PENNY DREADFUL: Bir Londra Korku Draması – Dizi İncelemesi

Geçen yılın iyi çıkış yapan dizilerinden biriydi Penny Dreadful. True Blood sona erdikten sonra yerini bir nebze de doldurmak için bu diziyi izlemeye başlayanlar olmuştur eminim. Ama True Blood’ın ilk sezonunun etkisini yarattı mı bu dizi, tartışılır. Yine de korku dizilerine meraklı, karanlık atmosferli dizilerden hoşlanan izleyicileri bir nebze de olsa tatmin edebilir.

Penny Dreadful

Dizinin Konusu Nedir?

Dizi, Lucifer’ ın ele geçirmek istediği histerik bir medyum ve çevresinde dönen iç sıkıcı, korku dolu hikayesini konu alıyor. Dizi boyunca; geçmişten bugüne dek popüler  olan korku karakterleri bir geçiş töreni sergiliyor. Diziyi bu özelliği itibariyle “The League of Extraordinary Gentlemen” adlı filme benzetiyorum. Her ilgi çekici korku karakterinden biraz kat ve karıştır. Ortaya çıkan sonuç  da seyirci beğenisiyle doğru orantılı.

Penny Dreadful

Oyuncular

Oyunculuklara gelirsek; Victorian tarzı giysileriyle arz-ı endam eden medyum Vanessa Ives’ ı canlandıran Eva Green rolünü iyi kotarıyor her zamanki gibi. Josh Harnett  da ustalığı ve karizmasıyla kaliteli bir yıllanmış şarabı anımsatıyor. Timothy Dalton da tecrübesiyle rolünün adamı olduğunu kanıtlıyor. Bence oyunculuklarda problem yok ama senaryo daha keyif verici olabilir diye düşünüyorum. İlk sezon itibariyle Ives’ ın oldukça uzatılan sahneleri beni çok sıkmıştı. 2. Sezondan beklentim çok bu açıdan. Dizi başlayalı 3 hafta oldu. Ben yine de ümitliyim; umarım bu sezon gereksiz yere uzatılmış sahnelerle daha az karşılaşırız ve bitmesini hiç istemediğimiz efsanevi bir dizi olur Penny Dreadful.

Penny Dreadful John Logan tarafından, Showtime ve Sky Atlantic kanallarının işbirliğiyle hazırlanan korku-drama tarzındaki Britanyalı-Amerikan dizisidir. Dizi birkaç Amerikan ve Birleşik Krallık ülkesinde yayınlanmak için planlansa da sonunda Showtime ve Sky Atlantic kanallarında yayınlanmaya başlamıştır. Prömiyeri 9 Mart 2014’te South by Southwest film festivalinde yapılan dizinin ilk bölümü 11 Mayıs 2014 tarihinde Showtime kanalında yayınlanmıştır. İlk sezon 8 bölüm yayınlandıktan sonra sezon arası verdi.

Siz Penny Dreadful dizisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dizi incelemelerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Fanzade.com editörü