FEAR STREET PART 1: 1994 - (Pictured) MAYA HAWKE as HEATHER. Cr: Netflix © 2021

KORKU SOKAĞI 1994 |90’lar, Neon ve Vahşet

Netflix’in korku ve gerilim türündeki yeni yapımı Korku Sokağı Serisi’nin ilk filmi olan Korku Sokağı 1994 yayınlandı. Yazar R.L Stine’ın kitaplarından uyarlanan seri  toplamda 3 filmden oluşuyor. Birer hafta arayla platformda yayınlanacaklar. Bir korku sineması hayranı olarak bu seriyi gerçekten merakla bekliyordum. Peki Korku Sokağı 1994 bu sıcak yaz günlerinde kanımızı dondurmayı başarabildi mi? Gelin beraber inceleyelim.

(Yazının buradan sonrası spoiler içeriyor)

Biraz Slasher, Biraz Cadı, Size Ne lazım?

Korku Sokağı Kısım 1

Amerika’nın küçük kasabası Sunnywade refah düzeyi yüksek, adeta üzerinde güneş batmayan bir yerdir. Ama tam yanı başındaki kasaba Shadyside için durumlar hiç de böyle değil. Vahşi cinayetler kol gezmekte şehirde. Neon ışıklarla bezeli alışveriş merkezinde, kuru kafa maskeli katilin acımasız saldırılarıyla hızlı bir açılış yapıyoruz. Katil cinayetleri işledikten sonra kafasından vurularak öldürülüyor. Buradan sonra başarılı bir jenerik bizi karşılıyor. Başarılı bir jenerik diyorum çünkü bana kalırsa filmin en iyi noktalarından biriydi. Konumuza geri dönersek, cinayetlerin üstünden bir süre geçtikten sonra sevgilisinden yeni ayrılmış lise öğrencimiz Deena ve arkadaşlarıyla klasik Amerikan lise hayatına geçiş yapıyoruz. Sunnywade kasabasındaki anma törenine katıldıkları gece yaşanan olaylar sonrasında işler biraz karışıyor. Öldüğünü bildikleri seri katiller peşlerine düşüyor! İşte tam bu noktada slasher tarzıyla başlayan filmimize mistik bir cadı hikayesi de ekleniyor. 1600’lü yıllarda kasabada öldürülen cadı Sarah Fier intikamını almakta kararlı. Karakterlerimiz hem bir gizemi çözmek hem de bu lanetten kurtulmak zorundalar.

İnceleme- Korku Sokağı 1994

Korku Sokağı 1994

Bu tarzdaki bir çok film gibi hızlı bir başlangıç yapıyor Korku Sokağı 1994. Arada bir gereksiz detaylarla durağanlaşsa da temposunu yüksek tutmada başarılı. Sizi filmde tutmayı becerebiliyor. Fakat klasik Netflix numaraları ve bolca klişeye boğulmuş durumda. Sanki izlediğimiz bütün korku-gerilim filmlerini tek bir filmde toparlamış gibi. Bu yüzden yüksek temposuna rağmen yer yer sıkan ve tahmin edilebilir bir hava hakim. Karakterlerimiz ise çok yapay ve zorlama haldeler. Yakalanmak istenen Stranger Things havası ise biraz eğreti durmuş. Jeneriğini ve neon tonları filmin en iyi yanıydı.

Korku Sokağı 1994 izleyecek bir şey bulamadıysanız imdadınıza koşacak bir film. Beklentinizi düşük tutarsanız özellikle işlerin çığırından çıktığı sonra 30 dakikasından epey keyif alabilirsiniz. Yine de siz mükemmel bir film beklemeyin.

Okur, yazar, izler