MARVEL Filmleri İçin Çizgi Roman Yazarlarına Ne Kadar Ödendiği Açığa Çıktı

çizgi roman yazarları

Yeni bir haber, Marvel’in hikayelerinin MCU’nun uzun metrajlı filmlerinden herhangi birinde kullanılması durumunda çizgi roman yaratıcılarına ve yazarlarına yalnızca 5.000 dolar ödediğini belirtiyor. Evet yanlış okumadınız Marvel filmleri için bu kişilere ödenen 5.000 $.

Şimdiye kadar 24 tane MCU filmi yayımlandı. Gelecek ay gelecek Shang-Chi ve Legend of the Ten Rings filmi ile bu sayı 25 olacak. Ayrıca önümüzdeki zamanlarda Eternals, Spider-Man: No Way Home, Doctor Strange in Multiverse of Madness ve Black Panther devam filmi gibi filmlerin her biri yüz milyonlarca dolar kazandıracak filmler yayımlanacak.


Üç kaynak tarafından doğrulandı

Guardian‘ın haberine göre Marvel filmleri içindeki hikayeler için çizgi roman yaratıcı ve yazarlarına sadece 5000 $ ve film için bir gala davetiyesi vermekte. Üç farklı kaynak da bunu doğruluyor. Marvel bu konuları tartışırken gizlilik endişesini öne sürüp bu konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Dövüş Sahnesi marvel filmleri

Bugüne kadar, MCU’nun 24 filmi gişede yaklaşık 23 milyar dolar hasılat elde etti ve filmlerin birçoğu kendi başlarına 1 milyar doları aştı. Avengers: Endgame, James Cameron’ın Avatar’ı bu unvanı geri almadan önce bir süre için en yüksek hasılat yapan filmdi. Captain Marvel, Captain America: Civil War, Iron Man 3 , Black Panther, Avengers, Avengers: Age of Ultron ve Infinity War filmlerinin kazançları da tek başlarına milyar doları aştı.

Bu durum kesinlikle Marvel Studios ve Disney’in bu karakterlerin yaratıcılarına çok daha iyi bir ücret ödeyebilecek kapasitede olduğunu gösteriyor.

Çalışmaları, dünya çapında milyonlarca kişinin keyif aldığı live-action serisine ilham kaynağı olan yazarlar ve sanatçılar olmadan Marvel filmleri yani MCU olmazdı.
Artık bu bilgiler gün ışığına çıktığına göre, Scarlett Johansson‘ın Black Widow davası ile birleştiğinde Disney ve Marvel bu konuları daha fazla boşlayamaz. Umarız bu bilgiler, sanatçılara hak ettiklerini verme baskısını sağlar.

Siz bu konuda düşünüyorsunuz? Sizce Marvel ve Disney çizgi roman hikayelerinin yaratıcılarına nasıl imkanlar sağlarsa adil olur?

Bu arada Marvel filmleri ve dizilerinin tamamını izlemediyseniz kronolojik ve faz şeklinde iki tür izleme sırasına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz: MCU İzleme Sırası