COLOMBIANA | Kolombiyalı İntikam Meleği


Bu hafta sizlere çok da eski olmayan ama aksiyonu hiç düşmeyen bir aksiyon/gerilim filmi tanıtacağım. “Colombiana”
2011 yapımı bu Fransız filminin senaryosu ve yapımcılığı Luc Besson‘a aitken filmin yönetmenliğini ise Olivier Megaton yapmıştır. “Colombiana“, Kolombiyalı bir kadın anlamına gelir.
Filmde Zoe Saldana, Michael Vartan, Cliff Curtis, Lennie James, Callum Blue ve Jordi Mollà gibi kaliteli oyuncular da yer almakta.


Colombiana Film Konusu

Ortada hiçbir şey yokmuşcasına birbirine birbirini ne kadar sevdiğini söyleyen iki adam vardır. Biri diğerine bir disk verir ve gider. Evine vardığındaysa -en fazla on dakika içinde ayrılmamız gerek- der ailesine ama bu süre yeterli bile değildir ve baskın yerler. Küçük kız (Cataleya) dışarıdan gelen sesler kesildiğinde ailesinin öldüğünü ve sıranın kendisine geldiğini anlar tabi ama çok sakindir. Bir adam gelir ve babasının ona verdiği şeyi ister o ise onca adamı atlatıp kaçar. Bayağı bir kovalamacanın ardından konsolosluğa sığınan kız, babasının ona verdiği hafıza kartını onlara verir çünkü bu onun ülkeden çıkış biletidir.

Chicago’ya amcasının yanına gitmeyi amaçlayan kız, ajanlara bile pabucunu ters giydirir. Amcasını bulduğunda artık güvende olduğunu biliyordur. başına gelenler, o heriflerin yanına kar mı kalacaktır peki. Amcasına direkt olarak -ben katil olmak istiyorum- der. Tam bu olaydan 15 yıl sonraya gittiğimizde ise karşımızda iyi eğitimli, karda yürüyüp izini belli etmeyen bir Cataleya (Zoe Saldana) görüyoruz ve bu da asıl maceranın tam da şimdi başladığını gösteriyor bize…


MERAKLI GERÇEK

Zoe Saldana Marvel filmlerinden önce tanınmıyor olmasına rağmen kaliteli bir oyuncu. Vücudunu ve oyunculuğunu çok beğendiğim biridir kendisi. Bir de kadınlara adam öldürmek daha yakışıyor ya da estetik duruyor diye bu filmde onu aşırı beğenmiş de olabilirim. 🙂 Gerek silahlı olan sahneler, gerekse de kovalamaca sahneleri benim için yeterince doyurucuydu. Filmde zeka pırıltıları görmek de mümkün ve bunun için Luc Besson‘a teşekkürü bir borç biliyoruz. “İnsanları aksiyonla boğmayalım” deyip ucundan aşk da koymuşlar ama genel olarak intikam odaklı dönüyor. Aslında bu kadınla iyi bir ajan filmi de çekilebilirmiş. Çünkü suikast işlerinde çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Gişede biraz hayal kırıklığı yaratmış filmin emekçilerine ama Marvel veba gibi sinema sektörünü sarmaya başladığı için özgün şeylerin değeri pek de bilinmiyordu zaten ondan şaşırmadım. Ben de Marvelcıyım ama sinema sektörünü resmen bir çöküşe götürdü. Ya çizgi roman uyarlamaları çekiliyor ya da eskiden tutulmuş olan filmlerin devamları. Sıfırdan bir şeyler yaratma eskilerde kaldı. Eskilere hayranlığımın nedeni de bu. Şimdiden iyi seyirler…