Çizgi Roman Hayranı Her Geek’in İzlemesi Gereken 10 DİZİ ÖNERİSİ

Görsel Variety'den alınmıştır.

Çizgi roman geek’leri toplandı mı? Çizgi Roman Hayranı Her Geek’in İzlemesi Gereken 10 Film serimize, o yazımızın sonunda bahsettiğimiz dizi konsepti ile devam ediyoruz. Lafı fazla uzatmadan popüler Marvel ve DC yapımları dışında neler izleyebiliriz hemen başlayalım. İşte 10 dizi önerisi

#1 THE BOYS (2019- )

Bu yıla damgasını vuran Amazon prime video‘nun orijinal işlerinden biri olan The Boys ile güçlü bir başlangıç yapıyoruz. Aslen Garth Ennis‘in yarattığı aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan dizi alışık olduğumuz klasik kahraman hikayesine bambaşka bir bakış açısı getiriyor. Kahramanlarımız sandığımız kadar süper mi gerçekten?

#2 PREACHER (2016-2019)

Orijinalinde yine bir Garth Ennis yaratımı olan ve geçtiğimiz hafta muhteşem finali ile ekranlara veda eden Vaiz‘imizde sıra. Geçmişinde pek çok kirli iş bulunan bir Vaiz’in Tanrı’yı arayışı olarak çok kabaca özetleyeceğimiz hikayeye sahip diziyi, hazır yeni de final yapmışken art arda izlemek için en uygun zaman olabilir.

#3 AMERICAN GODS (2017- )

İlk iki sıradaki bahsettiğimiz çizgi roman uyarlaması yapımların aksine bir roman uyarlaması var sırada. Neil Gaiman‘ın yazdığı aynı adlı eserden uyarlanan dizi ilk çıktığında Preacher’a en yakın eser olarak değerlendirmiştik. Bizce ikisinden birini izleyip sevdiyseniz diğerini de seveceksiniz. Sonuçta ikisinde de eğlencenin büyük kısmı İrlandalı süper güçlü karakterlerden geliyor.

#4 DIRK GENTLY’S HOLISTIC DETECTIVE AGENCY (2016-2017)Bu diziyi izlediyseniz bizce siz olmuşsunuzdur. Listedeki en az popüler olduğunu düşündüğümüz yapım bu. Bunu duymadıysanız muhtemelen Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni duymuşsunuzdur. İşte bu yapımda onun yazarı olan Douglas Adams‘ın bir başka eserinden uyarlama ve aynı Otostopçu gibi inanılmaz bir eğlence ve çok farklı dünyalar sizi bekliyor. 

 

#5 HAPPY! (2017-2019)

Hayatınızda gördüğünüz adıyla en alakasız yapımı izlemeye hazır olun. Adını ve konusunu duyunca sanki bir çocuk yapımıymış hissiyatını veren dizimiz izleyeceğiniz en yetişkin içerikli yapımlardan olacak. 2012 yılında yayımlanmaya başlayan 4 sayıcık bir çizgi romandan uyarlanan dizi, size müthiş bir eğlence ve ilginç aksiyon sekansları sunuyor.

#6 THE TICK (2017-2019)

Yine bir Amazon orijinal içeriği ile birlikteyiz. Yaşı ilerlemiş olan geek okurlarımız bu ismi hatırlayabilir çünkü bu diziden önce karakterin hem bir çizgi filmi hem de yine bir canlı-aksiyon dizisi vardı. 1986 yılında çizgi roman sayfalarında yaratılan, çok saf bir kalbe ve inanılmaz bir kas gücüne sahip Tick’imiz ’94 yapımı çizgi filmi ile geniş kitlelerce sevilmiş bu da 2001’de canlı-aksiyon bir diziye sahip olmasını sağlamıştı. Biz yeni nesilleri de Tick’siz bırakmamak adına yalnızca iki sezon sürse de yine bir Tick dizisi yapıldı. Absürt komedi sevenler izlemeli.

#7 COWBOY BEBOP (1998-1999)

Listemizdeki en eski tarihli yapımla biraz kalıpların dışına çıkıyoruz ve size bir anime öneriyoruz. Basit bir anime değil, kimilerine göre tüm zamanların en iyisi. Biz çizgi roman geek’lerinin en çok sevdiği kavramlardan biri olan uzay ve onu kapsayan bilim kurguyu bu ve bundan sonraki önereceğimiz yapımda bolca bulacaksınız. Ayrıca ‘uzayda bir kovboy’ teması da iki yapımda da mevcut.

#8 FIREFLY (2002-2003)

Star Wars, Star Trek gibi ‘uzay’ denince akla gelen ilk iki yapımın aksine listemizdeki bu ve bundan önceki yapım bana hep yeterli ‘uzay’ gelmiştir. Demek istediğim dış Dünya ile ilgili daha az popüler yapımlar arıyorsanız bahsettiğimiz iki yapım da size fazlasıyla yetecektir. MCU’da Wonder Man olarak görmek istediğimiz Nathan Fillion‘ı da bu yapımda izleyip sevmemek elde değil.

#9 RICK AND MORTY (2013- )

Evet, listemizi iki popüler yapımla kapatacağız ama bunları da almamak paralel bir evrende Orta Dünya’da bir ork olarak yaratılmamıza sebep olabilirdi. Bunu istemeyiz. Çizgi romanlarda koca bir ork sürüsü bolluğunda gördüğümüz paralel evren kavramını kuşkusuz en iyi işleyen yapım Rick ve Morty. Bir ork çukurunda yaşadığı için diziye hala başlamayanlar varsa kendilerine hemen bir bilgisayar bulup bu zekice komediye bir an önce başlamalarını öneriyoruz.

#10 STRANGER THINGS (2016- )

2016’da Westworld ile birlikte hayatımıza giren en güzel şeylerden biri olan Stranger Things’in zamanla sakıza döndüğünü düşünsek de geçtiğimiz günlerde ürkünç bir video ile de duyurduğu 4. sezonu merakla bekliyoruz. Çizgi roman hayranı ana karakterlerimizle çizgi romanın bronz çağının sonuna nostaljik bir yolculuğa çıkıyoruz.

Listemiz bu şekildeydi, bir ikincisini yapmayı düşünmediğimiz için listeye alabileceğimiz ama çeşitli sebeplerle tercih etmediğimiz beğendiğimiz yapımları da söyleyelim: Titans, Legion (biri DC biri Marvel işi), Maniac, The End of F***ing World, Hannibal…

Siz listelediğimiz yapımları izlediniz mi, bize neler önerebilirsiniz? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle ve yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Görüşürüz uzay kovboyları!

Aşağıdan kanalımıza abone olabilirsiniz.

https://youtu.be/MjGoXu8bbKk

 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.