Disney, Çin’deki Salgına Rağmen MULAN’ı Gösterime Sokacak

Coronavirus’ün ortaya çıkıp yayılması çoğu ülkeyi olumsuz yönden etkiledi. Ama bu salgından en fazla etkilenen ülke doğal olarak salgının ortaya çıkış yeri olan Çin oldu.

Salgının yıkıcı etkileri nedeniyle, ülke çapındaki birçok endüstri kepenk kapatmaya başladı. Ve insanların evlerine kapanıp sinema salonlarının kapanmasına neden oldu. Bu sebepten dolayı film stüdyoları Çin’deki yayın planlarını yeniden düzenlemeye başladı.

Disney gelecek ay çok güvendiği filmini Çin’de gösterime geç sokmaya karar verdi. ABD-Çin ortak yapımı olan Mulan, klasik bir Çin masalının büyük bütçeli bir uyarlaması. Disney’in Çin’den beklentisi çok olmasına rağmen sinemaların kapalı olmasından dolayı Mart ayındaki gişe tarihini değiştirmeyi planlıyor. Tüm dünyada aynı anda gişeye girmesi gereken film ülkedeki sorunlar nedeniyle stüdyoyu bir karar vermeye zorladı. Ya dünya genelinde tamamen çıkışını erteleyecek ya da Çin’de işlerin yoluna girmesini bekleyeceklerdi. Şu an için gözüken ise Disney, Çin için ikinci seçeneği tercih etmeyi seçti.

Super Bowl’da yayınlanan Mulan fragmanından anladık ki dünya genelindeki çıkış tarihi ertelenmeyecek. 27 Mart çıkış tarihi olarak kesinleşti diyebiliriz.
Dünyanın geri kalanının filmi daha önceden göreceği göz önüne alındığında, ülkenin sinema salonlarının tekrar açılmasıyla Çin’den gelecek olan gelirde bir düşüş olacak. Mulan yaklaşık 300 milyon dolara mal oldu. Eğer film Çin etkisiyle düşük bir  performansa sahip olursa bu Disney ve diğer yapımcılar için felaket olabilir. Çünkü Çin çok büyük pazar payına sahip bir ülke ve en başarılı yapımcılardan biri bu ülkeye giremediği için kayıp yaşarsa bu etki diğer firmaları da korkutabilir.

Siz de bizim gibi Mulan’ı live-action olarak izlemek istiyor musunuz? Yorumlarda buluşalım.

fanzade.com editörü