Hem PC, Hem de PS4 için Sanal Gerçeklik; ARCTIS PRO

SteelSeries adlı teknoloji firmasının ürettiği oyunculara yönelik Headset ‘Arctis Pro‘ satışta. Bu oyuncu kulaklığı üst düzey teknoloji ile geliştirildi. 40 kHz çıkış gücüne sahip bir cihaz olan bu kulaklık yüksek çözünürlüklü ses çıkarabiliyor. Speaker Driver ile çalışan bu kulaklıkların tek özelliği ses çözünürlüğündeki üstünlük de değil. USB girişi sayesinde analog bir kablosu bulunmakta. Bu sayede PC ile USB üzerinden bağlanabildiği gibi ”DTS Headphone: X 2.0” tabanlı Virtual Surround Sound çıkışını yapabilen bir kulaklık olma özelliğini de taşıyor.


Arctis’in şimdiye kadar çıkardığı ürünlerden daha üstün bir model olarak çıkıyor. Ancak sırf kategorilerde üst sıralarda yer alsın diye kağıt üstünde yüksek kaliteli ve üstün teknolojili görünen cihazlardan farklı olarak bu cihaz gerçek anlamda yüksek kalite sağlıyor kullanıcılara.

Daha önce de bahsedildiği gibi Arctis Pro adlı basit sürümün yanı sıra kablosuz sürümü olan Arctis Pro Wireless da harici ses cihazı GameDAC tarafından geliştiriliyor. Arctis Pro + GameDAC işbirliği içerisinde çıkarılan bir ürün olmakla birlikte iki adet alternatif de sunuyor. Arctis Pro + GameDAC işbirliğinde üretilen bu kulaklıklar yalnızca PC ile uyumlu değil aynı zamanda Play Station 4 cihazına da uyum sağlayan DTS Headphone: X 2.0 tabanlı bir sanal çevre ses cihazı olma özelliği taşıyor. (Virtual surround sound system).

 

Üretici firmanın adından da anlaşılacağı gibi yalnızca oyuncu kullanımına yönelik ürünler üreten bir firma olduğu için, profesyonel anlamda kaliteli ve dayanıklı kulaklıklardan bahsediyor olduğumuzu hatırlatmakta fayda var.

ARCTIS PRO

Arctis serisi (Arctis Pro ve Arctis Pro Wireless) üzerinde görmeye alışkın olduğumuz bir diğer özellik de oldukça faydalı ve hatta artık olmazsa olmaz denilecek düzeyde kullanışlı olan bir parça. Sözünü ettiğimiz bu parça, basitçe söylemek gerekirse kabo üzerindeki ses kontrol aparatı. Control Wheel adı verilen bu aparat sayesinde PC platformunda rahatça kullanabildiğimiz USB kablosunu PC’den çıkarıp PS4’a takmak istediğimizde sorun yaşamamızı sağlayan son derece önemli bir ayrıntı. Bu küçük cihaz üzerinde daha ayrıntılı ayarlamalar yapmak isteyen kullanıcıların Engine 3 adlı bir ses motorunu kullanması gerekiyor. Engine 3 programının yüklü olduğu bilgisayarlarda, kulaklığımızın ses kalitesinin yanı sıra bu küçük aparatın üzerindeki led ekranın rengine kadar ince ayarlara erişmek mümkün.

Oyuncuların kaçırmaması gereken türden bir kulaklık olduğunu belirtelim.