SİLAHLAR FORA – GUNS AKIMBO Film İncelemesi

Herkese merhaba, Guns Akimbo film değerlendirme yazımız ile karşınızdayız. Bu yazımız biraz daha kişisel bir bakış olacak, o yüzden birinci çoğul şahıstan birinci tekil şahısa geçmek üzereyiz. Daha çok önceki deneyimlerim ve zevklerim üzerinden birkaç şey söyleyeceğim için klasik bir film inceleme yazısı beklemeyin. Başlayalım:

Daniel Radcliffe‘ın başrolünü üstlendiği, Samara Weaving‘in ise çok tatmin edici bir yardımcı karakter performansı sergilediği, aslen bir görsel efekt uzmanı olan yönetmen Jason Lei Howden‘ın yeni filmi Silahlar Fora dünya genelinde en geç vizyonunu ülkemizde yaptı. 2019 sonları ile 2020 başlarında başlarında ilk gösterimlerini yapan film 11 Eylül’de Türkiye sinemalarında yerini aldı, aslında internet’te de bulabileceğiniz filmi, ilk görselleri ve fragmanı gelmeye başladığından beri merakla beklediğim ve aksiyon sekanslarını beyaz perdede deneyimlemek istediğim için sinemada izledim ve Weaving’in oynadığı Nix karakterinin aksiyon sahnelerini dev ekranda izlediğim için epey mutluyum.

Guns Akimbo son zamanlarda izlediğim en popcorn filmdi; keyifli ve aksiyonu bol. Film konusu ve karakterleri itibariyle epey manyak ve bu sayede de bana gayet hitap etti. Boş vakitlerini internet trollerini trolleyerek geçiren Miles (Daniel Radcliffe) bir gün Skizm adlı gerçek hayatta insanları birbirleriyle ölümüne dövüştürürken bunu internet’te canlı yayınlayan bir oluşumun eline düşer ve hiç istemese de bu organizasyonun bir dövüşçüsü olur ve tam gaz aksiyon başlar.

Nix

Samara Weaving’in yer aldığı bir filmi ilk defa izlesem de bu filmdeki karakteri o kadar etkileyici ki bir anda favori oyuncularımdan biri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle filmin ilk yarısında aksiyonun odak noktasında bulunan ve filmin başlangıcında filme çok hızlı girmemizi sağlayan Nix (Weaving) herhangi bir filmde izlediğim en ”badass” karakterler arasındaki yerini  aldı. Hatta önümüzdeki günlerde yazmayı düşündüğümüz Hollywood Filmlerinin En ”Belalı” Kadın Karakterleri yazı serimizin ikincisi için en başta düşündüğümüz karakterlerden, bu listenin tetikleyicisi de diyebiliriz.

Nix’i sizin için biraz tanımlamam gerekirse popüler video oyun League of Legends’tan Jinx (adından silah kullanıma kadar benzer) ile Margot Robbie’nin Harley Quinn‘inin (oyuncunun tipinden karakterin çılgınlığına kadar benzer) karışımı gibi bir karakter olduğunu söyleyebilirim popüler ve izleyince hak vereceğiniz, altı dolu bir tanımlama ile. Karakterimiz aynı zamanda The Dead Weather adlı alternatif rock grubunun popüler şarkısı Treat Me Like Your Mother‘ın klibinden fırlamış gibi duruyor. Bu karakterin aksiyon içinde yer aldığı sahnelerin tamamı o kadar gaz ki karakter sırf filmin sahnelerini gazlamak için yazılmış gibi.

Daniel Radcliffe’in dünya çapında bilinen Harry Potter serisinden sonra kariyerine verdiği yönden çok memnunum. Daha küçük çaplı ve bağımsız yapımlarda yer almayı tercih eden Radcliffe’in yer aldığı yapımlardan bir ölüyü ”canlandırdığı” Swiss Army Man, 2016 yılından favori filmlerimden biriydi. İki sezonu bulunan Miracle Workers adlı dizisi de özellikle ikinci sezonu ile parlıyor. Yer aldığı Jungle (2017) adlı biyografi türündeki film de epey ilginçti.

Miles

Filme dönecek olursak müziklerden bahsetmemek olmaz. Müzik tarihine damga vurmuş You Spin Me Round (Like a Record), Ballroom Blitz gibi parçaların 3Teeth tarafından aksiyon sahnelerine uygun yeniden yorumlanmış versiyonları o kadar moda sokuyor ki…

Tekrar tekrar izleyeceğiniz aksiyon sahneleri ile dolu yapım, bunları çekerken de FPS bakış açısı, dönen kamera hareketleri gibi farklı sayılabilecek teknikler kullanıyor. Silahlı çatışma sahneleri, araba takip sahneleri gibi tüm aksiyon klasiklerini barındıran yapım düştüğü klişelerin de farkında, filmin dış sesi de olan Miles karakterinin anlatımıyla bu görülebiliyor.

Devam filmleri gel(ebil)mesi için hikayenin devamı gel(ebil)ecek şekilde biten filmin bu çabasını kırmayarak sizi sinemalara Guns Akimbo izlemeye davet ediyor, Daniel Radcliffe’in aksiyon oyunculuğunu bir kez de izleme imkanı yaratmanızı istiyorum ki filmin gişesine katkı olsun ve devamını çeksinler.

Filme dair yorumlarımız bu şekildeydi. Siz Guns Akimbo izlediniz mi? İzleyenler filmi nasıl buldu, siz de benim kadar coştunuz mu yoksa sıradan bir yapım mıydı sizin için? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle ve diğer okuyucularla paylaşıp yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.