DOCTOR WHO’nun Noel Özel Bölümü Aslında Daha Uzun-muş

2017 Noel özel bölümü Twice Upon a Time klasik TARDIS‘i, 1. Doktoru ve 10. Gezegen olaylarını görmemiz ve 12. Doktor‘a veda edip, 13. Doktor‘a hoş geldin dememiz sebebiyle benim çok sevdiğim bölümlerden biri. Tam bir Noel eğlentisi… ama bölüm bazı şeylerin aslında daha da fazla olabileceği bir yapıya sahipti.

Eski yapımcı ve başyazar Steven Moffat bölüm için normalden daha fazla çekim yapıldığını ancak yayın süresi kısıtlaması sebebiyle neredeyse yarım saatlik bir kısmı kesmek zorunda kaldığını açıkladı.

Steven Moffat, artık BBC Books‘un kontrolünde olan yeni TARGET tarzı kitapların tanıtımını yapmak için katıldığı bir YouTube kanalında “Yarım saatlik bir bölümü kestik. Senarist Paul Cornell canice kısaltmalar yaptı. Çünkü bölüm hiç de bitiriyormuş gibi değildi.
Dizilerde sahnelerin kesilmesi alıştığımız, normal şeyler ve eski yürütücü yapımcı Davies için ise yarım saat fazla gelmiş olmalı.

Yarım saat mi?” diye sordu Davies.

Evet, Dunkirk’ten daha uzundu. Ve savaştan bahsediyorum, filmden değil” diye şakayla karışık bir cevap verdi Moffat.

“Normalde çok uzundu.”

Sonuç olarak Twice Upon a Time‘ın standart bir Noel özel bölümü olması beklenmekteydi. Ama ortada bir film çıkartabilecek malzeme var. İnşallah olur. 🙂

Bölümün DVDsinin yayınlanmasını ve silinen sahnelerin neler olduğu öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyor olacağım.