STAR WARS 7: TR-8R Stormtrooper’ın Hikayesi ve Adı Açığa Çıktı

Star Wars galaksisi Luke Skywalker, Han Solo, Princess Leia ve Darth Vader gibi fanların sevdiği karakterlerden oluşuyor ama geniş takipçi kitlesine sahip olanlar sadece filmin ana karakterleri değil. Yan karakterlerden de seyircilerin ilgisini çekip ikon haline gelenlerin örnekleri oldukça fazla.

Star Wars: The Force Awakens‘ta  Finn (John Boyega), First Order’ın  Takodana’ya saldırısı sırasında bir  stormtrooper’ın eline geçmişti. Stormtrooper Finn’e “hain” diye seslenmiş ve ikisi  kılıç savaşı yapmaya başlamıştı. Finn, Luke Skywalker’ın orijinal ışın kılıcını kullanırken rakibi de First Order’ın eğitim uygulaması olan elektrikli bir silah kullanıyordu.

Force Awakens çıktığından beri stormtrooper internette viral olarak yayılıyordu ve artık ünlü oldu. Fanları onu TR-8R olarak adlandırmaya başladı ve şimdi de Lucasfilm bu eğlenceye katıldı. Karakterin ne kadar popüler olduğunu farkettiklerinde, stormtrooper’ı hikayesiyle birlikte Star Wars koleksiyonu dahilinde ayrıntılarıyla anlattılar.

StarWars.com’a göre, Finn ile kapışan trooperın resmi adı FN-2199 ama arkadaşları ona “Nines” diyorlar. Trooper daha önce Greg Rucka’nın romanı Before the Awakening’te,  Finn (o zamanlar FN-2187) ile antrenman yaparken görülüyor. Silah olarak, isyan kontrolü için askeri olarak geliştirilen bir Z6 baton kullanıyor. Teorik olarak öldürücü değil ama bu amaçla yeterince güç uygulandığında  ciddi zararlar verebilir. Nines, ayaklanmaları bastıran ve emirleri uygulayan elit bir takımın üyesidir.

TR-8R Stormtrooper

Force Awakens’ta Nines’ı,  Skyfall, World War Z, ve Edge of Tomorrow filmlerindeki performanslarıyla tanınan kıdemli oyuncu Liang Yang canlandırdı. Karakterin sesi Skywalker Sound’tan ses editörü  David Acord tarafından sağlandı. Acord,  Star  Wars serisi için  Attack of the Clones, Revenge of the Sith ve  Clone Wars ile Rebels anime serilerini de içeren birçok çalışma yaptı.

Fanlar stormtrooper’a hızla tutuldular ama bu Nines’i son görüşleriydi çünkü FN-2199  Takodana’daki savaşta nihai sona ulaştı. Nines’ın destana katkısı kısa olsa da unutulmazlar arasındaki yerini aldı bile. Karakter Sideshow Collectibles tarafından ölümsüzleştirildi ki bu çok az Star Wars karakterinin nail olduğu bir durum.