DOCTOR WHO | Son Sezonlar ve 13. Sezon Beklentileri

Tüm zamanların en uzun soluklu ve en iyi bilim kurgu dizilerinden Doctor Who, 13.sezonuyla 31 Ekim tarihinde kaldığı yerden devam ediyor. Bu sezonun en ilginç yanı ise önceki sezonların episodik temasının yerine, sezonu kapsayan bir hikâyeyle karşımıza çıkacak olması. Bir de gelecek olan özel bölümleri saymazsak 13. Doctor’un son sezonu olacak. Steven Moffat döneminin ardından baş yazar olan Chris Chibnall’ın dönemi, eski sezonlarla karşılaştırıldığında fazla beğenilen bölümlere sahip değildi. Ancak 12.sezonda Zamansız Çocuk hikâyesi dizideki merakı ve gizemi arttırmayı başarmıştı. En azından benim için öyleydi. O halde son sezonlarda yapılan yanlışlardan ve yeni sezondan beklentilerimden kısaca bahsedeyim.

Kötü bir Moffat Sezonundan Sonra Yeni Bir Umut Arayışı – Doctor Who

Steven Moffat Doctor Who’nun çok iyi bölümlerini yazmış bir yazardır. Matt Smith döneminde ve Peter Capaldi’li 9.sezonda harikaydı. Ayrıca adamın elinden Heaven Sent gibi şaheser bir bölüm çıktı. Ancak bunu yazabilen Moffat, dizinin en kötü bölümlerini de yazmayı başardı. Clara karakterini dizinin önüne geçiren Moffat, o gittikten sonra da Doctor’un karakterine yakışmayacak şeyler yazıyordu. Özellikle 1 ve 12’nin karşılaştığı özel bölüm çok kötü bir bölümdü. Hikâye olarak pek bir yere bağlanmamasının yanı sıra 1.Doctor’da 1960’ların kültürel özeliiklerine sahip sıradan ihtiyar bir İngiliz adamı gibiydi. Oysa dizinin 1960’larda yayınlandığı dönemde bile 1.Doctor çağın ötesinde bir uzaylı gibi davranıyordu. Yani olması gerektiği gibi. Ancak o giderken, bunu da kötü işleyerek diziye veda etmişti. Bütün bunlardan sıkılan çoğu seyirciler Doctor Who’da yeni bir başlangıç için oldukça hevesliydi. Ancak Chris Chibnall beklentileri ne yazık ki karşılayamadı.

PASADENA, CA – JANUARY 20: Co-Creator/Writer and Executive Producer Steven Moffat speaks onstage during the ‘Masterpiece/Sherlock, Season 3’ panel discussion at the PBS portion of the 2014 Winter Television Critics Association tour at Langham Hotel on January 20, 2014 in Pasadena, California. (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)
Programme Name: Doctor Who Series 11 – TX: n/a – Episode: n/a (No. 1) – Picture Shows: Chris Chibnall – Doctor Who, Showrunner – (C) BBC / BBC Studios – Photographer: Ben Blackall

Doctor ve Yol Arkadaşları

Bir kesim 13.Doctor’un kadın olması yüzünden diziyi eleştirse bile ben sorunun Doctor yüzünden olduğunu düşünmüyorum. Bence Jodie Whittaker Doctor rolünü iyi oynayan bir oyuncu. Ayrıca bu karakter rejenerasyon geçiren bir uzaylı. Yani cinsiyetinin pek önemi olmamalı. Ancak ona verilen senaryolar yüzünden diğer Doctor’ların gerisinde kalıyordu. Bütün bunlara rağmen onun Doctor’unu izlemek zevkliydi. Fakat aynısını yol arkadaşları için pek söyleyemeyeceğim. Yol arkadaşları derinliksiz ve Doctor’un yanında durmak dışında pek bir işe yaramayan kişilerden oluşuyordu. Belki içlerindeki en zevkli olan Graham karakteriydi ama o da yeterli değildi bana göre. Yine de bu sezon Graham karakterini göremeyecek olmamız biraz üzücü. Umarım yeni katılan yol arkadaşları daha iyi yazılmış karakterler olur. Rose, Martha ve Amy gibi yol arkadaşlarını mumla arıyorum çünkü. Bu arada yeni sezonda John Bishop’ı yeni yol arkadaşı Dan Lewis olarak izleyeceğiz. Ayrıca uzay pilotu Vinder rolünde Jacob Anderson da yeni karakterlerden biri olacak.

doctor who

Son Sezonlarda Bölümlerin İşlenişi

Dediğim gibi karakterler fazla yüzeysel ve bölümlerde anlatılan olaylar da fazla ilgi çekici olmadan işleniyordu. Her ne kadar Rosa Parks, Nicola Tesla, Marry Shelley gibi önemli kişilerin dönemlerine gitseler bile tarihi dönem hikâyelerinin çoğu bana göre sıkıcı işleniyordu. Uzay hikâyeleri de fazla ilgi çekici sayılmazdı. Özellikle 11. sezon bana göre modern serinin en sıkıcı sezonuydu. 12.sezonda da sıkıcı bölümler olsa bile bir öncekine göre daha iyi olduğunu söylemem gerekir. Özellikle Master’ın hikâyeye dahil oluşu ve Zamansız Çocuk hikâyesi diziyi zevkli yapan kısımlardı.

Öte yandan bazılarına göre Master’ın oyuncusu iyi bir Master değildi. Ayrıca Zamansız Çocuk hikâyesinin Doctor Who’nun temelinde önemli bir değişiklik yapması yüzünden saçma karşılayanlar olmuştu. Fakat ben onlara katılmıyorum. Bana göre bu Master modern serinin en eğlenceli Master’ı olabilir. Master hakkındaki tek soru işaretim 10. sezon finalinden sonra nasıl hayatta kaldığı hakkında. Ayrıca Zamansız Çocuk hikâyesi de bence diziye canlılık katan önemli bir değişiklik. Doctor Who yıllardır kendi içinde önemli değişiklikler yapan bir diziydi zaten. Savaş Doktor’u hikâyesi de bunlardan biriydi. Önemli olan değişiklikleri hikâyeye güzel yedirebilmeleri. 12.sezonda da bunu güzel yaptığını düşünüyorum.

doctor who

Yeni sezon Beklentilerim – Doctor Who 13. Sezon

Bu sezon tanıtımlarından da anlaşılacağı üzere Doctor büyük bir maceraya çıkıyor. Yeni sezonda en merak ettiğim Ağlayan Melekler’in nasıl işlenecek olması. Ayrıca diziye yeni karakterler de dahil olacak. Umarım daha derinlikli ve hikâyede daha işlevli karakterler görürüz. Bunun yanı sıra ellerinde Zamansız Çocuk gibi çok önemli bir hikâye bulunmakta. Bu konuyu daha fazla devam ettirerek Doctor’un geçmişi ve kökenleri konusunda daha da derine inebilirler. Öte yandan bana soracak olursanız Doctor Who paralel evrenler konusunu yeniden işlerse bence çok güzel olur. Bu konuyu en son David Tennant’lı bölümlerde Rose’a veda ettiğimiz sırada görmüştük. Son zamanların trendi olan paralel evrenler konusunu Doctor Who’da görür müyüz merak ediyorum. Elbette paralel evrenler temasının işlenmesi benim bireysel fikrim. Bunu yaparlar mı bilmem. Yaparlarsa ilginç olur diye düşünüyorum. Neyse bunlar detay konular. Benim esas istediğim şey güzel ve kaliteli bir Doctor Who sezonu izlemek. Hikâyeyi nasıl işlemek istedikleri kendilerine kalmış. Umarım 6 bölümlük hikâyeyi Chris Chibnall doldurma bölüm olmayacak şekilde güzel işlemiştir.

doctor who

Son Notlar

13. sezon Chris Chibnall ve Jodie Whittaker’ın son sezonu olacak. Özel bölümlerden sonra da Jodie Whittaker’a veda edeceğiz ve yerine bambaşka bir Doctor gelecek ardından yeni bir dönem başlayacak. Yeni başyazarımız ise eski sezonlardan da tanıdığımız Russel T. Davies. 60.yıl özel bölümünde ilk hikâyesini yazacak olan Davies’in Doctor Who dizisini yeniden eski günlerine döndüreceğini düşünüyorum. Ancak o döndürmeden 13. sezonda da eski tadı alsak hiç de fena olmaz.

25 yaşında hayal sever bir gencim.