Yoshiaki Nishimura Kadın Yönetmenlerden Özür Diledi

The Guardian, film yapımcısı Yoshiaki Nishimura‘ya Studio Ghibli‘nin hiç kadın yönetmenle çalışıp çalışmadığını sormuş, geçen hafta yayımlanan yanıtı çok fazla eleştiri almıştı.

Studio Ghibli’nin kadın yönetmen çalıştırıp çalıştırmamasına ilişkin cevabında, Nishimura, The Guardian’a şunları söylemişti; “Bu filmin türüne bağlı. Live Action filmlerin aksine, animasyonlarda gerçek dünyayı basitleştirmek zorundayız. Kadınlar daha gerçekçi olma ve hayatı gün be gün kontrol etme eğilimindeler. Buna karşın erkekler daha idealisttir ve fantastik filmler bu idealist yaklaşıma ihtiyaç duyar. Bu alanda erkeklerin daha çok yer almasının tesadüf olduğunu düşünmüyorum.”

Nishimura, Twitter üzerinden bir kaç açıklamada bulundu ve özür diledi.

” 6 Haziran’da The Guardian’da yayımlanan içerik için özür dilerim. Makale 28 Eylül 2015’te İngiltere’de gerçekleşen bir röportaja dayalı ve tabii ki bunlar söylediğim şeylerdi.”

“İlk olarak, 2014’ün sonlarına doğru Studio Ghibli’den ayrıldım ve artık Studio Ghibli çalışanı değilim. Ghibli’yi seven herkesin -Ghibli temsilcisinin böyle düşündüğünün sanılmasından dolayı- tadını kaçırdığım için özür dilemek isterim.”

“Son olarak, kadınların gerçekçi, erkeklerin ise daha idealist olduğu yorumum içinse bunun ayrımcı ve tek taraflı bakış açısına sahip olduğumu söyleyebilirim. Yanılmışım ve dersimi aldım. Cinsiyetin film yapmakla bir ilgisi yok. Gerçekten çok üzgünüm. -Yönetmen Yoshiaki Nishimura”

Tweetler Yoshiaki Nishimura tarafından Studio Ghibli’den ayrıldıktan sonra geçen yıl kurmuş olduğu Studio Ponoc’un resmi Twitter hesabından atılmış durumda.