Amazon Prime Video’da Ne İzlenir? DİZİ ÖNERİLERİ

Çevrimiçi dizi/film izleme platformlarından Netflix’e BluTv dışında yeni bir rakip geldi. HBO Max, Disney+ gibi dünyanın bazı diğer ülkelerinde erişilebilir durumda olan Amazon prime video, Türkiye’de hizmet vermeye başladı. İlk başta 30 gün ücretsiz üyelik sunan platformun sonraki dönem için aylık ücreti 7,90 TL. Fiyatın oldukça makul olması yabancı dizi severleri epey sevindirdi. Bugün Amazon prime video’da bulabileceğiniz ve izlemesi epey keyifli, sürükleyici dizilerden bazılarını sizler için listeledik. Başlayalım:

1. FLIGHT OF THE CONCHORDS (2007-2009)

Kendi deyimleriyle “Yeni Zelanda’nın dördüncü en popüler gitar temelli digi-bongo-acapella-rap-funk komedi ikilisi ” Flight of the Conchords‘un 10 Emmy adaylığı bulunan dizisi komedi ve müzik severleri bir araya getiriyor. Normalde bir HBO yapımı olan dizi ülkemizde HBO Max olmadığı ve bazı ülkelerde prime video’da bulunduğu için bizde de burada yer alabilir.

2. THE BOYS (2019- )

Geçtiğimiz yılın Watchmen ile birlikte bizce en vurucu ve en beğendiğimiz işlerinden olan ve şu günlerde ikinci sezonu ile gündemde olan, aslen Garth Ennis‘in yarattığı aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan dizi alışık olduğumuz klasik kahraman hikayesine bambaşka bir bakış açısı getiriyor. Kahramanlarımız sandığımız kadar süper mi gerçekten?

3. AMERICAN GODS (2017- )

Neil Gaiman‘ın yazdığı aynı adlı romanda uyarlanan dizi, eski çağların tanrılarına modern bir bakış. Yapım Odin, Anansi, Czernobog gibi eski insanların inançlarında yer alan tanrılarla günümüz dünyasının tanrıları sayılabilecek Medya, Teknoloji, Küreselleşme gibi olguları karşı karşıya getiren epey ilgi çekici bir yapım.

4. THE TICK (2016-2019)

Süper kahramanların ve kötülerin onlarca yıldır ortalıkta fink attığı bir dünyada, süper güçleri olmayan bir muhasebeci, şehrinin onun babasının ölümünden de sorumlu olan bir süper kötü adam tarafından sahiplenildiğini fark eder ve bu komployu ortaya çıkarmak için uğraşırken The Tick ile yolları kesişir ve macera başlar. Komedinin ön planda olduğu bir süper kahraman dizisi arayanların keyifle izleyeceği bir yapım.

Carnival Row, The Tick, Good Omens, Flight of the Conchords

5. CARNIVAL ROW (2019- )

2019 yazında gelen ilk sezonuyla bizleri fantastik bir dünyaya davet eden ve kurduğu şehir atmosferi ile Assassin’s Creed oyunlarını anımsatan Carnival Row, insan bir dedektif (Orlando Bloom) ve bir perinin (Cara Delevingne) bir suç gizemini çözme hikayesi. 3 Emmy adaylığı bulunan yapım Viktorya dönemi severleri steampunk, neo-noir ve kentsel fantazi tarzları ile buluşturuyor.

6. GOOD OMENS (2019)

Listemizdeki diğer yapımların aksine bir mini dizi olan Good Omens, American Gods gibi orijinalinde yine bir Neil Gaiman yaratısı. 3 Emmy adaylığı bulunan ve klasik İngiliz dizileri gibi bir (bu durumda tek) sezonu 6 bölümden oluşan dizi, cennetten bir melek ile cehennemden bir iblisin işbirliği yaparak Kıyamet’i engelleme çabasını anlatıyor. Fantastik bir evreni komedi ile sunan yapım izleyicisine keyifli vakit sunuyor.

7. FLEABAG (2016-2019)

Çoğunlukla fantastik, doğa üstü olayların yaşandığı evrenleri işleyen yapımları önersek de ayakları daha yere basan bir dizi izlemek isteyen okuyucularımıza geliyor Fleabag. Londra’da yaşayan ve hayatla baş etmeye çalışan bir kadının hikayesini çoğunlukla komedik ama yer yer de trajedik bir bakış açısıyla anlatıyor. Sayısız Emmy adaylığı ve ödülü, iki tane de Altın Küre’si olan yapım henüz izlemediyseniz izleyeceğiniz en etkileyici yapımlardan biri olmak için sizi bekliyor.

Deadpool ile aşina olduğumuz, kameraya bakarak seyirci ile doğrudan iletişim kurması ile dördüncü duvarı kırabilen ana karakterimiz sebebiyle ayakları tam olarak yere basmıyor dediğimiz ve belki de bu sebeple listedeki diğer yapımlardan daha ”gerçek dışı” olabilecek; aile, arkadaşlık ve aşk ilişkilerine dair pek çok şey söyleyen ve biraz önce söylediğimiz gibi altışar bölümlük iki sezondan oluşan yapım bu listedeki belki de en çok önerdiğimiz yapım.

8. THE OFFICE (2005-2013)

Listemizdeki en uzun soluklu yapım olan bir döneme damga vurmuş, komedi dizilerinin şahı için çok da söyleyecek bir şey yok. Her yerde gördüğünüz sahneleri ve ikonik karakterleri ile The Office tam bir kahkaha tufanı. Mockumentary denen ”sahte belgesel” türüne aşina olmayanlar için ilk başta biraz tuhaf gelse de karakterleri tanıdıkça siz de adeta bir ofis çalışanı olacaksınız.

İngiliz yapımı orijinal The Office’i (2001-2003) de ofiste daha fazla dram görmek isteyenler için tavsiye ediyoruz. Evet, doğru tahmin ettiniz, altı bölümden oluşan iki sezonu var.

Evet, listemiz şimdilik listemiz bu şekildeydi. Sizin diğerlerine yapacağınız öneriler neler? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşıp yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.