AGENTS OF S.H.I.E.L.D. 5. Sezon Finali İncelemesi / Son

Biz severlerini korkuda bırakan dizinin yeni sezonunun çıkıp çıkmayacağı çok tartışılıyordu. Bu hafta sezon onayı alan AGENTS OF S.H.I.E.LD. hepimizi sevindirdi. Sezon finali ise diğer sezon finallerine göre farklıydı. Akıllarda soru ve teori üretecek bir şey bırakmadan bitirdiler. Bunun sebebini ise dizinin geç sezon onayı almasına veriyorum. Fazla gözüme batmadı, hatta beğendim de denebilir bu olayı. Dilerseniz incelemeye geçelim.

Mack, Yo-Yo

Geçen bölüm olduğu gibi kırkayak serumu hakkındaki sorunla başlıyoruz. Ya insanlık kurtarılacak ya da Philip J. Coulson. Bu konu gerçekten ekibimizi de seyircileri de büyük bir ikilemde bırakıyor. Tartışan ekibimize daha fazla dayanamayan May büyük bir sorumluluk alıp Odium’u parçalıyor. Yo-Yo’nun bu olaya gerçekten yıkıldığını görüyoruz. Bu sırada Graviton’un (Talbot) Gravitonium için Chicago’ya indiğini görüyoruz. Bu sahnelerde uygulanan tekniği beğendim. Daisy’nin ise yeni lider olarak Mack’i seçtiğini görüyoruz. Bu kararı çok doğru buluyorum. Sonunda beklenilen oluyor ve S.H.I.E.L.D. tekrardan açığa çıkıyor!

AGENTS OF S.H.I.E.L.D. 5. Sezon
Quake(Daisy Johnson)

Yeni ekip liderimiz Mack herkesi görevlendirdikten sonra iş başı yapılıyor. Quinjet’te kalan Coulson ise Daisy’ye kırkayak serumunu almadığını itiraf ediyor. Ona Talbot’ın askeri yönüne yönelmesini ve onu doğru tarafa çekmesini söylüyor. Uzay gemisinde olan Fitz ve May ise Mack ile Robin’in annesini kurtarıyor. Bu sırada Daisy ile Graviton’un sahnelerini izliyoruz. Kurgu ekibini gerçekten tebrik ediyorum. Bölümün efektleri çok başarılıydı. Hiç göze batmadı. Sahneye dönmek gerekirse tam oldu derken Graviton’un tekrardan büyük gücüne tanıklık ediyoruz. Graviton başarılı olacak derken bir de görüyoruz ki serumu Daisy almış ve o sırada kendi bedenine enjekte ediyor. Bu durumdan kurtulup Graviton’a öyle bir hamle yapıyor ki bir daha görmemek üzere uzayın derinliklerine uçuyor. Bir süper kötünün daha sonu…

May, Fitz, Mack

Gel gelelim bölümün belki de birçok seyirciyi ağlamaktan beter eden sahnesine. Tam her şey yolunda derken zekasıyla kendine hayran bırakan karakterimiz Fitz enkaz altında kalıyor. Ama ne enkaz. Bacaklarının kırılmış olduğunu düşünen Fitz aslında çok ağır bir yara alıyor. Bu sahnede iki oyuncumuzu da tebrik etmek lazım. O kadar güzel oynamışlar ki anlatılamaz. Zamanın sabit olmadığını ise bu ardı ardına gelen üç sahnede anlıyoruz(Robin ile annesi arasında geçen sahne/Quake’in Graviton’u uzaya fırlattığı sahne/Fitz’in öldüğü sahne). Fitz’in ölüm haberini vermeye gelen Mack’in çaresizliği ve Simmons’ın her şeyi anlayan yüz ifadesi ile oyuncuların profesyonelliğini tekrardan görmüş oluyoruz.

Evet sanırım bu sefer gerçekten Coulson‘a veda ediyoruz. Aslında incelemenin başında da söylediğim gibi bu bölüm net bir şekilde final olma niteliği taşıyor. Bu yüzden bir sonraki sezon hakkında hiçbir yorum yapamıyoruz. Kim bilir belki ilerki sezonda bir yolu bulunur ve Coulson tedavi edilir. Son sahnede de duygusallık ön plandaydı. Coulson ve diğerleri arasında geçen konuşmalar arkamızda bıraktığımız 5 sezonu özetler nitelikteydi. Bu sırada söylemeden geçmeyelim. Fitz öldü, evet. Fakat hatırlayabileceğiniz üzere geleceğe ekibimizi kurtarmak için uzun yoldan gitmek için kendi bedenini dondurmuştu. Zaman çizgisi değiştiğine göre gelecekte geçen hiçbir olay yaşanmamış oldu. Yani uzayın derinliklerinde bir yerde Fitz hala donmuş bir halde bekliyor. İlerki sezonda bu olaya kesinlikle değineceklerini düşünüyorum. Hatırlarsanız Jemma’yı monolith yutunca Fitz’in onu bulmak için ne kadar uğraştığını. Jemma’nın da aynı fedakarlığı yapacağından hiç şüphem yok.

Koskoca bir sezonu daha geride bıraktık. Sezonu genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Sezon finalini ise çok uygun buldum. Kendini git gide geliştiren dizimize yakışır bir bölümdü. Unutmadan 6.sezonun 2019 yazından önce gelmeyeceğini hatırlatalım. Siz bu bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Oyun ve sinema üzerine içeriklerle sizlerleyim.