GOTHAM 2. Sezon 2.Bölüm İncelemesi: Maniax!

Hahahahahahaha! Bunu bolca duyacak gibiyiz değil mi? Evet gönderi Joker hakkında yani Jerome hakkında. Aferin Einstein! (Aynştayn değil Aynsıtayn diye okunur)

Gotham dizisinin en çok eleştirildiği yönlerden biriydi bolca kötü ve orijin hikayesi anlatmaya çalışması. Kısmen de haklılardı daha ortalıkta Batman yok ama neredeyse tüm ikonik kötüler ekstradan kurgu kötüler vardı. Falcone, Penguen, Riddler, Joker, Catwoman, Poison Ivy hatta bi ara Bane bile çıkacak sandık. Peki dizi bunun altından kalktı mı? Bence kesinlikle kalktı. Penguen ve Fish Money karakterlerinin gelişimi beni hayran bıraktı cidden. Bu sezon ise daha fazla kötü göreceğimiz belliydi. Lakin bir iyilik yapıp bunları gruplara ayırdılar. Bir yanda Gotham’ın kralı olduğunu herkese ispatlamaya çalışan Penguen ve takımı, bir yandan şizofrenisi ilerleyerek Riddler’a dönüşmeye başlayan Nygma ve diğer yandan şu an ana kötü konumunda olan Joker önderliğindeki Maniax!.

Maniax!
Maniax!

Joker’in orijin hikayesini bilen bilir ama ben yine de anlatayım. Kendisi Red Hood adlı bir örgüttendir. Batman ile olan bir karşılaşmasında kimyasalların içine düşer delirerek Joker olur. Kısacası Joker’i Joker yapan Batman’dir. Lakin burada Gordon olacak büyük ihtimalle. Jerome o kazayı geçirecek ve sonrasında iyileşme süreci geçirecek. Joker olarak dönüp suç işlemeye başladığı vakit ise Batman karşısına çıkacaktır. Ki bence bu en mantıklı teori. Tabii Jerome ortalıkta yokken Bruce gerçek bir Batman olma yolunda ilerleyecektir. Peki biz bunları görür müyüz? Pek sanmıyorum. Batman’i görme süremiz en fazla 5 dakika olacaktır çünkü. Fakat beynimi kurcalayan bir konu var. Penguen “krallığının” bu manyaklar tarafından yağmalanmasına göz mü yumacak? Ya da bu manyaklar önünde sonunda Penguen ile çatışmayacak mı? Şu anda Maniax cidden ana odak daha doğrusu manşet ama bence sezon finalinde bu yan taraflara itilen karakterler muhteşem gelişimler geçirerek karşımıza çıkacaklar. Bilhassa Nygma, Penguen ve Bruce.