En İyi Hapishane Filmleri | Demir Parmaklıklar Ardını Anlatan En İyi 20 Film

Hayatını bir mahkum olarak geçirmekte olan insanların hayatlarından kesitler gördüğümüz hapishane filmleri içinde adını sinema tarihinde başarılı şekilde yazdırmış olanlar vardır. Canınız bir hapishane filmi izlemek istiyor ama hangisini izleyeceğine karar veremiyorsanız bu listemizin faydası dokunabilir.

1- The Shawshank Redemption (1994)

Filmde, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesi ön plandadıe. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanacak ve ömür boyu hapis cezası alacaktır. Hapishane filmleri arasında en başarılıları arasında sayılabilecek bir yapımdır.

2- Escape from Alcatraz (1979)

Kaçılması imkansız olan Alcatraz Hapishanesi’nden kaçmayı başaran 3 suçlunun gerçek hikayesini anlatan film, J. Campbell Bruce’un kitabındandır. Çekildiği tarihe bakılmadan izlenmesi gereken çok güzel bir filmdir.

3-Papillon (2017)

Hapishane filmleri arasında oldukça etkileyici bir film olan Papillon, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Charriere, küçük suçlara bulaşmış birisidir. Ancak aldığı bu haksız ceza sebebiyle Fransa’nın kötü ünüyle tanınmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye gitmesiyle olaylar başlayacaktır.

4- The Last Castle (2001)

General Irvin, saygıdeğer bir askerdir. Bir gün hiç hak etmemesine rağmen güvenlikli bir hapishanede olacaktır. Albay Winter ise Irvin’in kapatıldığı hapishanenin müdürüdür. Mahkumları ıslah edebilmek için oldukça sert metotlar benimsemiştir.

5- The Green Mile (1999)

Film, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü içermektedir. Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Hapishane filmleri arasında belki de en popüleri diyebileceğimiz yapım The Green Mile’dır.

6- Escape Plan (2013)

Kendi tasarladığı hapishanede şimdilerde mahkum olarak yer alan Ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır. Bu yolda hapishanenin en saygı duyulan mahkumlarından olan gizemli Emil ile beraber hareket edecektir.

7- Celda 211 (2009)

Juan bilinci kapalı halde hücrede yatarken hapishanede bir ayaklanma patlak verir. Ayıldığında güç bir durumla karşı karşıyadır. Hayatta kalmak için mahkûm rolü oynamak zorundadır.

8- A Prophet (2009)

6 yıllık cezasını çekmek üzere hapishaneye giren Djabena, hayata karşı geç kalmış bir adamdır. Okuması ve yazması yoktur. Henüz 19 yaşının sonunda, diğer mahkumlara göre oldukça zayıf bir haldedir. Hapishane filmleri arasında farklı bir yere sahip bir yapımdır.

9- American History X (1998)

Filmde, öldürülen babasının intikamını almaya çalışan bir gencin hikayesini içermektedir.. Babasının uyuşturucu satıcısı bir siyahi tarafından öldürülmesinden sonra Derek, faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir.

10- Felon (2008)

Film, evine zorla giren bir adamı öldürdüğü için hapse giren bir aile babasının sert hapishane hayatıyla mücadelesini konu alıyor.

11- The Rock (1996)

Bir grup asi deniz komandosu, kimyasal silahlarla birlikte Alcatraz adasını ele geçirir ve turistleri rehin alırlar. Liderleri eski bir savaş kahramanı generaldir. Gizli operasyonlarda ölen askerlerin ailelerine ödenmek üzere 100 milyon dolar fidye isterler.

12- Cool Hand Luke (1967)

Savaş gazisi Luke Jackson, işlediği önemsiz bir savaş suçundan 2 yıllık hapse girer. Hapiste, Dragline ile tanışır. Luke, hapishanenin yeni patronu olma yönünde önemli adımlar atmaktadır. Artık hapisten kaçmaya çalışmanın vakti gelmiş de geçiyordur.

13- The Great Escape (1963)

Alman askerleri bu kamptan çıkmalarının imkansız olduğunu defalarca belirtseler de bir İngiliz asker, hendek kazıcısı ve usta bir hırsızdan oluşan ekip, imkansızı gerçekleştirmeye çalışacaklardır. Ancak sorun sadece kamptan çıkmış olabilmek değildir.

14- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Film, Jack Nicholson’ın oyunculukta destan yazdığı muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği. Filmde, tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle’ın dramı anlatılıyor. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

15- Le trou (1960)

Hapishane filmleri arasındaki en eski yapım Le trou. Karısını öldürmeye teşebbüs suçundan hüküm giymiş ve mahkemesini bekleyen bir mahkum olan Claude Gaspard, başka bir hücreye transfer edilince bu hücrede tanıştığı mahkumların hapishaneden kaçma planlarının olduğunu öğrenir.

16- Shot Caller (2017)

Jacob Harlon sevecen bir aile babasıdır. Ancak içkiliyken araba kullanıp kaza yapar ve yolcunun ölümüne sebep olur. Maksimum güvenlik cezaevine geldiğinde kısa sürede şiddetle yüz yüze kalır. Jacob, hapishanede önemli bir kişi haline gelir.

17- Animal Factory (2000)

Hapse giren Ron’un en büyük korkusu tecavüze uğramaktır. Korunmak için hapishaneyi kendi krallığı gibi idare eden bir başka mahkuma sığınır. Zaman içinde Earl’ün gerçek yüzünü görmeye başlayan Ron, asıl korkması gerektiği kişinin o olduğunu anlar.

hapishane filmleri

18- Hunger (2008)

Diyalogsuz sahnelerin vuruculuğu ile başlayan film, tüm filme yayılan dehşetli gerçeklik duygusu ile izleyeni kavrıyor. Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor.

19- Starred Up (2013)

Filmde, şiddet olaylarına karıştığı için çocuk hapishanesine düşen fakat kısa sürede şiddete duyduğu şaşırtıcı eğilim nedeniyle yetişkin bölümüne transfer edilen Oliver’ın hikayesi anlatılıyor.

20- Das Experiment (2001)

Bilim insanları insanların içgüdüsel dürtülerini ölçebilmek için bir deney kurgularlar. Deneye göre 8 kişi gardiyan, 12 kişi tutuklu olarak yalancı bir hapishaneye alınırlar. Gardiyanlar, gardiyan rolünü; mahkumlar ise mahkum rolünü oynayacaklardır. Hapishane filmleri arasındaki en farklı yapımlardan biri de budur.

Peki sizin hapishane filmleri içinde sevdiğiniz ama listede göremedikleriniz var mı?
Yorumda bulunursanız seviniriz.

Bu listemize de göz atmak isteyebilirsiniz: Sistem Karşıtı Filmler