Yazar MUSA MORİS FARHİ Vefat Etti!

  • Moris Farhi, iki çekilmemiş Doctor Who hikayesinin yazarı, 84 yaşında vefat etti. Moris Farhi bir kaç romanı bulunan bir Türk yazardır. Ama bundan daha fazlasını da yapmıştır. PEN International‘ın başkan yardımcılığı görevine gelmeden önce, tam 25 yıl boyunca baskıcı rejimler yüzünden zulme uğrayan ya da hapse atılan yazarların hakları için savaştı. 2001 yılında hizmetleri için Kraliçe tarafından MBE Nişan‘ı ile ödüllendirildi. Oldukça etkileyici bir yaşamı vardı.

Genel olarak önemli eserler vermiş olsa da  Doctor Who için oldukça az eser vermiştir. Hatta aslında yazdığı iki hikaye – Farewell, Great Macedon ve The Yellow Arc of Fragrance– de çekilmemiştir.

Ne var ki, bu iki hikaye her ne kadar küçük eserler olsalar da efsanevidirler. Özellikle Farewell, Great Macedon hikayesi, hayranlar arasında kulaktan kulağa dolanan ve merak edilen bir tanesi olmuştur. 2000 yılında Doctor Who Magazine bu hikayeye dair bilgileri gün yüzüne çıkardığında bu ilgi daha da artmıştı.

Bu hikaye daha sonra Big Finish Productions tarafından Lost Stories (Kayıp Hikayeler) proje grubu dahilinde sesli hikaye olarak yayınlanmıştır.

Edebiyat dünyasının ve Whovianların başı sağolsun.

Doctor who fanı, sinema sever