Süper Kahramanları Komedi ile Buluşturan Yapımlar

Günümüzde başını Marvel ve DC yapımlarının çektiği pek çok süper kahraman çizgi roman, dizi ve filmi ile haşır neşir oluyoruz. Bunlardan kimileri karakterleri, bu karakterleri oynayan aktörleri ya da işledikleri konu veya bunların hepsi sayesinde epey eğlenceli hale gelirken kimileri daha karanlık ve karamsar hikayeler anlatmayı tercih edebiliyor. Bugün bunlardan izlemesi gayet keyifli dizi ve filmlerden 11 tanesini listeleyeceğiz. Belki aralarından izlemedikleriniz mevcuttur. Başlayalım:

DİZİLER

Harley Quinn, The Tick, El Vecino, The Boys

1) HARLEY QUINN (2019- )

Geçtiğimiz yaz başında ikinci sezon finalini yapan ve şimdilik 26 bölümü bulanan Harley Quinn animasyon dizisi, DC’nin Deadpool’u Harley Quinn’in Joker’den ayrıldıktan sonra Gotham şehrinde kendine bir isim edinme çabasını Quinn’in hafif deli ve komedik bakış açısından anlatıyor. Konusunu bakımından pandemiden önce sinemada izleyebildiğimiz son filmlerden biri olan Birds of Prey’in bu animasyonla benzeştiğini söyleyebiliriz. Quinn’imiz bu animasyonda da Batman, Wonder Woman, The Flash gibi karakterin kötü adamlarından oluşan bir ekip kuruyor ancak normalde görmeye alışık olduğumuzun aksine bu karakterler de en az HQ kadar eğlenceli; örneğin King Shark bir bilgisayar dahisi iken, Clayface bir aktör olmaya uğraşıyor.

2) THE TICK (2016-2019)

Dizisi toplamda 22 bölümlük yine 2 sezondan oluşan The Tick, görüp görebileceğiniz en saf kalpli ve bununla da en komik süper kahramanlardan biri. The Tick için daha önce bir içeriğimizde şöyle yazmıştık: ”Yaşı ilerlemiş olan geek okurlarımız bu ismi hatırlayabilir çünkü bu diziden önce karakterin hem bir çizgi filmi hem de yine bir canlı-aksiyon dizisi vardı. 1986 yılında çizgi roman sayfalarında yaratılan, çok saf bir kalbe ve inanılmaz bir kas gücüne sahip Tick’imiz ’94 yapımı çizgi filmi ile geniş kitlelerce sevilmiş bu da 2001’de canlı-aksiyon bir diziye sahip olmasını sağlamıştı. Biz yeni nesilleri de Tick’siz bırakmamak adına yalnızca iki sezon sürse de yine bir Tick dizisi yapıldı. Absürt komedi sevenler izlemeli.”

3) EL VECINO (2019- )

The Neighbor adıyla Netflix’te bulabileceğiniz İspanyol yapımı süper kahraman dizisi muhtemelen listemizdeki en az popüler olan yapım. Henüz 10 bölümlük 1 sezondan oluşan dizimiz La Casa de Papel dışında keyifli bir İspanyol dizisi izlemek isteyenler için çok iyi bir alternatif olabilir. Uzaydan düşen bir gemiden süper güçler kazanan sıradan bir adamın edindiği güçler ve süper kahramanlık hayatı ile özel hayatını dengeleme çabasını anlatan yapım Hollywood dışında bu hikayeyi anlatan farklı yapımlardan.

4) THE BOYS (2019- )

Geçtiğimiz yılın Watchmen ile birlikte bizce en vurucu ve en beğendiğimiz işlerinden olan ve şu günlerde yeni başlayan ikinci sezonu ile gündemde olan The Boys aslında yetişkinlere yönelik sahneleri, vahşet içeren şiddet sahneleri ile epey sert bir yapım olsa da yapımın aslında başlı başına DC’nin popüler süper kahraman takımı Justice League’in parodisi olması ve parodinin komedinin en önemli araçlarından biri olmasıyla bizce bu listede yer almayı hak etti. Hiç beklemediğiniz anlarda patlayan beyinler ve karakterlerimizin bunlara tepkileri gibi pek çok şey de yapımı komedi kategorisine sokuyor.

FİLMLER

Howard the Duck, The Lego Batman Movie, Deadpool, The Mask

5) HOWARD THE DUCK (1986)

İlk Marvel filmi hangisiydi biliyor musunuz? Artık Marvel filmi denince akla ilk olarak Marvel Sinematik Evreni geliyor ve bunun da ilk filmi Iron Man (2008) ancak bundan önce de Marvel filmleri olduğunu biliyorsunuz, en popüleri ilk filmi 2002 yılında gelen Spider-Man serisi muhtemelen. Bundan önce 2000 yılından X-Men hatta 1998’den Blade filmleri de popüler yapımlar ancak sizi çok daha geriye, 1986’ya götürmem gerek ilk film için ve bu film de daha sonra MCU içinde Guardians of the Galaxy filmlerinde cameo şeklinde gördüğümüz Howard the Duck’a ait. İnsansı, sarkastik bir ördeğin kendi gezegeninden Dünya’ya çekildiği ve bir uzaylı istilasını durdurmaya çalıştığı film şakacı ana karakterimiz sayesinde izlemesi epey keyifli bir yapım.

6) THE LEGO BATMAN MOVIE (2017)

Listemizde ”Kim demiş animasyonlar çocuklar içindir diye.”yi kanıtlayan bir yapım daha. Legolar küçükken hepimizin severek oynadığı oyuncaklardı, yaşça büyüyen kitlesini korumak adına Lego’nun popüler kültür ögeleriyle (Batman, Lord of the Rings, Star Wars gibi) iş birliği içinde çıkardığı video oyunları, filmler, diziler de en sevdiğimiz ve eğlenceli yapımlar arasında yer alıyor. Beyaz perdede aşırı laubali bir Batman gördüğümüz ilk yapım olan Lego Batman Filmi; Will Arnett, Michael Cera, Ralph Fiennes, Zach Galifianakis, Zoe Kravitz gibi yıldızlarla dolu seslendirme kadrosuyla ışıldıyor.

7) DEADPOOL (2016)

Harley Quinn’in yer aldığı bir listede Deadpool’un olmaması düşünülebilir mi? Seyirci/okuyucu ile doğrudan konuşabilmesiyle dördüncü duvarı kırabilen ve bu sayede popülerliğine popülerlik katan, başka bir firmanın orijininde böyle olmayan Harley Quinn karakterini de kendisi gibi yapmasını sağlayan Deadpool hakkında, onu herkes zaten çok iyi tanıdığı için çok da söyleyecek bir şey yok aslında.

8) KICK-ASS (2010)

IMDb’de 500 binin üzerinde oylaması olan Göster Gününü aslında Deadpool gibi popüler bir yapım. Film, çizgi roman okuru bir gencin kahraman olmaya atılması, süper kahraman parodileri ve müthiş aksiyonu ile çizgi romanlardan fırlamış gibi duruyor ki listemizdeki çoğu yapım gibi zaten öyle. Mark Millar‘ın yazdığı aynı adlı seriden uyarlanan Kick-Ass tüm zamanlardaki favori yapımlarımız arasında. İki Quicksilver’ın bir arada olduğu bir filmi başka nerede bulabilirsiniz?

Super, Kick-Ass, The Green Hornet

9) SUPER (2010)

Filmin adı kendini ele veriyor zaten değil mi? Super’i kısaca aynı yıl çıktığı Kick-Ass’in daha sert versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Bu kez de pek sevgili Dwight Schrute’umuz (bakınız: The Office) kahraman olmaya yelteniyor. James Gunn’ın Galaksinin Koruyucuları’ndan önceki işlerinden biri olan Super, aynı zamanda bir yıldızlar geçidi: Kevin Bacon, Liv Tyler, Ellen Page, Nathan Fillion…

10) THE GREEN HORNET (2011)

DC ve Marvel çizgi romanları dışında gitmeye devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz olan Yeşil Yaban Arısı’nda da ana karakterimizin bir süper kahraman olma serüvenini izliyoruz. Seth Rogen’ın yer aldığı bir yapımın ciddi olmasını bekleyebilir miyiz, çok sanmıyoruz. Rogen kökeni 1930’lara dayanan ana kahramanımıza hayat vermekle kalmıyor, kariyerinde daha sonra The Boys ve Preacher gibi çok sert iki çizgi roman uyarlaması dizinin prodüktörlüğünü üstleniyor.

11) THE MASK (1994)

Komedi aktörü denince akla ilk gelen isimlerden biri mutlaka Jim Carrey‘dir, kendisinin Maske karakterine de belki klasik anlamda bir kahraman diyemeyiz -anti kahraman demek daha doğru olabilir- ama süper olduğu kesin. The Mask için yine daha önceki bir içeriğimizde şöyle yazmıştık: ”1987’de Doug Mahnke ve John Arcudi tarafından yaratılan, Dark Horse Comics sayfalarında karşımıza çıkan Maske, çizgi romanların en çılgın ve eğlenceli karakterlerinden ki bunu ’94 tarihli, Jim Carrey’nin başrolde olduğu film uyarlamasında da fazlaca görüyoruz. Jim Carrey’nin o yılki diğer filmleri Budala Dedektif ve Salak ile Avanak’ta da olduğu gibi kahkaha tufanı sizleri bekliyor.”

Bizi süper maceralara çıkarırken bir yandan da gerek komedisi gerek kara komedisi ile bizleri çok eğlendiren kimi yapımlar bu şekildeydi. Siz bu yapımlardan hangilerini izlediniz? Sizlerin ”Listede bu da olabilirdi.” dediğiniz yapımlar hangileri? Yorumlarda görüşlerinizi bize iletip yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. 

 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.