Bir Söylentiye İnansam, AGENT VENOM Dizisinin Gerçekleşme Payı Ne Kadar Olur? – “Eren TAN” Köşe Yazısı

agent venom filmi

Birazdan bahsedeceğim haberin bir söylenti yazısı olmasından dolayı, bu yazımı bir makaleye çevirmeye karar verdim. Kendi şahsi fikirlerim ve hayali düşüncelerim eşliğinde bu makalemi beğeneceğinizden eminim. Bu seferki makale mevzusu ise, Sony ile Disney birleşiminin “Agent Venom” söylentileri üzerine…

“Agent Venom” Nasıl Bir Karakterdir?

Venom simbiyotundan oluşan Agent Venom, bildiğimiz Venom’un silahlandırılmış ve güçlendirilmiş halidir. Çizgi romanlarındaki hikâyelere gelirsek, hükümet Venom parazitine el koymuş ve hükümet adına çalışması için yönetmiştir. Bir sonraki kullanıcısı ise Parker’ın liseden arkadaşı olan Flash Thompson olmuştur. Flash üniversiteden sonra ABD ordusuna katılmış ve Irak’a gittiği sırada ayaklarını kaybetmiştir. İlerleyen zamanda hükümet Flash ile kontrat imzalamış ve Venom’ın yeni sahibi olmasına izin vermiştir. Böylelikle Agent Venom adıyla ABD’nin yeni ajanı olmuştur. Zaman zaman kostümü kontrol etmeye zorlasa da zamanla baskın taraf olmayı başarmış ve bir süper kahramana dönüşmüştür.

İşte “Agent Venom”un Uyarlanma ile Alakalı Söylentileri…

Biliyorsunuz ki Sony Stüdyoları, Marvel firması ile beraber kendi Spider-Verse evrenini inşa etmekte. “Venom, Morbius, Venom 2” gibi filmlerle temelleri atılan Spider-Verse serisi, Marvel Stüdyoları’nın Örümcek Adam’ı Tom Holland’ın (sarhoşça) bir müdahalesi sayesinde yeniden anlaşmalar yapılmıştır. Böylece Örümcek Adam’ımız Peter; hem MCU’da, hem SPUMC’da ağlarını fırlatabilecek. Misal, geçtiğimiz Ocak ayında (yani Koronavirüs öncesinde) yayınlanan Morbius fragmanında Michael Keaton’ın Örümcek Adam: Eve Dönüş filmindeki ile aynı hapis kostümünü giyen Adrian (Vulture) karakterini hatırlarsınız. Bu yüzden Örümcek Adam, MCU ile SPUMC evrenlerinin kilit bir köprü karakter olabilir.

“We Got This Covered” adlı kaynağa göre, şimdi SPUMC dizileri hazırlanıyormuş. Sony yetkilileri hangileri olduğunu bahsetmese de, yakında geleceklerinin sözünü vermişlerdi.

Bir Twitter kullanıcısı Roger Wardell adlı şahsın bahsine göre; “Agent Venom Disney+ dizisi gelişiminin ilk aşamasında. Sony, Tom Hardy’nin Anti-Venom ve serinin ana düşmanı olmasını istiyor.”

İşin en tuhaf tarafını da açıklayayım. Bir Sony projesini Disney+ için hazırlayabilir! Çünkü rakip stüdyonun platformunda bir dizi hazırlaması, benzeri görülmemiş bir ortaklık olurdu. Tabii ki bu haber ağır bir söylenti. Yani ne kadarı gerçekleşir, bu durumdan bile kesinliğimiz yok!

Eğer “Agent Venom” Simbiyotunu Flash Değil de, Eddie Taşısa Ne Olur ki?

İlk başta yazdığımız gibi bildiğimiz Venom simbiyotunun güçlü ve silahlı versiyonu olan Agent Venom’u Eddie taşısa, bir şey değişmeyeceğini düşünmekteyim. Sadece değişen tek şey olsa, Agent Venom simbiyotunu Flash’ın taşımayacak olmasıdır. Tom Hardy’nin “Venom: Zehirli Öfke” filmindeki orijin hikâyesinin değiştiğini az çok hatırlıyorsunuz. Orijin hikâye değişimimin sebebi ise, SONY – MARVEL ilişkisindeki yeni Örümcek Adam solo filmleri yüzünden oldu.

Yani, Agent Venom karakterine de orijin hikâyesini değişeceğini hayal etmekteyim. Hadi Eddie ile Agent Venom’un bir araya geldiğini farz edeyim. Öyle ya da böyle bir araya gelse de; hem SPUMC evrenindeki Carnage vakasından sonrasını, hem de MCU evrenindeki bir olayda kurgusal olarak yaşanmasını isterim.

Benim “Agent Venom” dizisinden beklentim, tıpkı WandaVision dizisindeki gibi travmatik deneyimlerini sunmalarını umuyorum. Şehre kargaşa yayılmaları ve birkaç kötü mutant istilalarını anlatılmasını isterdim. Biliyorsunuz ki Marvel’ın mutant olayları sadece “WandaVision” dizisi ya da “Doktor Strange: Deliliğin Çoklu Evreninde” filmi ile kısıtlı olmayacak. Söylentilere bakılırsa hatırladığım kadarı ile “The Falcon and the Winter Soldier” dizisi ve “Black Panther II” filminde de mutant ya da mutasyon olaylarını görebileceğiz. Şunu da unutmadan bahsedeyim; Tom Hardy, Venom film serisi ile alakalı 3 filmlik sözleşmeye de sahip.

İlki; 2018 çıkışlı “Venom: Zehirli Öfke” filmi idi ve bolca (değiştirilmiş) başlangıç hikâyeleri vardı. Zehirli Öfke filmini ise “Venom: Let There Be Carnage” takip edecek. Let There Be Carnage filminin 25 Haziran 2021 tarihinde çoğu ülkelerinde yayınlanacak. Ki beyaz perdeler ve IMAX’lere girmesini umuyorum. Dua edelim de, daha çirkin ve korkunç salgınlar gelmesin! Yoksa salgının diğer dalgaları gelirse ya sanal internet kanallarında (Netflix, Disney+ gibi kanallar) izlemek zorunda kalacağız, ya da uzun uzun bekleyeceğiz. Belki de hiçbir zaman izleyemeyeceğiz, ki bu daha da korkunç karar! Neyse, biz Venom’un üçüncü filmini hayal edelim. Ama sadece çıkış tahmini olarak… Eğer bir salgın daha çıkarsa, Venom’un üçüncü filmini belki de 2024 yılının Mart aylarında çıkmasını tahmin edebilirim. Salgın yok olursa da 2023 yılından her hangi bir tarihte çıkacağını hayal edebiliriz…

Eğer Sony ile Disney’in “Örümcek Anlaşması” bağları 4 ya da 5 yıl içinde güçlenirse, bence Tom Hardy önderliğine sahip “Agent Venom” dizisini Disney+ platformunda izleyebilmek mümkün olacaktır. Yani bütün kararlar, Sony ile Disney’in yeni anlaşmalarına bağlı… 4 ya da 5 yıl dedim, çünkü Venom’un solo film serisini bitirmek 3 ya da 4 yılı bulacak! Venom’un üçüncü filmini izledikten bir yıl sonra diziyi (belki) izleyebiliriz. Uzun lafın kısası; bir söylentiye inansam, Agent Venom’un gerçekleşme süreci en fazla 5 yıl kadar olur. Ama bir şart ile gerçekleşir. Eğer Sony ile Disney’in anlaşması daha da yakın ve olumlu biterse, “Marvel Studios” mühürlü “Agent Venom” dizisini hayal etmek niye olmasın?

Sonuç?

Önümüzdeki 5 yıllık yeni anlaşmayı görebilmemiz için daha erken… Ancak şunu açıklayabilirim. Ben ne kadar “Sony – Disney” anlaşmasının olumlu yüzüne inanırsam inanayım, benim o anlaşmaya pek bir umudum yok. Ama yine de sonu pek belli olmaz, çünkü gelecek daima sürprizlerle doludur. Umarım yazılarımı beğenebilirsiniz. Aklınıza takılan, ya da hoşunuza giden fikirleriniz varsa yorumlarınızı yapabilirsiniz.