2022’de Vizyona Girecek Filmler!

İyi filmiyle kötü filmiyle 2021 senesini bitirdik. Şimdi önümüzde koskocaman bir 2022 senesi var. Peki 2022’de vizyona girecek filmler neler? Listemizde süper kahraman filmleri yer almamaktadır, baştan uyaralım!

A Hero – 7 Ocak

2022'de vizyona girecek filmler

Rahim ödeyemediği bir borç yüzünden hapistedir. İki günlük bir izin sırasında alacaklısını, borcunun bir kısmının ödenmesine karşı şikayetini geri çekmeye ikna etmeye çalışır. Ancak işler hiç de Rahim’in planlandığı gibi gitmez. Asghar Farhadi bu sene A Hero ile Oscar’a da göz kırpıyor.

Licorice Pizza – 7 Ocak

2022'de vizyona girecek filmler

Usta sinemacı Paul Thomas Anderson imzalı Licorice Pizza, 70’li yıllarda San Fernando Valley’de başarılı bir genç oyuncu olan lise öğrencisi Gary ile kendisinden yaşça büyük olan ilk aşkı Alana’nın etrafında gelişen olayları konu ediniyor.

Drive My Car – 28 Ocak

2022'de vizyona girecek filmler

Haruki Murakami’nin “Kadınsız Erkekler” adlı kısa öyküsünden uyarlanmış bir film daha. İki yıl önce ölen karısının yasını tutan yönetmen Hiroşima’daki bir festivalde bir oyun yönetmesi için davet edilir. Festival yönetmene bir kadın şoför verir. Yalnızlık, kayıplar ve yasla bezeli, sırların karşılıklı olarak açıklandığı bir dizi yolculuğa çıkarlar.

Kürtaj – 4 Şubat

2022'de vizyona girecek filmler

Bu senenin en olaylı filmlerinden biri. İzlerken bayılanlar mı dersiniz, salonu terk edenler mi dersiniz her şey yaşandı gösteriminde.

Kürtajın yasa dışı olduğu 1963 yılında Fransa’da, öğrenci olan Anne’in hayatı, hamile olduğunu öğrenmesiyle alt üst olur. Film Annie Ernaux’nun, 1960’larda Fransa’da hâlâ yasa dışı olan kürtajla ilgili deneyimine bakarak, kendi adını taşıyan romanının bir uyarlaması ayrıca.

Memoria – 11 Mart

2022'de vizyona girecek filmler

Orkide çiftliğinde çalışan genç bir kadın, kardeşi rahatsızlanınca Kolombiya’ya gitmek zorunda kalır. Şehre alışmakta zorluk çeken kadın, her gece duyduğu güçlü patlama seslerinden oldukça muzdariptir. Uyumasını engelleyen seslere artık tahammül edemez. Bu sırada tanıştığı bir balıkçıdan kafasının karışmasına neden olacak şeyler öğrenir. Filmin başrolünde usta oyuncu Tilda Swinton var!

Madres Paralelas – 25 Mart

2022'de vizyona girecek filmler

İki kadın, Janis ve Ana, doğum yapacakları sırada bir hastane odasında karşılaşırlar. İkisi de bekar ve tesadüfen hamile kalmıştır. Janis, orta yaşlı, hamilelikten pişman değil ve çok mutlu. Bir ergen olan Ana, korkmuş, pişman olmuş ve travma geçirmiştir. Janis, hastane koridorlarında uyurgezerler gibi hareket ederken onu cesaretlendirmeye çalışır. Aslında bu saatlerde paylaşacakları birkaç kelime, ikisi arasında tesadüfen gelişen, karmaşıklaşan ve hayatlarını belirleyici bir şekilde değiştiren çok yakın bir bağ oluşturacaktır.

The Northman – 1 Nisan

2022'de vizyona girecek filmler

Bir Viking prensinin öldürülen babası için adalet aramak adına ne kadar ileri gideceğini anlatan destansı bir intikam gerilim filmi. Filmin oyuncu kadrosu ise ünlü oyunculardan oluşuyor. Willem Dafoe, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Bill Skarsgård gibi isimlerin yer aldığı film şimdiden 2022’nin gözdeleri arasında.

Vortex – 6 Mayıs

2022'de vizyona girecek filmler

Sinemanın yaramaz çocuğu Gaspar Noe’nin son filmi Vortex de diğerleri gibi tartışmalı bir yapım. Yaşlı bir çiftin son günlerini konu edinen film yine izleyicileri ikiye böldü.

2022’de vizyona girecek filmler arasında sizin favoriniz hangisi?

Okur, yazar, izler