mannequin

MANNEQUIN – Mağazada Kapalı Kalma Temasına Eğlenceli Bir Bakış

Kenarda köşede kalmış fakat özgün senaryosuyla ikincisinin de çekildiği bir film tanıtacağım sizlere. Şimdi bayağı eskiye gidiyoruz. Yıl 1987. Şu an adını bildiğimiz ya da şu filmde oynayan adam değil mi dediğimiz değerli oyuncuların olduğu bir film yapmışlar. Ne varsa eskilerde var cidden. Aklıma asla böyle bir film gelmezdi. Mannequin filminin uyarlandığı bir eser de var elbet. Tamamen özgün değil. Her şey gibi 🙂 Sizi meraklandırdıysam filmle ilgili bilgilere başlıyorum.

1987 yapımı fantastik/romantik filmimizin yönetmeni Micheal Gottlieb‘tir. Başrollerinde ise Andrew McCarthy , Kim Cattrall , Estelle Getty , Meshach Taylor, James Spader ve GW Bailey yer almaktadır.

mannequin filmi

Manken Dediğin Böyle Taş Gibi Olmalı…

Mannequin filminin konusu ise şöyle ; çok çok uzun zaman önce Edfu, Mısır’da bir anne-kız, kadının yeri ve değeri hakkında tartışıyor. Kız evlenmek istemiyor ve nasıl oluyorsa ‘puff’ diye ortadan kayboluyor. Film jeneriğinde kadının nerelerde ve hangi zamanlarda olduğunu görüyoruz ve son istikametinde de film başlıyor. 1987 yılında Philadelphia’da bir manken atölyesinde. Jonathan Switcher (Andrew McCarthy) heykeltraş olmaya çalışan bir çalışandır. Yaptığı işi de severek ve özenle yapar ama buna rağmen kovulur.

Sonra birçok farklı iş dener ve bir dizi kovulma yaşar. Kız arkadaşı tarafından ortada bırakılır. Şanssızlığı, yağmur ve motorunun bozulmasıyla devam eden Switcher, kendi elleriyle yarattığı mankeni (Kim Cattrall) bir vitrinde görene kadar mutsuzdur. Onun o güzelliğiyle başı döner ve sonraki gün geri gelir. Tabi ki başına yine şanssız bir olay gelir ama sonu onun için iyi biter. Yeni bir işi olmuştur hem de yarattığı mankenin olduğu mağazada. Biraz sapkınca bir şekilde o mankeni arar mağazada ve bulduğundaysa, mağazanın görselcisi Hollywood’a(Meshach Taylor) yakalanır. Onunla çok iyi anlaşır ve ona mankenleri giydirmek ve dekorları taşımak için yardım eder. Hollywood gittiğinde ise manken canlanır. Veee maceranın start’ı verilmiş olur.

MANNEQUIN – MERAKLI GERÇEK

Filmde nerdeyse hepimizin hayali olan, bir mağazada kapalı kalma ve eğlenme olayını çok iyi işlemişler. İzlerken ne kadar büyük bir mağaza ki bu dedim hep. Ne alırsan bir milyoncu gibi her şey var içinde cidden. 😀

Kim’i Sex and the City izleyen herkes bilir ki cidden seksi kadın. Burada hem sevimli hem seksi bir kadını canlandırmış. Giydiği kıyafetleri ayrıca beğendim. Filmde en çok takıldığım yer nedense Andrew’un bovling ayakkabıları. Sadece oynarken bile ayağın haşadını çıkaran bu ayakkabıyla filmin yarısını geçirdi ki kim bilir kaç günlerce giydi diye düşündüm. Ayrıca bebişim James de normalde seksi biriyken burada çok kıl biri olmuş, oyunculuğunu takdir ettim.

Adını hep unuttuğumuz Police Academy filminden hatırladığımız adam da çok iyi performans sergilemiş. Dediğim gibi orijinal bir fikir bu. Yönetmen Michael Gottlieb’in Beşinci Cadde’de yürürken Bergdorf Goodman’ın penceresinde bir mankenin hareket ettiğini gördüğünü düşündüğü zaman geldi aklına bu filmin konusu. Çekimler başlamadan önce Cattrall, onun benzerliğini yakalayan bir Santa Monica heykeltıraş için 6 hafta poz verdi. Her biri farklı bir ifadeye sahip 6 adet manken yapılmıştır. Aktris ayrıca filmi yapmanın kendisini “büyümüş” hissettirdiğini söyledi. İlk defa kız değil de kadın gibi yani. Sizler de ben kadar eğlenirsiniz izlerken umarım. Şimdiden iyi seyirler…

Not: İkinci filmin fragmanını da buraya bırakıyorum ki bir göz atarsınız 😉
Diğer film incelemeleri için Film İncelemeleri kategorimizi ziyaret edin.