CRUELLA – Çocukluğumuzun Sevilmeyen Karakteri | Film İncelemesi

Cruella, Dodie Smith‘in 1956 romanı 101 Dalmaçyalı ve Walt Disney‘in 1961 animasyon filmi 101 Dalmaçyalı’da tanıtılan Cruella de Vil karakterine dayanan yeni bir Amerikan suç komedi-drama filmidir ve yapımcılığını Walt Disney Pictures üstleniyor.

Başrollerde Emma Stone, Emma Thompson ve Mark Strong gibi yıldızlar bulunuyor. Yardımcı oyuncular olarak da Joel Fry, John McCrea ve Paul Walter Hauser kadroda yerini alıyor.

“Cruella” filminin yönetmenliğini ise Craig Gillespie, senaryosunu Dana Fox ve Tony McNamara, hikâyesi ise Aline Brosh McKenna ve Kelly Marcel & Steve Zissis’in üstlendi. Yapımcılığını Andrew Gunn, Marc Platt ve Kristin Burr yaptı.

Cruella : Kötü Karakter Yine Tatlı Oldu

Cruella / Emma Stone

1970’lerin Londra’sında punk rock devriminin ortasında geçen “Cruella”, tasarımlarıyla adını duyurmaya kararlı, zeki ve yaratıcı bir kız olan genç dolandırıcı Estella’yı konu alıyor. Estella yaramazlığa olan iştahını beğenen iki genç hırsızla arkadaş olur ve birlikte Londra sokaklarında kendilerine bir hayat kurarlar. Estella’nın moda yeteneği, bir gün iki kes Oscar ödüllü Emma Thompson tarafından canlandırılan, son derece şık ve dehşet verici bir moda efsanesi olan Barones von Hellman’ın dikkatini çeker. Ancak ilişkileri, Estella’nın kötü tarafını kabullenmesine ve kaba, moda tutkunu ve intikam peşinde koşan Cruella olmasına neden olacak bir dizi olayı tetikler.

101 Dalmatians: Cruella De Vil

101 Dalmatians – Cruella De Vil

Öncelikle “101 Dalmatians” animasyonundan bahsetmem gerekiyor. 101 Dalmatians, Disney’in Pixar’dan önce yayınladığı animasyonlardan bir tanesiydi. Prensesler, savaşçılar derken bir de hayvanlar konu olmuştu animasyonlara. Zamanında çıkan Dumbo ve Bambi gibi. 101 Dalmatians da bu kategoriye dahil olmuştu. Bu animasyonda anlatılan şey: İki dalmaçyalı köpeğin ve sahiplerinin aşk hikayesiyle başlıyor. Daha sonra bu köpeklerin yavruları olduğunda Cruella De Vil adında birisi köpekleri avlamaya çalışıyor. Biz bu olaya çocukken masumca baksak da Cruella aslında köpekleri avlayan veya belki de hayvanları avlayan ve onlardan kendisine kürk yapan kötü birisidir. Biz, bu detayın farkında büyüdüğümüzde varıyoruz tabii ki.

Açıkçası Disney’in Fairy-Tale animasyonlarını severim ama gerçekten Cruella hiç sempati duymadığım bir karakterdi. Aynı şekilde Sleeping Beauty‘deki “Maleficent” karakteri de öyle fakat onun da filmini yaptılar. Bundan sonra Ariel‘deki “Ursula” karakterine de film çekilmesi çok istendi. Live Action’lar günden güne artıyor ve çok fazla seveni de var, nefret edeni de.

Jokerimsi Karakter Cruella De Vil – Cruella Film İncelemesi (SPOİLER)

Cruella / Emma Stone

Şimdi bir kere animasyondaki halinden çok farklı bir Cruella gördüğümüzü söylemeliyim. Animasyondaki hali, daha çirkin, daha gaddar, daha kötü birisi. Tabii ki burada “origin story” işliyorlar diyebilirsiniz ama yine yanılıyorsunuz. Çünkü karakterin bazı huyları da hiç mi hiç uymuyor. Fakat bunlar bir eksi değil gözümde. Çünkü karakteri hiç sevmiyorken sevmeye başlayabilirsiniz. Sonuç olarak Emma Stone oynuyor ve karakterin yönleri biraz olsun değiştirildiği için sempati kazanıyor.

Karakterin bir avcı olduğunu ve gaddar olduğunu söylemiştim. Filmde bu yönünü neredeyse hiç kullanmamışlar. Animasyonda böyle biri olsa da belli etmemeyi tercih etmişlerdi. Çünkü malumunuz bunu çocuklar izleyecek. Film artı on sekiz gibi ögeler içermediği için zaten bunların kullanılmaması gayet normal. Ama gönül isterdi ki o karanlık tarafını görelim. Görmedik demiyorum, yine gördük ama sadece beni tatmin etmedi sanırım.

Açık açık göndermelerde bulundular bununla ilgili. Haberlerde Cruella çıktığında onun hakkında şu sözler söyleniyor: “Gerçekten köpeklerden kendine kürk mü yaptı bu kadın?” Burada gönderme yakalıyoruz. Hatta ve hatta Cruella’nın gülümsemesiyle yaptı da sanabiliriz. Fakat film ilerlediğinde öyle bir şey yapmadığını görüyoruz. Yani açık söylemem gerekirse animasyondaki ve filmdeki Cruella çok farklı iki karakter gibiler.

Beğenmedim

Cruella’nın arkadaşları, arabası bu tür şeyleri çok es geçmemişler ve güzel işlenmiş. Animasyonda neden Cruella’ya çalışıyorlar ki diye sorardım hep. Bunu da güzel bir nedene bağlamışlar. Cruella De Vil lakabını bu kadar düz bir şekilde alması çok net saçmalıktı. İşte arabanın adı Devil’mış da biz bunu ayıralım da De Vil olsun falan. Gerçekten çok zorlama…

Filmde saçma bir olay daha vardı. İnsanların en çok beklediği şey: Cruella’nın dalmaçyalılara olan nefreti neden? Merak ettiğimiz bu olay aslında çok basit. Ama olayın basitliği açıklamasının da basit oldu anlamına gelmiş filmde. Vahşi dalmaçyalılar var ve bu dalmaçyalılar “Estella”nın annesine bir düdük sayesinde saldırdıkları için Cruella dalmaçyalılara karşı çok kinli ve nefret doluymuş.

Oyunculuklar ve Kostümler

Emma Stone filmi beğenmemizin en büyük nedeni bence. Her seferinde olduğu gibi yine şaşırtmamış, çok güzel bir oyunculuk sergilemiş. Emma Thompson’ı oyunculuk anlamında övenler var ama ben aksine abartıldığını düşünüyorum. Kendisi saf bir kötü karakteri oynadığı için çok çaba sarf etmemiş gibi durmuş. Artı olarak sevdiğim karakterlerden birisi Artie oldu. Artie karakteri animasyonda da olmadığı için farklılık olmuş. Mark Strong abimiz de sanki hep aynı rolü üstleniyormuş gibi geliyor bana. Evet, çok usta oynuyor ama önce kötüyü oynayıp son anda iyiye dönüşmek hep Mark Strong’a mı gelir be abi?

Bunlar dışında filmin aksiyonu yerinde, draması yerinde. Özellikle değineceğim bir şey var ki filmdeki bütün tasarım, makyaj, kostümler… Bu filmin belki de en büyük başarısı buydu. Oscar belki iddialı olur Disney için ama diğer ödül platformlarında ödül almalı ve kesinlikle alacağa benziyor. Çok fazla kostüm ve tasarım gördük. Hepsi de birbirinden güzeldi. En çok da çöp kamyonundan çıktığı sahneyi beğendim. Resmen yaratıcı fikirlerle yaratıcı sahneleri birleştirmişler. Tabii filmde Estella o tasarımları yapsa da aslında arkadaki ekibi takdir etmek lazım. Harika bir kostüm-tasarım ekiplerine sahiplermiş gerçekten.

daha çok seyretse de hem okuyor, hem dinliyor.