Hayalet Görenlerin Filmi: BAMY

20 Ocak 2018’de vizyona giren Bamy, iki hafta boyunca Tokyo, Shinjuku‘nun ünlü sineması Cinema Qualité’nin beyaz perdesinde seyircilerini ağırladı.

12. Osaka Asian Film Festivali’nde Bamy filminin ilk gösterimi gerçekleşti. Film, hayaletleri görebilen Ryota Saeki adlı bir adamı konu alıyor. Ryota, eskiden üniversitede üst dönemi olan Fumiko Tashiro ile karşılaşır. Ryota ile Fumiko, sevgili olurlar. Her gün, her yerde hayaletlerle karşılaşmak Ryota’yı yıldırmaktadır. Fumiko ile olan ilişkisi yıpranmaya başlayan Ryota, kendisi gibi hayaletleri görebilen Sae Kimura ile tanışır. Ryota, Fumiko’dan uzaklaşmak için Sae’yle yakınlaşır. Fakat bir sabah uyandığında artık hayaletleri görememektedir. Yönetmen Jun Tanaka, Takefumi Tsutsui ve Makoto Sato gibi hocaların rehberliğinde film eğitimi görmüş birisi.

Filmin YouTube’daki fragmanında çeşitli yerlerde beliren kırmızı şemsiye, şimdiden filmin takipçileri arasında ürpertici bir hava estiriyor.

bamy

YÖNETMENİN YORUMU

“Mucizeleri kendi irademizle gerçekleştiremeyiz. Mucizeler aniden ve şiddetli bir şekilde, kudretli bir güç tarafından başımıza gönderilen şeylerdir. Mucizelerden kaçılamaz, mucizelere direnilemez. Kaderin ağları diye bir şey varsa şüphesiz ki bu ağlar korkunç bir şeydir. Böyle bir güç karşısında insan her zaman küçük ve güçsüzdür. Bu mucize hedeflerini keyfî biçimde seçer, onlarla oynar ve kaderin ağları seçilen çifti bir araya getirene kadar da vazgeçmez. Kaderin bu kızıl ağları (aşıkları birbirine bağladığına inanılan Doğu Asya efsanelerindeki ağ) bir lanetten başka bir şey değildir.”

 

Sinema, anime, müzik