Bir GASPER NOE Filmi: CLIMAX

Gaspar Noe’nin son filmi Climax 2018 yılında Cannes film festivalinde görücüye çıktı. Türkiye’de ise 2018 Filmekimi kapsamında izleyiciyle buluştu.

 Sinemanın rahatsız edici filmler ustası Noe bu filmde belli ki çıtayı bir üst katmana taşımış. Irreversible / Dönüş Yok’ta yaşattığı deneyimden sonra filmlerinden ne beklememiz gerektiğini daha iyi biliyoruz ve sanırım biraz daha da hazırlıklı davranıyoruz. 

Climax

  Climax bir kadının karlar üzerinde kanlı yürüyüşüyle yaptığı açılıştan sonra, filmde göreceğimiz karakterleri tek tek bize tanıtıyor. Bu tanıtım esnasında ekranda gösterdiği kitaplara dikkat etmek lazım aslında Gaspar Noe bu kitaplarla kendisini de bize sunuyor. 15-20 kişilik bir dans grubunun çılgınlarca partilediği bir akşamın cehenneme dönüşüne ortak olmamızı istiyor. Dansçıların içinde lsd olduğunu bilmediği sangriayı içmesiyle beraber kırmızı, yeşil ve mavi tonlarının hakim olduğu, kameranın sabit durmadığı ve müziğin asla bitmediği korkunç dakikaları izlemeye başlıyoruz. Gaspar Noe bu çılgın resitalde bizi şaşırtarak jeneriği filmin ortasında izlettiği anda filmimiz daha da ilginçleşiyor. Tek mekan içinde sanırım sinema tarihinin en göz alıcı dans provasına tanıklık ediyoruz.. En başta tek tek tanıdığımız karakterlerin ortak bir dinamik içinde uyumlarını görüyoruz. Çarpıcı renklerin ve kamera açılarının arasında koridordan koridora, odadan odaya, zihinden zihne geçen hikâyede iç daraltıcı bir uyuşturucu tecrübesine dansçılarımızla birlikte ortak oluyoruz.

Climax

  Climax rahatsız edici bir tecrübenin dışında bize alegorik olarak da bambaşka bir anlam sunuyor. Bence, filmin bize sunduğu 95 dakikanın neredeyse 4-5 saatmiş gibi yorucu bir etkisi var. Bittiğinde “Az önce ben ne izledim?” sorusuyla baş başa bırakıyor. Gaspar Noe’nin biraz da istediği bu aslında.

Gelelim Climax hakkında bilinmeyen bazı bilgilere:

  • Çekimler filmi Cannes’a yetiştirmek için 15 günde tamamlanmış. Noe bu kadar kısa zamanda film çekilebileceğini de göstererek rüştünü de ispatlamış oluyor böylece.
  • Senaryo 5 sayfa, gerisi doğaçlamaymış. Ne film ama!
  • İnternette asit kullanan insanların videolarından bir derleme yapılmış, çekimlerden önce herkese izletilmiş.
  • Selva’yı oynayan oyuncu dışında castın tamamı dansçılardan oluşuyor. Gaspar Noe, bu ekibi dans kulüplerinden ve internetten toplamış.
  • Bireysel dansların hiçbiri koreografi değil, dansçılar içinden geldikleri gibi oynamış.
Climax

Bence Climax bir filmden daha çok bir deneyim, siz bu deneyim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Okur, yazar, izler