Yeni Star Wars Filmlerinden Neler Bekliyoruz ?

Star Wars, eğer bu sitede dolanıyorsanız size Star Wars’u uzun uzuna anlatmama gerek yok galiba eğer mağaranızda internet bağlantısı var ve şuan bunları okuyorsanız size kısa bir özet geliyor.

Star Wars bilim kurgu olarak değil, dünya sinema tarihi açısından kültleşmiş, sinemanın tekniksel gelişiminde kilometre taşı olarak kabul edilen, bilim kurgu dünyasına bir çok yenilik getirmiş, her yıl ülkemizde dahil olmak üzere Star Wars sevenlerin buluştuğu etkinliklerin düzenlendiği bir isim.

starwars2

Star Wars ismi yıllar geçtikçe film olmaktan çıkıp başlı başına bir pazar haline geldi. Altı film sonunda Lucasfilm yeni film gelmeyeceğini defalarca belirtmişti. Disney’in Lucasfilm’i 2013’de satın almasından sonra yeni bir üçleme çekeceği ve bu üçlemenin serinin devamı olacağını duyurdu.

starwars3

Yeni üçlemeyi son Star Trek’in yöneten JJ Abrams’ın yöneteceğini açıklandı. Yeni üçlemenin ilk film olan Star Wars Episode VII: The Force Awakens’ın (Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor) çıkmasına günler biz Star Wars hayranları yeni seriden neler bekliyoruz?

starwars4

İlk olarak Han Solo ve Lando Calrissian gibi yasadışı işler yapan ama hayranların seveceği Badass diyebileceğimiz karakterler görmek istiyoruz. Han Solo’nun filmde olduğu kesin ama belki Lando’yu yeni filmlerde görebiliriz. Unutmayın “Han shot first!”

star wars 5

Bilim kurgu filmlerinin müdavimleri eminim buna dikkat etmiştir uzayda geçen filmlerde genel olarak her şey kutusundan yeni çıkmış gibi yenidir. Ama Star Wars filmlerinde özellikle eski üçlemede gördüğümüz droidler, uzay araçları, speederlar genellikle kullanılmış eski, kirli, hurda görünümlüdür. Benim için Star Wars’ı özel yapan şeylerden birisi de budur. Star Wars prequel üçlemede bu bahsettiğim kullanılmış hissini pek yoktu umarım yeni üçlemede bahsettiğim çevrede yaşanmışlık hissini görürüz ki yayınlanan teaserlar ve resimlerden gördüğümüz kadarıyla JJ Abrams iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor.

star wars as

Yeni gezegenler, Star Wars filmlerinde hoşumuza giden başka bir şey de farklı özelliklere sahip olan gezegenlerdir. Çöl iklimi ve iki tane güneşi olan Tatooine, her tarafı karlar ve buzullarla kaplı olan Hoth, derinliklerinde ne olduğunu bilmediğimiz sisli puslu gezegen Dagobah, adını hatırlayamadığım egzotik gezegenler gibi yeni gezegenler görmek istiyoruz.

star wars 7
starwars8

Star Wars’ın olmazsa olmazlarından uzaylı ırkları. Daha önce görmediğimiz yeni uzaylı ırklarını yeni filmlerde görmek istiyoruz. Uzaylı yaratıklar demişten yeni bir Cantina sahnesi görmek ve Cantina Band’in meşhur müziğini duymak eminim bütün Star Wars hayranların hoşuna gidecektir. Yeni bir Jar Jar Binks vakası yaşamayız umarım.

Işın kılıcı düelloları; serinin bilim kurgu dünyasına kazandırdıklarından olan düelloları elbet tüm hayranlar görmek istiyor ama benim düşüncem filmde her sahnede görmek istemiyorum filmde beklediğimize değmeli ve epik düellolar izlemeliyiz.

star wars9

Sinemanın en sevilen kötü karakteri diye sorsak eminim birçok kişi Darth Vader diye cevap verir. Yeni Darth Vader gibi gizemli kötüler görmek istiyoruz.

star wars 10

Daha az CGI (Computer generated imagery, Bilgisayar üretimli imgeleme) daha çok maket; ilk üç filmde çekildiği dönemden dolayı görsel efektlerin hepsi maketler ve stop motion tekniği ile çekilmişti. İkinci çekilen üçlemede ise neredeyse filmin çoğu green box stüdyolarda çekilmişti ve bu yeni filmleri Star Wars havasından uzaklaştırmıştı. Yine fragmanlardan izlediklerimize göre JJ Abrams doğru yolda ilerliyor.

starwars11

Müzikler, bu konu Star Wars’ın her zaman güçlü yanı olmuştur. Orkestral müzikleriyle bizi kendine bağlayan seride müziklerin başında yine eskiden olduğu gibi John Williams ve Londra Senfoni Orkestrası var. Williams’ın bizi pişman etmeyeceğine eminiz.

starwars12

Daha Az politika daha fazla derinlik ve aksiyon; İkinci üçlemede çok fazla (bana göre sıkıcı) jedi işleri, senatörler, ticaret federasyonu gibi bölümlerin daha az olmasını umuyoruz.

starwars13


İster iyi ister kötü olsun, ortaya nasıl bir film çıkarsa çıksın, benim gibi Star Wars hayranları yeni filmlerin gösterime girdiği ilk seansta en güzel koltuktan yerlerini alacaklardır.

starwars14