Agents of SHIELD 6. Sezon 5. Bölüm İncelemesi

Agents of SHIELD bir haftalık aranın ardından The Other Thing isimli bölümle ekranlara geri döndü. Sezonun ilk 4 bölümü çok keyifli bir seyirlik sunarken bir yandan da beklentilerimi çok yüksek bir yere çekmişti. Bu bölüm beklentileri yukarıya taşımadı belki ama beklediğimiz şeylere dair ufak ufak ve bence tatmin edici cevaplar almaya başladık. SPOILER uyarımızı da yaptıktan sonra Agents of SHIELD 6. Sezon 5. Bölüm detaylarına geçelim.

Sarge, Coulson ve May

 

Bölüm Tahiti sahneleri ile açıldı. Bu sezon ilk kez Coulson karakterini görmenin mutluluğunu yaşadık. Açıkçası Tahiti sahneleri fan service (ki, bununla ilgili bir şikayetim yok) geldi bana tümüyle. Bir replik dışında: ‘Birilerinin rüyası diğerlerinin kabusu’.  Bu repliği hem Coulson’un hem de Sarge’ün söylemesinin illa ki altında yatan bir sebep vardır. 2. Bölüm yazımda Sarge ve ekibinin paralel evrenden gelme, Skrull olma veya paralel evrenden gelen Skrull’lar olma ihtimalleri var ama ben bunlardan birinin olmasını istemem demiştim ve hatta böyle olmayacağını iddia etmiştim. Kesin olmasa da büyük ihtimalle iddiamın doğru çıkmasının havasını atmak istedim, teşekkürler.

Şaka bir yana, 2. Bölüme dönmemin asıl sebebi o bölümde Pax’in Sarge’e sorduğu ‘eski hayatını özlemiyor musun?’ sorusu. Sıradan bir soru da olabilir ama altını çizmekte fayda var demiştim. Ve bu bölümde May de benzer sorular soruyor ve Sarge yine konuşmuyor. Bu da Coulson ile Sarge arasında bir bağ çıkacağının sinyallerini veriyor bana ve merakla takip ediyorum. Tabii diğer yandan Sarge’ün ve ekibinin davranışlarının sebebini öğrendik ve siyahtan beyaza olmasa da griye çekildi bu karakterler. Bu bölüme kadar uzaydaki hikaye ve Sarge ve SHIELD karşılaşması şeklinde iki koldan devam eden hikaye anlatısında ilk kol ikiye bölündü: Sarge ve Coulson arasındaki bağlantı ve Sarge’ün peşinde olduğu parazit kuşlar ve arkasındakiler.

Agents of SHIELD 6. Sezon 5. Bölüm
Agents of SHIELD 6. Sezon 5. Bölüm

Monolit Meselesi

Diğer tarafta da işler ilginç bir hal almaya başladı. Fitz’in kimin kaçırdığını öğrendik ve diziye Altarah isminde yeni bir Chronicom dahil oldu. Chronicom’ların gezegenlerinin yok olduğunu ve zamanda yolculuk için bizimkilerin peşine düştüklerini öğrenmiş olduk.  Enoch’un Altarah’a verdiği bilgiler ve yapılan pazarlıklar sonucu Fitz ve Jemma zaman makinesi icat etmek için Chronicom’ların yanında kaldı ve Daisy ekibi alıp dünyaya geri döndü. Bu sezon Monolit’lerin sırrını öğrenmemiz yüksek bir ihtimal bence. Çünkü bölüm içinde Jemma’nın da söylediği gibi yaptıkları zaman yolculuğu monolit sayesinde olmuştu. Diğer monolit ile uzay yolculuğu yaptıkalarını da 3. Sezonda görmüştük. Geriye kalan son monolit ise bu bölümde odak noktasına geldi: parazit kuşlarla benzer yapıya sahip. Açıkçası elde çok bir veri olmadığı için fazla atıp tutmak, teori üretmek istemiyorum.

Sadece bu sezonun elini korkak oynamaması, yüksek beklentiler yaratması beni çok mutlu ediyor şimdilik. Ama bunun iki sonuca çıkma ihtimali var. Ya her şey çok güzel bir şekilde bağlanıp dizinin en iyi sezonlarından biri olur ya da tatmin edici bir son yazılamaz ve büyük hayal kırıklığı yaratır. Ama bu dizinin kredisi bende büyük. O yüzden ilk ihtimale sarılmaya devam etmek istiyorum

Sizler bölümü nasıl buldunuz? Sezonun gidişatından memnum musunuz? Sarge ve Coulson bağlantısı veya monolit taşları ile ilgili sizin bir teoriniz var mı?