bu game pass olayları geldikten sonra işler biraz karıştı. Bu arada, oyunu bir kişinin alması yetiyor, arkadaşınızla ortaklaşa alıp beraber oynayabilirsiniz. Game Pass içerisindeki çoğu oyunların fiyatı çok yüksek. Bunun nedeni de oyuncuları game pass almaya teşvik etmek olsa gerek. Şu an Xbox Game Pass aylık 29,99 tl ve içerisinde aşırı fazla oyun var. Başka bir güzelliği de EA Game Pass içerisindeki tüm oyunlara da erişebiliyorsunuz. Açıkçası bu olay bana çok akıllıca geliyor. Bir aylık game pass satın alıp birçok oyun oynanabilir. Eğer isterseniz Xbox Game Pass linkini de buraya bırakıyorum : https://www.xbox.com/tr-TR/xbox-game-pass

O kadar oyuna göre bence fiyatı çok uygun, aman dilimizi ısıralım burada çünkü fiyatının yükselmesi çok olası. A Way Out oyunun da game pass içerisinde fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. Ama oyunun tabii ki 100 liradan fazlasını da hak ettiğini düşünmüyorum. Genel olarak başarılı bir oyun çıkmış ortaya.

Toparlamak gerekirse güzel oyun fakat senaryoda eksiklikler olduğunu düşünüyorum. ‘Nasıl ya?!’ dedirtiyor size oyun, ilk oynadığınız an ‘vay be’ de diyorsunuz ama bir süre sonra anlıyorsunuz ki oyun sizi o kadar da etkilememiş. Hikayesindeki boşlukları hissettiriyor açıkçası. Her şeye rağmen deneyimlemesi eğlenceli bir oyundu.

Güzel arkadaşlıklar çok önemli, ihanete uğramamak da…

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…