Yapılmış En Uzun Film: LOGISTICS

Bazen film seçmek için ekranın başına otururuz. Araştırmalarımız sonunda bulduğumuz film uzun olduğu için izlemek istemeyiz. Eğer siz de uzun film sevmeyenlerdenseniz biraz sonra size bahsedeceğim 2012 yılında gösterime giren “Logistics” filmi pek hoşunuza gitmeyecek.

Dünyanın En Uzun Filmi Nasıl Doğdu ?

2007 yılında yönetmen Daniel Andersson, birkaç arkadaşıyla beraber kendi evinde yemek yediği sırada akıllarına bazı sorular geliyor: Acaba yediğimiz Kinder Yumurtalar, cep telefonları, kahve makineleri buraya nasıl geliyor? Acaba bunları öğrenebilir miyiz?

İşte tam da bu sorulara cevap ararlarken bunu bir film haline getirmek istiyorlar. Ve takvimler 1 Aralık 2012 tarihini gösterdiği gün ise filmleri Stockholm Kültür Merkezi ve Uppsala Şehir Kütüphanesi‘nde eşzamanlı olarak gösterime giriyor.

logistics
Stockholm Kültür Merkezi

Filmi Kaç Kişi İzledi ?

Yaklaşık 4 saat uzunluğundaki “Once Upon A Time In America” filmini izlemekten, sadece uzunluğu sebebiyle, korkan çok insan gördüm. Bugün konumuzda ise tam 857 saat uzunluğundaki “Logistics” filmi var. Evet, 857 saat!

Logistics filmini, 1 Aralık 2012 tarihinde başlayan ve 6 Ocak 2013 tarihinde biten galası boyunca toplamda 1.047 kişinin izledi. Filmimizin Çin’de ve Almanya’da birçok festivalde gösterilmesinin ardından büyük bir ün kazandı. İlk defa 2012 yılında gösterilen film, 2018 yılına kadar festivallerde ve bazı sinema salonlarında gösterildi. 6 yıl boyunca da toplam 82.034 kişi filme “başladı”. Başladı diyorum çünkü şu ana kadar maalesef filmi bitiren olmamış.

Neden Kimse Logistics Filmini Bitirmiyor ?

Bunun birçok sebebi var. En basitiyle süresi. Yanlış anlaşılma olmasın, film 37 gün derken gerçek anlamda 37 gün. Yani 37 gün boyunca sinemaya gitmiyorsunuz. Filmi bir kere başlatıyorlar ve hiç durmaksızın 37 gün sonunda bitiyor film. En büyük sebebi bu aslında. İzleyen insanlar filmi birkaç günde bir giderek izlemiş. Diğer bir sebebi ise içeriği. Filmde pek bir aksiyon yok anlayacağınız üzere. Bir adımsayarın üretilip raflara gelmesinin tersten anlatmış yolculuğu var sadece.

Böyle Bir Film Neden Var ?

Bu tarz filmlere deneysel film deniyor. Yani para kazanma amacı gütmeyen, yapılma sebebi belirli bir başarıyı elde etmek olan filmler. Örneğin bu film gibi. Amacı bir ürünün fabrikadan raflara gelmesini canlı olarak göstermek ve dünyanın en uzun filmini yapmak. Deneysel filmlerin amacı insanların iyi vakit geçirmesini sağlamak olmaması ve bir şey öğretmeyi amaçlamaması sebebiyle normal sinema salonlarında gösterilmezler. Bu da bir deneysel film olduğu için amaçlarından biri dünyanın en uzun filmini yapmak. Bu sebeple var.

Logistics Filminden Bir Kesit

Kapanış

Eğer filmi izlemek isterseniz size kötü haberim olacak. Filmi Türkiye’de hiçbir sitede, hiçbir platformda bulmak mümkün değil. Kendi sitesinden kiralayabiliyorsunuz. Linkini buraya bırakıyorum. Ayrıca 1 saatlik bir kesit var filmle ilgili. Göz atmak isteyenler buraya tıklayarak ulaşabilir.