ONCE UPON A TIME IN… HOLLYWOOD – Film İncelemesi

ouatih
Once Upon A Time in Hollywood

Bu senenin ben de dahil olmak üzere birçok sinemaseverin en beklediği yapımlardan olan Quentin Tarantino’nun 9. filmi Once Upon A Time in Hollywood, Bir Zamanlar Hollywood’da, neredeyse 1 aylık geç vizyona girmesinin ardından sonunda izleyebildim. Film beklenmediği kadar olumsuz eleştiri aldı. Bu eleştirileri neden aldı? Ve film nasıldı? Bunların hepsini bu yazıda değerlendireceğiz.

Once Upon A Time in Hollywood
Once Upon A Time in Hollywood – Sony Pictures

Quentin Tarantino birçok kişinin sevdiği kült ve kaliteli birçok film ile bizleri eğlendirmeyi başarmış çok başarılı bir yönetmen. Fakat bu filmi beklenmeyen derecede ağır eleştirilere maruz kaldı. Filmi izledikten sonra bu eleştirilerin sebebini anlamak gerçekten zor olmadı. Bir Zamanlar Hollywood’da filmi kesinlikle Tarantino’nun en iyi filmi değil. Fakat güzel bir film. Gittiğinize, deneyimlediğinize kesinlikle pişman olmayacağınız bir film. Tarantino’nun bu filmde her zamanki tarzından farklı olarak senaryonun içinde gelişen olayları birbirine bağlamaktan çok bize karakterler üzerinden 60-70’ler Hollywood’unu çok güzel bir şekilde anlatmış. Gözlemlediğim kadarıyla insanlar da bu noktada eleştirilerini ortaya koymuş. “Hiç Quentin Tarantino filmi gibi hissettirmiyor!” eleştirilerini o kadar çok gördüm ki.

Once Upon A Time in Hollywood 60-70’ler Hollywood’unu çok iyi anlatan, karakterler üzerinden bizlere çok güzel şeyler gösteren, müzikleri ve diğer her şeyiyle müthiş bir film. Fakat sorun şu ki senaryo maalesef zayıf. Senaryo zayıf çünkü film 2 saat 40 dakika. Ve bu 160 dakika boyunca film size çok şeyler gösteriyor fakat bir fikir vermiyor. Senaryo bize durmadan bir şeyler gösterdiği ve anlattığı için filmi izlerken gerçekten 160 dakika olduğunu hissedebiliyorsunuz. Sırf bu yüzden bu filmi sinema da izlemelisiniz. Çünkü evde durup dururken açıp izlemesi gerçekten zor bir film. Bir fikir vermiyor dedim fakat illa ki size bir fikir vermek zorunda mı? Kesinikle hayır! Çünkü bu nokta da Tarantino Tarantino’luğunu konuşturuyor ve size müthiş bir atmosfer sunuyor. İzlerken her ne kadar hikayesel sorunlardan dolayı sıkıntı yaşasanız da izlerken aşırı keyif alacağınız bir yapım kesinlikle Bir Zamanlar Hollywood’da!

Spoiler İçeren Bölüm!

ouatihposterBurası rahat bölge fakat çok bir spoilerlık bir durum yok açıkçası. Yukarıda da belirttiğim gibi filmin senaryosuna dair konuşmak pek gerekli değil. Çünkü senaryo hikayeyi ön plana çıkarmaktan çok bizlere 60-70’ler Hollywood’unu tanıtmaya yarıyor. Ve bu işi bize kesinlikle müthiş bir şekilde yapmayı başarıyor. Özellikle Western film çektikleri sahneler benim için kesinlikle filmin en sevdiğim yerleriydi.

Filmdeki oyunculukları değerlendirmek açıkçası çok komik olur. Çünkü zaten film tam bir yıldız kadroya sahip. Fakat ben Margot Robbie’yi daha fazla görmek isterdim açıkçası. Onun dışında filmin birçok sahnesinde başka olaylara, filmlere veya döneme çok güzel, çok keyifli referanslar mevcut. Özellikle filmin geçtiği döneme ve Hollywood’a birazcık hakimseniz izlerken bu referanslar çok çok hoşunuza gidiyor. Filmin en güldüğüm ve en beğendiğim sahnelerinden birisi de tam bir Tarantino’luk sahne olan Charles Manson müritlerinin Rick Dalton’un evine saldırdıkları sahneydi. Aşırı eğlenceli aşırı keyifli müthiş bir sahneydi gerçekten. Sahnenin bitmesinin ardında Rick’in Margot Robbie’nin karakteri olan Sharon Tate’in evine gidip olayları anlatması feci Charles Manson olaylarının 50. yılında çok güzel bir alternatif tarih bir tarih sunuyor bizlere. Bu sunduğu müthiş sonlar birlikte benim filme puanım …