Cannes 2021: Filmler Açıklandı

Dünya sinemasında bir hayli önem arz eden Fransa’nın güneyinde denize nazır Cannes şehrinde düzenlenen Cannes Film Festivali geçtiğimiz günlerde 2021 programı hakkında detaylı bir açıklama yaptı. Festival Direktörü Thierry Frémaux bu sene 6-17 Temmuz arası düzenleneceğini duyurdu. Geçtiğimiz sene pandemi dolayısıyla iptal edilen festival, geçen senin de birikimiyle bir hayli güçlü bir seçkiyle seyirciyle buluşması bekleniyor.

ANNETTE ile açılışını yapacak 74. Cannes Film Festivalin açılış seremonisi onur konuğu olarak Jodie Foster yer alacak. Jüri başkanlığını ise Spike Lee üstlenecek.  Ana seçkide yarışacak olan 24 film duyurulurken bunların içerisinde Wes Anderson‘ın yönetmenliğini yaptığı The French Dispatch, Verheoven‘ın Bendetta‘sı ve açılışı yapacak Leo Carax imzalı Annette ön plana çıkan filmler diyebiliriz.

Annette-Cannes 2021

Cannes Festivalinin açılışını yapacak film Fransız yönetmen Leos Crax imzalı Annette olacak. Başrollerini Adam Driver ve Marion Cotillard’ın paylaşacağı filmden beklenti pek de azımsanmayacak derecede. Filmimiz bir Stand-up komedyenin opera sanatçısı eşininin ölümüyle beraber 2 yaşındaki çocuğa bakacağı bir hikayeyi anlatıyor. Holly Motors ile tanınan Leo Carax’ın ilk ingilizce filmi de olacak. Kendi adıma son dönemde oyunculuğuyla övgüleri fazlasıyla hak eden Adam Driver’ı ve ilgimi çeken hikayesiyle fazlasıyla umut beslediğim bir film oldu.

The French Dispatch-Cannes 2021

İlk duyuruluşundan geçen sene Cannes’ın iptalinden bu yana şüphesiz belki de bütün sinema camiasının merakla beklediği o film: The French Dispatch. Zengin oyuncu kadrosuna bir de Wes Anderson gibi özgün bir yönetmen eklenince insanın heyecanına hakim olması pek de mümkün olmuyor açıkçası. Kendi adıma sadece fragmanıyla bile tatmin olmuş olan ben, büyük ve haz alacağımız bir beklenti içerisindeyim. Prömiyer sonrası ne zaman izleme şansımız olur ona pek emin olamasam da şüphesiz bu senenin en iddalı adaylarından birisi The French Dispatch.

Bendetta-Cannes 2021

Verhoeven’ın ikinci Fransızca filmi olacak olan Bendetta, bir roman uyarlaması olacak. Rönesans döneminde lezbiyen bir rahibenin hayatını anlatacak olan hikayenin başrolünü ise Virginie Efira üstlenecek. Çarpıcı bir konuyu ilginç bir metotla ele almasını umduğum Verhoeven umarım ki beklentileri karşılayacaktır.

 

Ana Seçki Filmleri

24 filmden oluşacak ana yarışmada 6 yönetmen ilk filmleriyle katılacaklar. Türkiye’den Hasan Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık üçlemesinin ikinci filmi “Bağlılık: Hasan” temsil edecek. 6-17 Temmuz arası sürecek festivalin yarışma listesi şu şekilde:

Pandemi koşullarının Avrupa’da giderek rahatlaşması ve festival direktörü Therry Fréamaux’un  da altını çizerek söylediği gibi etkinlik fiziksel olarak gerçekleştirilmeyi amaçlamaktadır. Biz sinemaseverlerin sinemalara bu kadar hasret kaldığı bir dönemde küçük de olsa bir umut ışığı görmek insanı mutlu ediyor. Her gün PCR testi dahil olmak üzere pek çok önlem alınabileceği konuşulan etkinlik umarım ki fiziksel olarak gerçekleşir. 

Sizlerde bizlerle etkinlikten beklentilerinizi paylaşabilir. Seçki içerisinden özellikle referans olabileceklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.