Dragonball Evolution’ın Yazarı Hayranlardan Özür Diledi

2009 yılında gösterime giren Hollywood yapımı Dragonball Evolution’ı neredeyse hiç kimse beğenmemişti. Ne serinin yaratıcısı Akira Toriyama, ne DBZ’nin fanatik hayranları, ne seriyi nostaljik olarak hatırlayanlar, ne filmi öylesine izleyenler ve hatta ironik olarak kötü film izlemeyi sevenler bile filmi beğenmedi. En azından yapımın arkasındaki isimler, bunun savunulacak bir tarafı olmadığını kabul ettiler.

Dragonball Evolution

Yaklaşan USA DBZ üzerinde çalışmalarına devam eden Dragon Soul gibi kitapların yazarı Derek Padula, Evolution ile ilgili problemlerde açık olduğunu ispatlayan senarist Ben Ramsey ile konuştu. Ben Ramsey The Dao of Dragonball aracılığıyla bir özür mektubu yayınladı:

“Dragonball Evolution hayatımın en acı veren yaratıcı noktası oldu. Yazar olarak üzerinde ismim olan bir şeyin dünya çapında yerilmesi mideme yumruk atılmış gibi hissettiriyor. Tüm dünyadan nefret mailleri almak gerçekten çok üzücü. Suçlamaları savuşturmak için yıllarımı harcadım ama sonunda o gün gelip çattı ve  hayranlarda hayal kırıklığı yaratmanın tüm sorumluluğunu alarak yazı yazma gereği duydum. Yapabileceğimin en iyisini yaptım ama Dragon Ball’u beceremedim.

Bir fan olarak değil ama bir iş adamı olarak bundan kendime ders çıkardım. Tutku olmadan bir şey yaratmaya çabalandığında kötü sonuçlar elde edileceğini öğrendim. Bu yüzden Dragonball konusunda kendimden başka kimseyi suçlamıyorum. Başka serilerin bir hayranı olarak, sevdiğiniz ve merakla beklediğiniz bir şeyin hayal kırıklığı yaratmasının ne demek olduğunu biliyorum.

Tüm Dragon Ball hayranlarından içtenlikle özür diliyorum. Gerçekten iyi bir şey yaratıp hem  sizi eğlendirmeyi hem de bunun benim tutku hissettiğim bir şey olmasını umut ediyorum. Şu an sadece bunun için çalışıyorum.

En iyi dileklerimle

Ben.’’

Ne diyelim, özür dilemek de bir erdemdir. Umuyoruz ki bir daha böyle bir işe bulaşmaz. 🙂