AVENGERS: ENDGAME Kamera Arkasından Bilinmeyenler!

Avengers: Endgame‘in vizyona girişinin 1. yıl dönümü şerefine filmin yönetmeleri Joe ve Anthony Russo bir ”Karantinada Film İzleme Partisi” düzenledi ve bu sırada filmin yazarları Christopher Markus ile Stephen McFeely ve yönetmenleri Twitter üzerinden hayranların film hakkında sordukları soruları yanıtladı ve filmin çekimlerine dair pek çok detay hayranlarla buluştu. Endgame kamera arkasından bilinmeyenleri ve bu soru-cevap etkiliğinin öne çıkanlarını sizinle paylaşacağız.

ENDGAME Kamera Arkasından Bilinmeyenler!

Atlantis Kralı Namor MCU’da!

Endgame’de Natasha’nın hologram aracılığıyla diğer kahramanlarla konuştuğu sahnede Okoye’nin ”Su altı sarsıntıları ile uğraşıyoruz.” repliğinin Atlantis ve Namor the Sub-Mariner’a doğrudan bir referans mı olduğunu soran bir kullanıcıya filmin yazarlarından Christopher Markus ”Bazen bir tohum ekersin ve bazen bu tohum filizlenir.” şeklinde yanıt verdi. MCU’da filizlenen bir tohuma örnek olarak 2010’da Iron Man 2’de arka planda gördüğümüz haritada Afrika’da işaretlenmiş bir noktanın sonradan Wakanda çıkmasını verebiliriz.

”Tony’nin ölümü ve Steve’in Peggy ile buluşması” ilk taslaktan beri senaryodaydı!

”İlk taslaktan en sonuna kadar bu şekilde yaptığınıza mutlu olduğunuz bir şey var mıydı?” şeklinde gelen soruya Markus bu şekilde yanıt verdi.

Filmin son savaş sahnesinde Spider-Man’in neye ağ atarak ilerlediğini soran bir hayrana Markus esprili bir şekilde ”bir türlü sonu gelmeyen soru” cevabını verdi.

Rhodey’e War Machine zırhını Ant-Man getirdi!

Thanos, gemisi ile Avengers merkezine saldırmadan önce ve son savaşta War Machine zırhlarının farklı olmasına dikkat çeken bir hayrana yazarlar ”Saldırıda Scott zırhların olduğu odaya düşüyor, Pym parçacıkları ile bir zırhı küçülterek yanına alıyor ve sonra onu Rhodey’e veriyor. Bunun arka planda gerçekleştiğini gördüğümüz bir sahnemiz vardı.” dedi.

Nebula Sonsuzluk Eldiveni’ni eline geçirecekti!

-Çizgi romanlarda olduğu gibi Nebula’nın eldiveni kullandığı bir sahne var mıydı?

CM: ”Bir süre senaryoda yer aldı ancak sonra Tony ağırlığını koydu.”

-Herkesi geri getirmek için eldiveni kimin kullanacağına nasıl karar verdiniz?

CM: Tony’nin öleceğine karar verdiğimizde eldiveni kullanmanın normal bir insan için ölümcül olacağını biliyorduk. Bu noktadan sonra çok da seçenek kalmadı.

ENDGAME Kamera arkası

”Tony, babasıyla karşılaşmayacaktı!”

”Senaryonun ilk taslağında yer alan ancak sonradan böyle yapmadığınıza sevindiğiniz bir şey var mı?” sorusuna McFeely böyle yanıt verdi.

Captain America’nın taşları nasıl geri götürdüğünü yazarlar da bilmiyor!

Cap’in sıvı halde bulunan gerçeklik taşı Aether’i nasıl geri götürdüğünün sorulması üzerine Markus ”Bu… tuhaf.” dedi.

Nebula, Gamora’nın ”taş için” öldüğünü bilmiyordu.

”Nebula, Vormir’de taşı alabilmek için sevdiğin birinin feda edilmesi gerektiğini neden söylemedi kız kardeşinin öldüğünü bildiği halde?” sorusuna Markus ve McFeely ”Nebula Vormir’de hiç bulunmadı. Sadece kardeşinin öldüğü biliyordu. Takastan haberi yoktu.” şeklinde yanıt verdi.

-Uzay taşını ilk seferde başarılı bir şekilde elde edip daha da geriye gitmelerine gerek kalmayan bir versiyon var mıydı yoksa her şey Loki’nin uzay taşı ile kaçması için miydi?

CM: ”Hayır. Hulk’ın kapıyı Tony’nin suratına açarak taşın Loki’nin önüne düşeceği senaryoyu bulduğumuz gün odadaki mutluluğumuzu hatırlıyorum. Plan asla plana göre gidemezdi.”

Joe Russo ve Cull Obsidian

Steve, Red Skull ile karşılaşacaktı!

”Cap’in Red Skull ile karşılaştığı bir taslağınız oldu mu?” soruna Markus ”Niyetimiz buydu aslında ancak hikaye açısından bakıldığında hiç mantıklı değildi.” dedi.

-Thanos eldiveni kullandığında kızı Gamora’yı, Tony eldiveni kullandığında kızı Morgan’ı gördü, peki ya Hulk?”

CM: ”Hulk ile Banner arasında bir diyalog yazdık ancak asla çekilmedi bu sahne. Ruffalo geldi ama Hulk karavanından çıkmadı :)”

-”Amerika’nın poposu”nun hikayesi nedir?

CM: ”Hikaye yok. Poposuna gerçekten hayran kaldık.”

Tony, Asgard’a gidiyordu!

Senaryonun ilk taslağında ilk Avengers filmine gitmedikleri söyleyen McFeely daha sonra ekledi: ”Tony ve Thor’un Asgard’a gittiği bir sahnemiz vardı çünkü teknik olarak orada iki tane taş vardı. Tony görünmez gizlilik kıyafetiyle Heimdall’a karşı savaşacaktı. Havalı ama duygusal değil.”

#Realeasethepeanutbuttersandwichcut

Markus ”#realeasethesyndercut” akımına göndermeli bir şekilde ”Scarlett Johansson’un filmde fıstık ezmeli sandviç yaparken çekilmiş görüntülerinin tamamı var. Filmde yer almadığına inanamıyorum. #Realeasethepeanutbuttersandwichcut” dedi.

Filmde gördüğümüz gibi parmak şıklatma ile toz olanların isimlerinin yer aldığı anıtların dünya genelinde her büyük şehirde olup olmadığına ilişkin bir soruya ”Öyle sanıyorum.” diye yanıt verdi McFeely.

”Avengers ekibi onu bulduğunda Thanos öleceğini biliyor muydu / peki ya bunu umursuyor muydu?” sorusunu ”Muhtemelen / ve muhtemelen hayır.” diyerek yanıtladı Markus.

Wanda aslında toz olmayacaktı!

-Endgame’de daha geniş yer vermek üzere Infinity War’da aslında toz olmayacak bir karakter var mıydı?

CM: ”Wanda’nın Rocket ile bir yolculuk yaptığına dair pek çok taslağımız vardı. Ama Infinity War’da Vision ile yaşadıklarından sonra karakteri rahat bırakmaya karar verdik.”

Profesör Hulk aslında Infinity War’un sonunda orta çıkacaktı!

Bu sebeple Endgame’in başındaki ”insan Hulk” sahnelerini yeniden çekmek zorunda kalmışlar.

-Captain Marvel’ın rolünün daha büyük olduğu bir versiyon var mıydı?

SM: ”Hayır. Endgame’in amacı en başından beri orijinal altılıyı ön planda tutmaktı, öyle de yaptık. Sonuç olarak daha yeni karakterler daha küçük roller üstlendi.”

Robert Downey Jr’ı aç bırakmışlar!

-Filmin başında Tony’i bu kadar bitik göstermek için makyaj mı kullandınız yoksa bunlar görsel efekt miydi?

CM: ”Onu beslemeyi bıraktık.”

Ruh Taşı aslında Captain America olacaktı!

Filmin yönetmenleri Russo kardeşler de etkinlikte birkaç soru yanıtladı. Esprili bir şekilde filmde Hulk’ın fırlattığı bankın hedefinin Frank Castle (Punisher) olduğunu da söyleyen yönetmenler filmin ilk görüşmelerinden birinde Cap’i Ruh Taşı olarak düşündüklerini ancak bu fikirden çok çabuk vazgeçtiklerini belirtti. Captain America: The Winter Soldier filminin de yönetmenleri olan ikili orijinal asansör sahnesini 4 günde çektiklerini Endgame’dekinin ise 3 saat civarında çekildiğini söyleyerek ekledi: ”Bir konuşmayı çekmek bir kavgayı çekmekten daha kolay.” Yönetmenler filmdeki favori sahnelerinin de Peggy ile Steve’in son sahnesi olduğunu söyledi.

Aslında cevabı bariz olan birkaç soru da yanıtlandı. Thanos’un Stormbreaker’ı tutabilmesinin sebebi olarak Odin’in o silahı Mjölnir’e yaptığı gibi efsunlamaması ve Captain Marvel’ın Tony ile Nebula’yı bulabilmesinin sebebi olarak Rocket’in Milano’yu takip edebilmesi gösterildi.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.