Scott Pilgrim vs. The World Kamera Arkasından Bilinmeyenler!

Shaun of the Dead, Hot Fuzz, The World’s End, Baby Driver gibi filmlerin dahi yönetmeni Edgar Wright‘ın bir diğer çok keyifli filmi Scott Pilgrim Dünyaya Karşı‘nın üzerinden 10 yıl geçti. Filmin onuncu yılının şerefine ve #WatchwiththeAcademy (Akademi ile birlikte izle) etkinliği kapsamında filmin yönetmeni Edgar Wright bir karantinada film izleme partisi düzenledi. Geçen gece Twitter üzerinden gerçekleşen etkinliğe filmin pek çok oyuncusu da katıldı.

Scott Pilgrim vs. The World filminin başından sonuna doğru Wright’ın da film hakkında detayları bizimle paylaştığı sıra ile başlayalım:

Filmin açılış sekansındaki 8 Bit Universal‘ı Radiohead’in OK Computer albümünün de yapımcısı Nigel Godrich yapmış.

Filmin dış anlatıcı sesi, son zamanlarda Barry ile gündemde olan Bill Hader’dan başkası değilmiş. Hader aynı zamanda son dövüşteki ”good combo!”ları da seslendiren isimmiş. Wright, Bill ile yeniden çalışmayı çok istediğini de söylüyor.

Filmin ilk sahnesinin setin de ilk günü olduğunu söyleyen Wright bunun sık gerçekleşen bir şey olmadığını belirtiyor. Filmde Knives Chau olarak izlediğimiz Ellen Wong’un da ilk sinema rolüymüş bu rol.

Filmin açılış sahnelerinden oturma odasındaki rock performası sahnesi için devasa bir oturma odası inşa etmişler. Ayrıca bu sahnedeki şarkının yazarının da filmdeki diğer pek çok şarkının da yaratıcısı Amerikalı müzisyen Beck olduğunu söylüyor Wright. Beck film için 32 şarkıyı 32 saat gibi bir sürede yazmış.

Scott Pilgrim vs. The World’ün başında aslında bir ”başlık sekansı” yokmuş ancak Quentin Tarantino düzgün bir başlık sekansına ihtiyaçları olduğunu söyleyince hemen eklemişler. Filmin posterlerinde de kullanılan tasarımı Shynola adlı görsel sanatçı grubu yapmış.


Scott Pilgrim vs. The World


Filmimizin başrolü Scott Pilgrim’in de onun yanında kaldığı ev arkadaşı Wallace’ın evini filmin kaynak materyali çizgi romanlar ile birebir yapmaya çalıştıklarını söylüyor Wright.

Filmin önemli öğelerinden biri olan Ninja Ninja oyunun animasyonları ilk Deadpool filminin yönetmeni Tim Miller tarafından yapılmış.

Filmde The Clash at Demonhead müzik grubunun basçısı Todd Ingram rolündeki Brandon Routh bunun ilk ve tek rock grubu deneyimi olduğunu söylüyor.

Scott’ın evde tuvalete girip okul koridorunda çıktığı sahnede yeşil perde/görsel efekt kullanmamışlar, o arada seti gerçekten değiştirmişler.

Filmin ilk aksiyon sahnelerinden Matthew Patel dövüşünün çekimlerinin çok uzun sürdüğünü ve şimdi düşününce bile yorulduğunu söyleyen Wright tüm o ateş toplarını, hipster iblis kızları, şarkıları ve dövüşleri çekmenin ne kadar zor olduğunu belirtiyor.

Scott’ın Roxy ile dövüştüğü sahne ise 4 günde çekilmiş ve bu sahnedeki dövüş koreografları daha önce de Jackie Chan ile çalışmış isimlermiş. Aynı zamanda, filmde Ramona Flowers’ı canlandıran Mary Elizabeth Winstead bu sahnedeki ters taklasını dublör olmadan kendisi atmış. Grupların Savaşı sahnesi de tüm film ekibinin yorgunluktan bittiği ve eve gitmek istediği bir zamanda çekilmiş. Bu sahnede aslında Beck ile Japon müzisyen Cornelius’un karşı karşıya geldiğini belirten Wright tüm geek müzik hayallerinin hayata geçtiğini söylüyor. Son olarak piramit dövüşünün çekimlerini düşününce bile anksiyete krizi geçirdiği söyleyen Wright buna değdiğini de ekliyor.

Scott Pilgrim vs. The World filminde saçlarını üç farklı renkte gördüğümüz Ramona Flowers karakterinde favori saç renginin mavi olduğunu söylüyor Wright.

Filmin en ikonik sahnelerinden biri olan ”Bread makes you fat?!” sahnesinin Jennifer Lopez’in de favori sahnelerinden birisi olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü şarkıcı bu sahneye bir dubsmash videosu çekmişti.

Filmde aksiyon yıldızı bir oyuncuyu canlandıran Chris Evans‘ın filmdeki film posterlerini paylaşan Edgar Wright ”Bu filmleri kim izlemek istemez ki?” diye sordu. Evans ise ”Bunları ne zaman çekiyoruz?” diye yanıt verdi. ”Yarın başlıyoruz.” diye yanıtlayan Wright’a filmde Envy Adams’ı canlandıran Brie Larson, posterlerden birine gönderme yaparak ”Aksiyon Doktor’u beni gerçekten güldürüyor.” şeklinde cevap verdi.

Esprili bir şekilde, yavaş çekimde kahve bardağı sıkmanın en iyi film Oscar’ını almaya yetmeyecek bir şey mi olduğunu Academy’e soran Wright, gelecek yıl bir ödül alıp alamayacaklarını da merak ediyor.

Filmin ikonik repliklerinden biri olan, Chris Evans‘ın karakterine ”Sizin büyük hayranınızım.” denmesi üzerine Lucas Lee (Evans)’nin verdiği ”Neden olmayasın ki?” yanıtı filmin yönetmeni Edgar Wright’a The Hives solisti Pelle Almqvist tarafından söylenmiş.

Belki siz de fark etmişsinizdir filmde Brie Larson‘ın karakteri Envy Adams hiç göz kırpmıyor, bu Edgar Wright’ın istediği bir şeymiş, karaktere ”daha anime” bir hava kattığını düşünmüş. Bunun üzerine Brie ‘The Blink Nazi’ takma adını almış.

Filmde Clash at Demonhead’in performans sergilediği mekan olan Lee’s Palace’ı Toronto’da bir stüdyoda yeniden yarattıklarını söyleyen Wright, o sahneden kullanılan şarkının asıl sahibi olan grup Metric ve filmde şarkısı kullanılan bir diğer grup Broken Social Scene‘in o günde sette kendilerini ziyarete de geldiğini de söyledi. O sahnede şarkı söyleyen Brie Larson’ın o zamanlar henüz 19 yaşında olduğunu belirten Wright, oyuncunun sahneyi kesinlikle muhteşem hale getirdiğini söyledi.

Scott Pilgrim vs the world

Filmde Young Neil rolüyle izlediğimiz Johnny Simmons filmdeki ikonik repliklerden ”Yumruğuyla saçındaki boyayı söktü!” repliğiyle seçmelerde filmin kadrosuna dahil edilmiş. Filmdeki bas savaşı sahnesinde soloları kaydedenlerden biri Nine Inch Nails, M83, Beck gibi isimlerle çalışan Justin Meldal-Johnsen’miş.

Eğer bu yazıyı Toronto’dan okuyan veya oraya gidecek takipçilerimiz varsa bas savaşından sonraki pizza dükkanı sahnesi 558 Bloor Street West’teki Pizza Pizza da çekilmiş ve bu dükkan günümüzde hala açıkmış.

Scott Pilgrim

Filmin son çeyreğinde Gideon Graves rolünde Jason Schwartzman‘ı ”filmi çalması” düşündüklerini söylüyor Wright. Filmin bu noktasında daha önce ana karakter Scott’tan duyduğumuz Ramona adlı parçayı bu kez hüzünlü bir şekilde Beck’ten duyduğumuz versiyonu Wright’ın favorisiymiş. Filmin en komik sahnelerinden biri olan Scott’ın son dövüşe hazırlandığı sahnenin montajının kariyerinin en üst noktası olduğu söylüyor yönetmen.

Son dövüşte Knives karakteri ortaya çıktığı ana ”Knives Out” diyen Edgar Wright, 2019 yapımı Knives Out filminin yönetmeni Rian Johnson’a da fikrini çaldığı şeklinde esprili bir dille gönderme yapıyor.

Filmin çekimleri sırasında Jason Schartzman setten ayrılmış, evlenmiş, balayı planlarını gözden geçirmiş ve sonra sete geri dönmüş. ”Sence insanlar hangi sahnede evliyim hangisinde değilim, bunu anlayabilecekler mi?” diye soruyormuş yönetmene. Schwartzman aynı zamanda filmin sahnelerinden birinin her çekiminde gerçek bir sakız yutmak konusunda ısrarcı olmuş ve çekim tamamlanana kadar 10 kadar sakız yutmuş. Yine ikonik repliklerden olan Gideon’ın ”Tüm şeytani eski sevgilileri bulmam ne kadar zamanımı aldı biliyor musun? Yaklaşık iki saat, iki saat!” repliği de yeniden çekimler sırasında eklenmiş.

Filmin orijinal sonunun beğenilmemesi üzerine yeniden çekilen sonda Knives’ın Scott’a söylediği ”Senin için fazla havalıyım zaten.” repliğini kaynak materyal çizgi romanın yazarı Bryan Lee O’Malley yazmış.

Vedamızı filmden konsept çizimlerle yapalım. Avengers: Endgame ve bu filmimiz gibi başka hangi filmlerin kamera arkası detaylarının gelmesini isterseniz yorumlarda bizimle paylaşın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.