HOUSE OF GUCCI | Film İncelemesi

Gucci ailesi içinde yaşanan karmaşa ve cinayeti konu alan House of Gucci filminin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor. İyi bir belgesel tadında film olsa da aslında çok eksiği var. Şöyle sırasıyla bahsedelim;

-Devamı Spoiler içerebilir-

İyi Okumalar!

House of Gucci – Adam Driver – Lady Gaga

Kostümler

İlk olarak kostümlerden başlayarak sıralayalım. House of Gucci filminin kostümleri çok başarılıydı. İzlerken beni rahatsız edecek bir detay görmedim. Belki şundan bahsedebilirim; film günümüzde geçmediği için normal filmlere göre kostüm olarak daha ince bir çizgide yürümeli ayrıca Gucci gibi bir moda markasının filmi olduğu için ayrıca dikkat edilmeli. Kısım kısım, mesela kar sahnelerinde sanki kostümler çok iyi tasarlanmamıştı. Gün ve yılına göre biraz basit kalan kıyafetler. Ayrıca yan karakterlerin aşırı modern gözükmesi beni üzdü. Gördüğüm zaman filmin o an hangi yılda geçtiğini anlayamadım. Lady Gaga hariç tabii. Bu bir eksiklik. Kısacası film kostümler açısından başarılı olsa da eksiksiz diyemeyiz. Yine de House of Gucci filmine bu sene Oscar’da rastlayabiliriz.

Hikaye, karakterler ve House of Gucci

En mühim kısmı hikayesi. Gucci ailesini pek tanımıyorum ve benim gibi tanımayan insanlar için bu filme gittiğimiz zaman bilgilenme ihtiyacı duyarız. Sadece bu film için değil herhangi bir biyografi-belgesel temalı filme gittiğimiz zaman bir de üstüne hiç hakim değilsek bilgilenmek isteriz. Filmi izledim ve beğendim fakat sonrasında aileyi yüz üstü sadece karakter olarak bile incelediğim zaman çok eksiklik olduğunu anladım. Öncelikle hikayedeki eksikliklerden bahsetmek isterim. Hikaye olarak en başta iyi başlıyor filmimiz. Kısaca kimin kim olduğunu ve asıl konunun ne olduğunu anlıyoruz. Fakat Lady’nin oynadığı karakter ve ailesine bakınca büyük bir eksiklik görebiliyoruz. Ailesine daha çok hakim olmak isterdim ve en azından 1 veya 2 sahne daha fazla izlemek isterdim. Karşı taraftan bakınca da bu kadar detayı bir filme sığdırmak da ayrı zor tabii.

Adam Driver’ın karakteri ve ailesine göz atacak olursak daha iyi açıklanmıştı. Yani en azından kimin kim ve amaçlarının ne olduğunu anlayabildik. Belki de film onun oynadığı ‘Gucci’ karakterinin ölümü ile alakalı olduğu için olabilir. Ayrıca Lady ve Adam’ın oynadıkları karakterlerin gerçek hayatta iki çocukları varmış. Bu da kaçırılan çok mühim bir detay bence. Artı olarak kızlarını hiç görmememiz ve süreçlerin bu kadar hızlı ilerlemesi de beni üzdü. Fark ettirmeden hızlı devam etti yani geçişler başarılıydı ama bazen ne olduğunu anlamak zordu.

Kısaca karakterler

Karakterlere bakınca öncellikle Lady Gaga çok başarılı oynamıştı. İzlerken sadece müzik popüleritesi sebebi ile seçilmemişti. A Star Is Born filminde bana o tarz bir vibe veren Gaga için bu filmde bunu diyemiyorum. Kendisi rolünde cidden başarılıydı. Kadınsal içgüdüleri olsun, konuşma tarzı, tavırları falan gayet iyi yaratılmıştı. Adam Driver için konuşmamız gerekirse sadece şunu söylemek istiyorum; karakteri yaşlanmıyordu. Cidden hani bir yaşlılık belirtisi görmedim kendisinde. Lady’nin karakteri nasıl para ile kör oldu ise kendisi de bir süre sonra kör olmaya başlıyordu. Hani para insanı strese sokar diyoruz fakat asla bir belirti yoktu. Düşününce Lady Gaga kendisinden daha hızlı yaşlandı. Oysaki kendisi daha kurnaz ve az stresli bir başlangıç yaptı.

lady gaga house of gucci

Diğer karakterlere gelecek olursak Adam’ın babasını oynayan kişi gayet yerinde yaratılmıştı, amcası da başarılıydı ve markayı kaybetmenin izlerini görebiliyorduk. Kuzeni için ise gayet iyi idi fakat fiziksel olarak gerçek hayattaki karaktere uyduğunu söyleyemem. Ayrıca Adam’ın karakterinin Aldo amcasından sadece bir değil iki tane kuzeni olduğunu öğrendim. Bu da filmde olsaydı kötü olmazdı. Bu mesele Adam ve Lady’nin çocukları için de geçerli. Alessandra harici başka bir kızları daha varmış. Keşke ekranda az da olsa bunu görebilseydik.

House of Gucci Genel Sonuç

Kısacası film süresini düşünürsek iyiydi. Yukarda eklediğim gibi isterdim ki böyle ses getiren bir film eksiksiz olsun. Biyografi filmleri maalesef her zaman buna mahkum kalıyor. House of Gucci düşünüldüğü gibi ses getirdi. Ridley Scott’un imzası ile iyi bir ivme yakalayan film ayrıca yıldız kadrosu ile de çoktan bence Oscar’da yerini aldı.

house of gucci

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!