Disney Karakterleri Neden Beyaz Eldiven Takıyor?

Bright Side isimli website bu mistik sorunun cevabını bulmaya karar verdi ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştı. Bakalım Disney karakterleri neden beyaz eldiven giyiyorlarmış?

Mickey Mouse, eldiven giyen ilk Disney karakteriydi. 1928’de Plane Crazy adındaki ilk Mickey karikatüründe elleri siyahtı. Bu meşhur aksesuarı 1929’da  The Opry House isimli filmde ilk kez giymeye başladı.

Disney Mickey Mouse

Aslında, Walt Disney’in karakterlerine beyaz eldiven giydirmeye başlamasının üç nedeni var:

  • ZAMANDAN TASARRUF: Her seferinde karakterlerin patilerini çizmek çok zaman ve emek istiyordu. Bu nedenle, süreci hızlandırmak için, animatörler karakterleri çok fazla ayrıntı olmadan çizmeye başladı: büyük kafalar ve gözler, dört parmaklı ince ve uzun uzuvlar. Ve tabii ki detayları örtmek için, eldivenler.
  • KONTRAST: Bulanık siyah-beyaz film yüzünden karakterlerin siyah ellerini siyah bedeninde seçmek çok güçleşiyordu. Beyaz eldivenler karakterlerin ve hareketlerin vurgulamaya yardımcı oldu.
  • İNSANCILLAŞTIRMA: Biyografisinde Walt Disney, “Mickey Mouse’un insan gibi davranırken fare elleri olmasını istemedik.” diyerek itiraf etti; “Bu yüzden ona eldivenlerini verdik.”

Bu hüner öyle başarılıydı ki, Disney’in rakipleri tarafından dahi kabul edildi.

Yukarıdaki görsellerde Universal Pictures’ın ve Warner Brothers’ın karakterleri olan Ağaçkakan Woody ve Bugs Bunny’yi beyaz eldiven giyerken görebilirsiniz.

Kaynak: Vox