CREED – Farklı Bir Boks Filmi

Creed, Amerikada 18 Kasımda vizyona girdi, ülkemizde ise 8 Ocak’ta vizyona giriyor. Ama benim gibi büyük bir Rocky aşığı insan dayanamayıp malum sitelerden izledim. Hakkını yemeyeyim ama sinemada tekrar izleyeceğim.

Aslında Rocky filmlerini herkes vurdulu, kırdılı, dövüşlü bir film olarak zanneder fakat değildir. Bunlardan öte bir felsefesi vardır. Rocky, hayatın gerçeklerini anlatan bir film olmuştur. Bizlere azimli olmayı, ne zaman ve nerde olursa olsun hiç yılmamayı öğretmiştir. En önemlisi ise manevi değerlerin önemini vurgular.

Bu sene boks filmleri açısından gayet iyiydi diyebiliriz. Southpaw fena değildi ama Creed’in benim için yeri başka.

Filme başlarken biraz ön yargılıydım boks draması ve tipik şeyler görüceğimi düşündüm ama Rocky filmlerini izleyerek büyümüş birisi olarak çok eğlendiğimi söylebilirim. Filmin yönetmenliğini Fugitive Station‘dan tanıdığımız Ryan Coogler yapmış ve aynı filmin başrol oyuncusu Michael B. Jordan, Creed filminde de başrolde ve gayet iyi iş çıkarmışlar.

Eğer hiçbir Rocky filmini izlemediyseniz bir şey kaybetmiş değilsiniz Creed’i izlerken ama eğer izlediyseniz ve bir Rocky hayranıysanız gerçekten filmi izlerken mest olabilirsiniz.

Filmin konusuna gelirsek Rocky’nin başlarda rakibi sonra arkadaşı ve antrenörü olan Apollo Creed’in oğlunun boksör olması ve Rocky’ye onu eğitmesi için gelmesi. Film aşına olduğumuz karakterler ve mekanlarda geçiyor.

Yönetmenin ve filmin iyi yaptığı şeylerden birisi filmde olan dövüş sahnelerinden birisinin tek kamera ve tek çekimde çekilmiş olması, gerçek zamanlı olarak, gerçekten öyle midir bilmiyorum ama görsel olarak müthiş. Fragmanda da gördüğümüz Michael B. Jordan’ın yere düşme sahnesi bunlardan birisi açık şekilde Steadicam kullanılmış Rocky’nin ilk filminin Oscar kazanmasına büyük katkıda bulunan, sinematografik açıdan devrim yaratan Steadicam teknolojisi bu filmde de fazlasıyla bulunuyor.

Michael B. Jordan’ı gerçekten de Apollo Creed’i canlandıran Carl Weathers’e benzettiğimi söyleyebilirim.

Küçük ayrıntılar yüzünüzü güldürebilir örneğin filmin başında çıkan MGM logosundaki aslanın gözüne odaklanması Rocky’nin efsane şarkısı Eye of The Tiger’a gönderme yapması gibi küçük göndermeler bulunuyor.

Eski anılara oldukça dokunulmuş ikonik sahneler yeniden günümüze göre yorumlanmış.

Stallone belki de kariyerinin en iyi oyunculuğunu sergilemiş diyebilirim ki, hakkında Oscar söylentileri çıkması beni doğrular nitelikte.

Müziklere gelince Rocky’nin ikonikleşmiş müzikleri bu filmde de var ve gerçekten müzikler inanılmaz çoktan playlist’imde yerini aldılar bile.

Umarım Creed tek bu filmle sınırlı kalmaz ve seri haline gelir. Film sanki bir serinin başlangıcıymış havasını bende çoktan yarattı diyebilirim.

Eğer bir Rocky hayranıysanız durmayın filmi izleyin değilseniz hemen Rocky serisini izleyin ardından Creed’i izleyin pişman olmazsınız.