PENNY DREADFUL: Bir Londra Korku Draması

Geçen yılın iyi çıkış yapan dizilerinden biriydi Penny Dreadful. True Blood sona erdikten sonra yerini bir nebze de doldurmak için bu diziyi izlemeye başlayanlar olmuştur eminim. Ama True Blood’ un ilk sezonunun etkisini yarattı mı bu dizi, tartışılır. Yine de korku dizilerine meraklı, karanlık atmosferli dizilerden hoşlanan izleyicileri bir nebze de olsa tatmin edebilir.

Penny Dreadful

Dizi, Lucifer’ ın ele geçirmek istediği histerik bir medyum ve çevresinde dönen iç sıkıcı, korku dolu hikayesini konu alıyor. Dizi boyunca; geçmişten bugüne dek popüler  olan korku karakterleri bir geçiş töreni sergiliyor. Diziyi bu özelliği itibariyle ‘’ The League of Extraordinary Gentlemen’’ adlı filme benzetiyorum. Her ilgi çekici korku karakterinden biraz kat ve karıştır. Ortaya çıkan sonuç  da seyirci beğenisiyle doğru orantılı.

Penny Dreadful

Oyunculuklara gelirsek; Victorian tarzı giysileriyle arz-ı endam eden medyum Vanessa Ives’ ı canlandıran Eva Green rolünü iyi kotarıyor her zamanki gibi. Josh Harnett  da ustalığı ve karizmasıyla kaliteli bir yıllanmış şarabı anımsatıyor. Timothy Dalton da tecrübesiyle rolünün adamı olduğunu kanıtlıyor. Bence oyunculuklarda problem yok ama senaryo daha keyif verici olabilir diye düşünüyorum. İlk sezon itibariyle Ives’ ın oldukça uzatılan sahneleri beni çok sıkmıştı. 2. Sezondan beklentim çok bu açıdan. Dizi başlayalı 3 hafta oldu. Ben yine de ümitliyim; umarım bu sezon gereksiz yere uzatılmış sahnelerle daha az karşılaşırız ve bitmesini hiç istemediğimiz efsanevi bir dizi olur Penny Dreadful.

Ülkü Kayabaş
Fanzade.com editörü